2022 – рік випробувань на міцність! (до підсумків року) Частина 2

Як би не намагалась росія зломити волю українців – наше життя, в тому числі й спортивне, продовжувалось у 2022 і буде продовжуватись в Новому, 2023 році! 

Однак, спочатку зупинимось на деяких моментах співпраці ВФКС з FEI під час повномасштабного вторгнення рф на територію України.

Саме завдяки тісній очній співпраці вдалось на міжнародній арені вирішити низку питань, які також відіграли значну роль у підтримці та допомозі Україні. Делегація ВФКС, разом з представниками створеного Благодійного Фонду, була присутня і активно відпрацювала на Спортивному Форумі FEI, де обговорювалась в тому числі поточна ситуація та майбутні кроки надання підтримки кінному спорту України. До речі, свою промову на FEI Sport forum президент Fédération Equestre Internationale Інгмар де Вос почав саме з України, і запевнив присутніх у незмінній підтримці кінної спільноти нашої держави з боку всієї сім’ї FEI.

Треба наголосити, що ще одним з рішень FEI (про гуманітарну допомогу ми писали вище), було надання з фонду Solidarity стипендій чотирьом українським вершникам, які будуть представляти Україну на міжнародних змаганнях у 2022-23 роках – це Олександр Продан, Анастасія Бондарева, Діана Боровик та Данило Коновалов.

Всі ми пам’ятаємо яка хвиля обурення охопила наших кіннотників, коли ми побачили в календарі FEI на 2023 рік низку міжнародних змагань на території країни, яка розв’язала війну проти України. Про те питання подовження строку дії рішення FEI щодо НЕ допуску до міжнародних змагань у 2023 році кіннотників росії і білорусі та відміну всіх заявлених міжнародних змагань з кінного спорту на їх території, представниками ВФКС було вирішено. 

Завдяки участі генерального секретаря ВФКС Михайла Пархомчука та його виступу на генеральній Асамблеї FEI також вдалось закріпити низку домовленостей, досягнутих в ході спілкування з членами національних федерацій різних країн. 

Ми спробуємо коротко охарактеризувати результати виступів у змаганнях наших вершників протягом 2022 року, але одразу зауважимо, що розповісти про всі старти неможливо, тим більше, що про турніри до червня 2022 року ми вже писали. Чемпіонатам Європи, Чемпіонату та Кубку України з триборства, турнірам в деяких спортивних установах також були присвячені окремі статті, тому коротко зупинимось на найважливіших для українського кінного спорту.

В першу чергу щодо участі у міжнародних змаганнях, в яких спортсмени Україні весь цей час гідно представили свою країну. Потрібно наголосити на тому факті, що значна частина наших вершників у період цих стартів територіально вже знаходились за кордоном, тому в них була можливість підготувати своїх чотириногих партнерів до відповідальних випробувань, але деякі з спортсмени їхали на змагання і з України. 

Надзвичайною подією в українському кінному спорті, проявом відношення до України в ці нелегкі для нашої країни часи, стало надання права стипендіатці FEI Діані Боровик права відкрити традиційний щорічний кінний фестиваль CHIO Aachen 2022 року.

Коротко нагадаємо нашим читачам результати Чемпіонатів Європи, про які ми давали більш розгорнутий матеріал у 56 номері нашого журналу.

З 11 по 17 липня 2022 року кінноспортивний центр Oliva Nova прийняв Чемпіонат Європи з конкуру серед молодих вершників — юніорів, юнаків та дітей. У змаганнях взяли участь 89 дітей із 25 країн, 81 юніор з 26 країн і 94 юнаки із 23 країн. Україну представляли члени збірної команди нашої країни Тищенко Тимофій, Тищенко Єгор, Юшкевич Софія, Дрогомирецька Валерія, Цапін Артем. 

У категорії «діти», серед практично дев’яноста юних вершників, стартували і наші Єгор Тищенко зі своїм конем Кольтом та Вікторія Дрогомерецька в парі з Стелою. Єгор у підсумковому протоколі мав 76 місце, а у Вікторії воно дорівнювало 78 місцю.

У категорії «юнаки» збірна України посіла останнє місце на чемпіонаті. Серед трьох українських пар лише дует Sofiia Yushkevych — Forsazh (nr/nr) зумів, хоча й з помилками, подолати обидва кваліфікаційні маршрути та посісти 81-е місце серед 94-х спортивних пар. 

Чемпіонат Європи з виїздки для вершників на поні- Шаморин. У змаганнях взяли участь 16 країн. Збірна команда України виступала у складі Олесі Волковецької, Серафіми Пуртової та Марії Рибачук. За результатами Командного призу українська збірна посіла 15-е місце. У Особистому призі кращою серед наших вершниць виявилась Olesia Volkovetska в дуеті з N-Constantino v/d Bolkerhoeve (Constantin/Ulysse vh Wilgenbos). Вони гідно посіли 33-е місце серед 62 учасників з оцінкою 69.000%, але з таким результатом до КЮРУ не змогли потрапити.

Чемпіонат Європи з виїздки серед юнаків та юніорів приймав Хартпер (Велика Британія) з 26 до 30 липня. У змаганнях взяли участь близько 100 спортивних дуетів вершник-кінь, в тому числі і представники України. Шеф де екіпом нашої команди була Інна Логутенкова.

У категорії «Юніори» в Особистому призі українська вершниця Anastasiya Cherdak в парі з вестфальцем Seven (Captain Fire/nr) заробила 66.875%, що відповідало 37-му місцю, Diana Borovyk разом з Baby Royal (nr/Royal Lady) отримала оцінку 65.883% та завершили змагання з 42-м результатом серед 49 учасників.

Категорія «Юнаки». Команда України за підсумками всіх виступів отримала 193.85% та посіла у командному заліку 12-е місце серед 13 команд. Виступи в індивідуальному заліку українських вершників завершилися з такими результатами: Sofiia Konstantynivska — Aquafortis (nr/nr) 65.441% (41-е місце), Danylo Konovalov — VHS Concetti (Casall/Solle) 65.118% (42-е місце), Lyubomyr Yakymov — Savoy (nr/nr) 64.559% (44-е місце), Anastasiya Sakovych — Crumel (Captain Fire/Lady Die) 64.029% (45-е місце з 52-х учасників).

У змаганнях Кубку Націй з подолання перешкод (Португалія, Віламура, 20 листопада 2022 р. — черговий етап CSIO3*.) в команді України не було легіонерів і наші конкуристи показали гідний результат, посівши 10-е місце серед 14 команд, що мало неабияке значення не лише для індивідуального рейтингу вершників, але й для іміджу нашої держави. До складу української команди увійшли дуети Alisa Danilova — Cossinelle (nr/nr), Mykola Pylypeiko — Karat (nr/nr), Anastasia Bondarieva — Spartakus PKZ (Clinton/Silver Rain), Oleksandr Prodan — Moneymaker van’t Meulenhof (nr/nr). Всі члени команди є амбасадорами руху «RIDE FOR UKRAINE» започаткованому Ukrainian Equestrian Charity Foundation. Участь у змаганнях вершників, які разом з країною наразі переживають не найкращі часи, відбулась за підтримки Фонду Солідарності Fédération Equestre International.

До речі, у середині грудня наші конкуристи, у тому ж складі що й на Кубку Націй у Віламурі, продемонстрували гідні результати і у бельгійському Лієрі та підтвердили свою майстерність.

Звичайно, Чемпіонати Європи, Кубки Націй для наших спортсменів є найпрестижнішими, але й протягом року вони також брали активну участь у низці інших міжнародних змагань в різних країнах.

Конкур

Найбільша кількість стартів у міжнародних змаганнях у 2022 році прийшлась на долю саме конкуристів. Якщо, згідно поданих заявок, підрахувати їх кількість з лютого по грудень місяці минулого року, то ця цифра дійде до 100. 

Найрезультативнішою спортсменкою і по якості результатів і по кількості стартів сміливо можна назвати Алісу Данілову, яка під сідлом має достатню кількість коней різного віку й різного рівня підготовки і тому радувала нас своїми успіхами весь рік. Учасник Олімпійських Ігор Олександр Продан також продовжує вдосконалювати свою майстерність і наочно її демонстрував протягом року.

Олександр Продан у останнi днi 2022 року взяв участь у п’ятизiрковому турнiрi у Mechelen (BEL) й у маршрутi Open Sires of the World висотою 145см з результатом 4 штр. очки посiв разом з конем МОNЕУМАКЕR V AN’T MEULENHOF 17-е мiсце. До речi цей маршрут безпомилково закiнчили з 21 спортивно’i пари 10 вершникiв, один мав 1 штр.очко за перевищення норми часу, а п’ятеро, як i Олександр по 4 штр. очки, тому мiсця серед них визначив час проходження маршруту.

Esthete du Cellier La, Nastelina vd Witte Driesendijk, Quickborn, Spartakus PKZ – клички цих коней також добре відомі всім конкуристам так саме, як і ім’я її вершниці Анастасії Бондаревої. Безліч стартів в Бельгії (Grote-Brogel, Opglabbeek, Bonheiden, Lier), у Франції (Compiègne, Deauville), Hagen a. T. W.у Германії та в інших країнах дають їй можливість постійно підтримувати спортивну форму та набувати досвіду.

Найбільше представництво українських конкуристів було відмічене на змаганнях в Samorin (SVK) 14/09/2022 — 18/09/2022. Не тільки наші постійні учасники міжнародних турнірів сюди приїхали продемонструвати свою майстерність, а й сумчанин Олександр Іванов та потужна команда КСК «Klimenko Stable»: Євген Лапа, Ілля Рибін, Рената Чугунова, Євген Індюшкін, Костянтин Золін, під сідлом у яких був не один кінь.

Окремо слід відмітити представників династії Тищенко, які на чолі з Олегом Красюком мали можливість активно брати участь у низці міжнародних змагань й до, і після Чемпіонату Європи.

Всі ми радісно сприйняли повернення в спорт Марини Вінниченко і слідкували за її результатами.

Протягом року спортивна спільнота України мала можливість також відстежувати та радіти результатам Наталії Синявської, Володимира Бикова, Костянтина Боярко, Наталії Нормуратової, Альони Соловйової, Валерії Драгомерецької, Артема Цапіна, Софії Керницької, TEBBEL René, SZENTIRMAI Ferenc та інших конкуристів, які представляли Україну на міжнародній арені.

Виїздка

Участь у виїздкових турнірах брали практичні всі наші дорослі спортсмени (прізвища учасників Чемпіонатів Європи ми вже згадували вище), які на час війни змогли евакуюватись за кордон: Анна Дяченко, Ірина Харченко, Оксана Гусарова, Карина Пилипенко, Ольга Живага, Наталія Гуцу, Варвара Сорокіна та інш. Безумовно, потрібен був час на відновлення не тільки фізичної, а й морально-психологічної форми коней і вершників. Тим не менш, у технічних протоколах багатьох міжнародних турнірів були присутні прізвища українських майстрів виїздки, але шлях до цього у кожного з них був дуже важкий.

Триборство

Після стартів на Чемпіонаті та Кубку України наші триборці змогли виїхати з кіньми за кордон і продемонстрували підготовку своїх підопічних на традиційному турнірі в Польщі.

Дистанційні кінні пробіги

Дуже активно проходить підготовка українських пробіжників до Чемпіонату світу! Команда, сформована на базі кінного клубу Arion Endurance, успішно стартувала в Буфті (Румунія) у вересні, надалі спортсмени виконали чергову кваліфікацію в Словаччині і Шаморин відкрив дорогу до італійського Ареццо. «Три неймовірні міжнародні старти, передстартові тренувальні збори в Румунії з прекрасними тренерами Ionut Balis та Mihalcea Valentin на базі CSE Decebal клубу, неймовірно високий клас коней, вершників та всіх членів команд з якими нам довелося працювати цього року, знайомство з оргкомітетами Viorel Dabija та Chiara Vivarelli  підняли нашу «планку» на якісно новий рівень, на який потрібно орієнтуватись.  Це створило основу подальшої співпраці у важливих міжнародних проектах для наших пробіжників, зокрема, юніорів» — так підсумувала роботу команди пробіжників України Леся Гордієнко.

Вольтижування

Українська команда з вольтижування у складі Євгенії та Катерини Панасенко, Марти Лопаєнко, Поліни Шовкової та Софії Шульги в цей непростий для всіх нас час змогла виступити на міжнародних змаганнях у червні місяці у Шаморині. Вони гідно представили нашу країну у двох вікових категоріях та різних видах програм, зокрема, в обов’язковій програмі, фрістайлі та парних виступах. Свій перший змагальний досвід наші дівчата набули на національних змаганнях у Словаччині на базі кінно-спортивного комплексу в місті Шаморин ще у квітні місяці. 

Змагання в Україні

В історії кінного спорту незалежної України 2022 рік був першим роком, коли в двох олімпійських дисциплінах – виїздка та подолання перешкод, не проводились ані Чемпіонати ані Кубки України. Підстави для цього безумовно були, в першу чергу це відсутність на території країни під час війни саме основного складу збірної. Втім триборці мали змогу підготуватись до міжнародних змагань на турнірах такого рангу у себе вдома -в Україні. Цим двом подіям ми присвятили низку окремих статей на сторінках нашого журналу, тому нижче приводимо тільки прізвища переможців і призерів.

Звання Чемпіона України з триборства у 2022 році було присвоєно мсмк Миколі Томочко в парі з Тедженом. Срібним призером в особистій першості став мсмк Сергій Черних разом з Ісааком PKZ. Бронзу отримав Денис Косик, який виступав на коні Джамбо.

Володарем Кубку України з триборства стала вихованка тренерів Андрія та Ірини Пономарьових Єлизавета Нечитайло зі своїм напарником Бомондом. Срібним призером визнано Єлизавету Харченко разом з Багратіоном, а бронзу залишила за собою спортивна пара Олег Дончак — Оттепель.

Незважаючи на суцільне руйнування багатьох міст, жахіття, розпач, які принесла нам росія, термінову евакуацію коней з гарячих точок, поступово люди оговтувались й намагались організувати тренувальний процес. Згодом, як правило вже з початком літа, на тих територіях де це було можливо, почали проводити відкриті тренування з запрошенням спортсменів з інших міст та офіційні змагання. Відстежити їх чисельність у редакції не було можливості, тому приводимо приклади, про які нам писали наші читачі, або ми отримали таку інформацію з ФБ. Так, 6 листопада на території КСК «Golden Horse» (м. Кременчук) відбувся довгоочікуваний старт спортсменів конкуристів. До речі, аналогічні змагання пройшли у декількох містах Полтавщини. Активізувались і спортсмени Києва та Київської області – для конкуристів низку змагань було проведено на території Equides Club, а виїздка могла показати свої здобутки на відкритих тренуваннях у Бучі. З задоволенням брали участь спортсмени у декількох відкритих тренуваннях з подолання перешкод й у Жашкові. Як приклад найсумліннішого відношення до свої роботи, своїх спортсменів, можна навести організовані Слов’янською ОКДЮСШ з кінного спорту, сучасного п’ятиборства та триатлону змагання з загально-фізичної підготовки майбутніх чемпіонів у відео форматі. Інформація на скрині розташованого фото не може не викликати гордість за наших кіннотників, які віддають свої знання, сили та час на роботу з травмованими під час бойових дій бійцями — низький уклін вам.

Слід зазначити, що організатори всіх таких заходів знаходили можливість в нелегкі часи для нашої країни, яка перебуває у стані війни, все ж-таки нагороджувати учасників різноманітними пам’ятними призами та подарунками, за що їм велика вдячність. Це надає надію та впевненість нашим кіннотникам в майбутню перемогу України над рф та відновлення спортивного життя в нашій країні.

Віримо в перемогу УРАЇНИ !

P.S. Редакція журналу не претендує на вичерпність наданої інформації що до висвітлення всіх питань розвитку кінного спорту в Україні у 2022 році й закликає активніше ділитись з нами новинами з місць спортивних подій, розповідати про життя ваших спортивних установ.