1-й Етап Кубку України з виїздки 2021 (випуск журналу №51)

Відлік часу почався! Виїздкові вершники розпочали боротьбу за право претендувати на включення до збірної команди України на 2022 рік, а також і до складу команди нашої країни для участі у цьогорічному Чемпіонаті Європи. Оновлена бойова арена Жашківського кінноспортивного комплексу «Parade Allure» — доречи, це поки, з заявлених до офіційного календаря ВФКС, єдиний комплекс, який має всі необхідні реєстраційні документи для проведення змагань Чемпіонатів та Кубків України, гостинно прийняв учасників у чотирьох вікових категоріях.

Загальне керівництво проведенням змагань здійснювалось відділом єдиноборств, складно-координаційних та стрілецьких літніх олімпійських видів спорту департаменту олімпійського спорту Міністерства молоді та спорту України, Управлінням фізичної культури і спорту Черкаської обласної державної адміністрації, Всеукраїнською федерацією кінного спорту. Кінський склад забезпечувався розміщенням у стайнях (відповідно до попередніх заявок) за рахунок коштів Мінмолодьспорту.

Одразу хочеться звернути увагу наших читачів на те, що напередодні початку спортивного сезону 2021 тут не тільки оновили грунт, а й змінився зовнішній вигляд місця проведення змагань. ВФКС надала комплексу борди з новими логотипами, що були розміщені навкруг арени, прес-вол, прапори з гербом України. Адміністрація комплексу подбала про облаштування місць роботи суддів – скатертини, квіти навколо та на літерах розмітки манежу. Напередодні старту було вирішено ряд організаційних питань щодо проведення турніру, а саме: порядку проведення процедури нагородження переможця та призерів тестів, обов’язкового їх інтерв’ювання одразу після закінчення чергової їзди, публікації технічних результатів в групі «Parade Allure» у вайбері, надання прес-службою федерації інформації про перебіг спортивної боротьби на офіційній сторінці у фейсбуці та дискусійному майданчику, а також можливість он-лайн трансляції змагань. Все це в значній мірі сприяло формуванню нового іміджу ВФКС, та підвищенню загального настрою всіх присутніх.

Дехто з вершників не утримався і саме це відмітив у своїх постах у ФБ: «І звісно не можна не сказати про вражаючу організацію змагань, дуже круто», «Все было очень здорово».  «… Особое спасибо организаторам за такой чудесный турнир. Всё очень красиво оформлено!».

Відео трансляцію на платформу YouTube забезпечили Сергій Трубкін, Мамула Роман та Микола.

Напередодні змагань суддя міжнародної категорії 4* Лариса Велика, яка на жаль не змогла приїхати до Жашкова, написала: «Ми чекали цього спортивного сезону як ніколи. Я впевнена, що буде серйозна боротьба, особливо в групі юнаків. Бажаю всім спортсменам досягти поставлених завдань! Останні дні до стартів — це завжди стрес, тож тримаймося!». Ну що ж, вже підводячи підсумки по завершенню турніру, можна з впевненістю сказати, що всі спортсмени перший екзамен в новому році здали!

А цей екзамен розпочався з виводки, до якої всі без винятку готувались, хто самостійно, а хто з допомогою тренера.

На виводку були представлені тридцять чотириногих партнерів вершників. Вона проходила на яскраво оформленій бойовій арені під головуванням Марії Джумаджук та ветеринарного лікаря змагань Наталії Бобровської, а чіткий графік проходження забезпечував шеф-стюард Андрій Пономарьов. Зовнішній вигляд та хода коней не викликали ніяких занепокоєнь у членів ветінспекції і всі були допущені до старту.

Після виводки на невеличкому бріфінгу виступили перед спортсменами, тренерами, суддями Генеральний секретар ВФКС Михайло Пархомчук та головний суддя Етапу Кубку України Марія Джумаджук.

Стосовно перебігу змагань, то в категорії «Діти» пальму першості виборювали два підопічних тренера Світлани Ткаченко — Олександра Шликова та  Єгор Грехов, якому не вдалось наздогнати по отриманим відсоткам за всі три тести свою «колегу» і він двічі отримував срібні нагороди, а в останній день «віддав» медаль цього ґатунку Вікторії Гут, яка напередодні посідала треті місця. Що до Олександри, то в парі з Патріотом вона продемонструвала досить якісну їзду, отримавши результат за 70%.

Група юнаків за кількісним складом на цих змаганнях була найчисленнішою. 17 спортивних пар включились в боротьбу за медалі та перші бали в загальноукраїнський рейтинг. Саме трійку призерів заздалегідь визначити було неможливо. Лідерство в перший день захопив Данило Коновалов разом з Концеті. «Командний приз» вони «відкатали» впевнено і отримали за їзду 71,263%. Разом з Ла Рейною Данило отримав в цьому тесті бронзову медаль, але в наступному тесті не зміг утримати завойовані позиції, залишившись на кобилі на п’ятому місці.

Ми спитали у тренера Данила Віри Максименко як вона оцінює його результати і ось її відповідь:

«Що стосується Ла Рейни, то вона трошки нас підвела — дещо «підзавелась» як кобила з своїм характером, хоча в цілому для першого разу непогано. Початок сезону, є над чим працювати. Їздою Концеті я задоволена, хоча Данило був здається наляканий», а на наступне запитання чим саме?, коротко відповіла: «конкуренцією». Так-то, і наші лідери побоюються конкуренції. А вона дійсно була і дуже серйозна.

Тетяна Соколова вже на другий день в запеклій боротьбі на пів відсотка обійшла Данила і посіла в «Особистому» призі перше місце разом із своїм Енерджі, але утримати завойовану позицію в наступний день їй не вдалось і знов-таки срібна медаль лягла в її скарбничку.

Ми поспілкувались з Тетяною Соколовою і приводимо текст інтерв’ю:

Тетяна, скажи будь ласка, як давно було прийняте рішення що ви на цей старт обов’язково поїдете?

Як тільки в календарі ВФКС з’явилась інформація про цей старт ми одразу прийняли рішення про участь, хоча з кінця минулого сезону вже почали підготовку тестів цієї категорії, бо вже завершили стартувати «по дітях».

Наскільки для тебе був важким перехід саме до юнацьких тестів?

— Це тільки вдруге я стартую в нових для себе тестах і перехід буд достатньо важким, бо тут набагато більше елементів і вони значно складніші.

Які елементи у тебе викликають побоювання під час виконання тесту?

— Більше хвилююсь мабуть на прибавленому шагу, бо іноді побоююсь довіритись коню щоб він не пришвидшився і не «зазбоїв».

Тетяна, а як справи з приніманням? Тобі легко дається ця фігура, чи важкувато додержувати згинання до кінця?

— В принципі, якщо розминка була вдалою, то все виходить добре.

На яку якість їзди ти розраховуєш в наступні дні?

Потрібно дуже старатись, конкуренція є і треба працювати, тому сподіваюсь що результат буде гідний.

Поспілкувались ми і з тренером Тетяни Соколової Іриною Харченко

«Основне наше завдання, сказала вона – потрапити на чемпіонат Європи, повторити, або навіть покращити результат, який ми показували «по дітях». Звичайно це дуже складно. Сюди ми їхали цілеспрямовано, бо збираємо весь стартовий досвід у скарбничку. Сьогоднішній тест мені, у порівнянні з вчорашнім, сподобався менше, бо, наприклад вчора, коли я спостерігала за виступом, то сама собі казала – гарно, гарно! Можливо ми трошки «переборщили» з розминкою, бо Тетяна вже набагато краще розуміє що саме я від неї хочу, як я хочу бачити прямі та зігнуті лінії, тому багато разів на розминці це відпрацювали».

З бронзовою медаллю поїхала до Дніпра спортивна пара Анастасія Стаднік — Сан Франциско PKZ, яку вони здобули у «Особистому призі» з досить гарним результатом 67,108%. Медаль такого ж ґатунку отримала і Єва Стольнікова в КЮРі (68,470%) — вона тренується під керівництвом нашої знаної вершниці Світлани Кисельової.

Треба відзначити, що низка спортсменів (7-9) саме в цій віковій групі показали досить непоганий результат – вище за 65% і, вважаючи що це перший старт в сезоні, можливо очікувати дійсно напружену боротьбу за місця в команді. Серед таких вершників Софія Константинівська, Марина Клюшина, Анатолій Білоусов, Єва Білокриницька, яка привезла свого коня на старт з Литви та інші.

Ми поспілкувались з Євою Білокриницькою і пропонуємо її розповідь:

«На ваше запитання з якою метою ми сюди приїхали можу впевнено сказати – бажання виступати, бажання потрапити до складу команди на чемпіонат Європи, хоча, чесно кажучи, рішення що до поїздки сюди прийшло несподівано, бо планували стартувати в Словакії, Австрії, а коли там відтермінували змагання, то вже вирішили їхати сюди. Але до останньої миті не були впевнені що нам це вдасться, бо дуже складно проходили кордон – практично добу там простояли з конем бо мали проблеми з оформленням документів і вже був такий переломний момент, коли я думала що вже нікуди не їдемо, і доведеться повертати назад. Це був жах, наш кордон ніяк не пристосований до утримання коней такий довгий час. Але, дякуючи моїй групі підтримки, всім хто доклав до цього зусиль, ми нарешті через два роки знов опинились в України. Стосовно моєї готовності до старту, то можу сказати, що насправді ми готувались дуже ретельно, плануючи виступати за кордоном, тому сподіваюсь все буде добре, готовність повна, настрій бойовий — дуже хочеться показувати результат, бо Ельбрус просто в хорошій формі, він віддається повністю на тренуваннях і я йому дуже за це вдячна. Я в цілому себе теж досить впевнено почуваю разом з ним, але спорт е спорт, думаю все буде добре».

Юніорів на Етап кубку України приїхало всього четверо, але які! Олександра Потіенко, Анастасія Чердак, Ірина Сорока, Діана Боровик і всі вони змогли показати дуже пристойний результат.

Бронзова медаль в Особистому призі була вручена Діані Боровик, яка виступала на своїй кобилі із кличкою Бєбі Роял (65,441%), а в двох інших тестах — Ірині Сороці в парі з Діарал PKZ. Різниця в результатах виступу обох вершниць коливалась в межах від 05 до 2-х відсотків в КЮРі. «Чесно кажучи, ці змагання особливо важкі для мене – відзначила Діана — Дуже вдячна моїй команді, та усім хто завжди на моєму боці. Ця кобила робить мене щасливішою з кожним днем все більше і більше, це неймовірне відчуття коли ти змагаєшся разом з нею. Дякую суддям за їх роботу та рекомендації, зараз вони особливо важливі».

Ірини Сорока після старту розповіла нам: «В першу чергу хочу сказати, що дуже сподобалась організація турніру, у порівнянні з попереднім роком на самих крупних турнірах, якими є Чемпіонати та Кубки України не було задіяно стільки квітів у оформленні арени, бордів, трансляції і інтерв’ю з переможцями та призерами – це дуже подобається, створює атмосферу змагань. Що до мого виступу, то ще за тиждень до початку турніру я ще не визначилась чи буду приймати участь в ньому, бо вирішувала свої особисті проблеми і практично два місяці кінь відпочивав. Тому прийшлось трошки форсувати підготовку, а в цілому все ж-таки це не зайвий досвід, і як би ти не проїхав тести, все одно старт покаже над чим слід працювати і буде час попереду на усунення виявлених недоліків, бо нічого їх так наочно не показує, як змагання. Своїм конем я задоволена, він же в мене конкурний, «горячий парень», а з кожним стартом на манежі він все більше мене чує. Вважаю, якщо працювати з ним в вірному напрямку, систематично приймати участь у виїздкових змаганнях і психологічно готувати його, то все може вийти. Сподіваюсь на вдалий сезон».

За пальму першості серед юніорів запекло боролись Олександра Потіенко та Анастасія Чердак. Олександра змогла виграти першій старт і у Малому призі отримала від суддів 69,608%. З таким же результатом ця пара завершила КЮР, але, так як і у «Особистому призі», вони зайняли 2 місце.

Саша, звернулись ми до Олександри Потієнко, почався новий сезон, скажи як давно ви знали що маєте взяти участь в цьому турнірі і яку далекоглядну мету ставите перед собою?

Як тільки з’явився календар і ми побачили наявність даного Етапу, все одразу вирішилось, бо кінь вже має поважний вік, часто виїжджати за кордон немає сенсу, а змагання в Україні такого рівня дають можливість за рейтингом потрапити не тільки до лав збірної на наступний рік, а й поборотись за участь у чемпіонаті Європи.

Кого ти вважаєш-  за суперників у досягненні своєї мети?

Нажаль юніорів у нас в країні не дуже багато, тому з п’яти я гадаю зможу «пробитись», але всі сильні, всі члени діючої збірної України.

Завершився перший день змагань, наскільки ти почувала себе впевнено? Що тебе бентежило?

Трішки забагато енергії було у Дакара, хоча це не завжди так буває, головне правильно його підвести на початок сезону до хорошої форми, а оскільки він, так би мовити, «возрасний», то багато часу на відпрацювання окремих елементів не потрібно, головне – фізична форма. Сьогодні в нас були трішки помарки на рисі і я не відчула що це була цілісна їзда, ще є над чим працювати – до чемпіонату Європи час є».

Кінь Севен під сідлом Анастасії Чердак начебто без зусиль виконував всі команди вершниці всі три дні, і вони заслужено отримали дві золоті та одну бронзову медаль. Причому їх результат коливався від 68,5 до 70%, що є свідченням стабільності, але зважаючи все ж таки на деякі допущені неточності, можна сподіватись в майбутньому на значне покращення результату.

«Підготовка до турніру була дуже насиченою, — відмітила Анастасія Чердак в своєму інтерв’ю після закінчення Малого призу — але нажаль моя мати та тренер через хворобу не змогла приїхати до Жашкова, і це, звичайно примусило мене трошки похвилюватись, але тут поруч зі мною наш директор комплексу Юлія Денисенко, яка допомагає мені у всьому і я їй дуже вдячна. Стосовно мого сьогоднішнього виступу, то можу сказати що він мені сподобався. Ми з Севеном були в контакті і виклався він на всі сто відсотків, але на жаль я відпрацювала не на всі 100% — я допустила одну досить прикру помилку, що одразу помітили судді і знизили оцінку. Сподіваюсь що у наступних тестах я цього не допущу. Ще раз скажу – кінь просто молодець – уважно мене слухав. Я його дуже люблю».

В основній групі – дорослі вершники – стартувало п’ять спортивних пар, але результати показані ними, не дуже порадували суддів, тренерів та вболівальників. Без медалей залишились пари Роман Балдін – Соната та Анна Дяченко – Сан Аморе.

Виступ же Анни разом з Фабулосо все ж таки додав в її загальну скарбничку ще дві бронзові нагороди, що стало приємним подарунком до дня народження вершниці.

Стабільно бронзовим призером був мсмк Сергій Пузько, у якого під сідлом стартував Сер Діаманд, власником якого е Харківський кінний завод. Наскільки для тебе було важко прийняти рішення чи їхати на Етап Кубку України чи ні, запитали ми у Сергія напередодні старту: «Ні, для мене це було свідоме рішення і після майже десятирічної перерви, після травми та всього іншого, упустити таку можливість і не поїхати на Етап Кубку — це було б просто нерозумно». На пропозицію розставити пріоритети серед п’яти пар саме напередодні старту він відповів – «…шанси у всіх рівні». А на пропозицію назвати відсоток з яким вони з конем завтра «відкатають» Великий приз Сергій назвав цифру 66% (доречи, дійсно їх виступ судді оцінили на 65,468% і це була срібна медаль). Що ж стосується КЮРу, то вони в парі з Сер Діамандом також посіли друге місце отримавши за техніку від 64-66%, а за артистизм від 70-75%. Загальний їх результат в цьому тесті дорівнював 67, 375%.

Лідерство в обох тестах зберегла за собою Світлана Кисельова, яка змогла в цьому своїми виступами запевнити суддів. Якщо у Великому призі результат пари біля 66%, то КЮР оцінений загальною оцінкою у 71, 215%.

Церемонія нагородження

За погодженою заздалегідь з вершниками процедурою церемонії нагородження, саме у неділю вона проводилась в пішому строю. На бойове поле під звуки фанфар шеф стюард змагань Андрій Пономарьов вивів переможців і призерів всіх тестів заключного дня Етапу Кубку України, а по іншу сторону вишикувались всі члени суддівської бригади до яких долучився і Президент ВФКС Андрій Мілованов. Першими на п’єдестал пошани отримувати нагороди були викликані представники категорії «діти», надалі – «юнаки»

Наступними диктор викликав на п’єдестал пошани юніорів, а врученням нагород нашим самим досвідченим спортсменам церемонія нагородження закінчилась.

Безумовно, приймати заслужені в боротьбі медалі Міністерства молоді і спорту України було почесно, а покращенню настрою сприяли також букети квітів, що з рук Президента ВФКС Андрія Мілованова отримували всі переможці і призери заключного дня змагань.

Наприкінці церемонії нагородження на пам’ять спортсмени сфотографувались разом з суддями.