Чому у мого коня виникає свербіння? (випуск журналу №55)
Чому у мого коня виникає свербіння?
(за матеріалами ветеринарного інтернет-ресурсу https://www.classequine.com/)
Переклад з французької Т.Маринич
Які проблеми із шкірою виникають у коней найчастіше? Ви помічаєте у коня плями, місцями у нього випадає шерсть, з’являються інфіковані рани, кінь чухається, і вам хотілося б знати, чому це відбувається. Перш за все, ми маємо розрізняти алергії, інфекції та паразитарні дерматози. Деякі терміни здаються нам жахливими — наприклад, короста, або стригучий лишай, але ці захворювання добре піддаються лікуванню, якщо діагностувати їх на ранніх стадіях.
Стригучий лишай
Це найбільш розповсюджене захворювання шкіри у коней. Природа лишаїв грибкова, тож заразитися ними можна при прямому контакті із грибком. Спори грибка, що спричиняє лишай, дуже стійкі, вони можуть зберігати активність у навколишньому середовищі протягом довгого часу. Тобто ваш кінь міг заразитися лишаєм або від вже інфікованої тварини, або від будь-якого предмету ураженого грибком. Стригучий лишай може передаватися коням від собак і навіть людей. Це висококонтагіозне захворювання, яке швидко розповсюджується на тварин не лише у межах стайні, але й в умовах випасу, тому лікування рекомендовано розпочинати негайно. Але піддаватися паніці причин немає — слід зауважити, що вилікувати стригучий лишай цілком можливо.
Лікування проводять шляхом нанесення антимікотичного розчину безпосередньо на шкіру тварини. Препарат розчиняється звичайною водою, після чого зберігати його слід у темному приміщенні. На курс лікування потрібні 4 обробки з інтервалами у 3 дні. Рекомендовано також обробити підготовленим розчином всі предмети, з якими кінь контактує у стайні, та тварин, що знаходяться у сусідніх денниках. Треба зауважити, що інкубаційний період у стригучого лишая дорівнює 2-3 тижням, таким чином коні можуть бути носіями захворювання навіть якщо помітні симптоми у них відсутні. Паралельно з обробкою шкіри тваринам призначають лікування гризеофульвіном, який у вигляді порошку додають у корм із розрахунку 10 мг на кг ваги коня. Вживати препарат слід протягом 7 днів. Важливо: лікування гризеофульвіном заборонено для вагітних кобил!
Дерматит або алергія
Причини алергій бувають різними. Це може бути реакція на пилок рослин, укуси комах, їжу, миючі засоби тощо. Певні породи коней мають підвищену схильність до алергій — це чистокровні верхові, араби, фризи, шетлендські поні. Розпізнати алергію досить легко — кінь чухається, на його шкірі виникають почервоніння, а в деяких випадках утворюються кірочки, шерсть на цих ділянках часто випадає. Для полегшення стану тварини на уражені місця наносять гель або крем (наприклад Bye Bye Itch Lotion від Hilton Herbs’, або Baume Anti-Démangeaison від EQIN), що запобігає свербінню, але найважливіше в таких ситуаціях встановити речовину, що спричинила алергічну реакцію. Обов’язково зверніть увагу на зміни у харчуванні, шампуні або пральні порошки, які раніше вами не використовувались, а також нову амуніцію — після усунення алергену дискомфорт має швидко зникнути.
Рецидивуючий літній дерматит у коней
Ця проблема стосується насамперед коней, схильних до алергій, а виникає вона переважно влітку (точніше у період з квітня по жовтень). Літній дерматит спричиняють укуси комах, після яких у коней виникає сильне свербіння в області гриви та хвосту. Тварина, що потерпає від літнього дерматиту, може розчухати шкіру до крові, а якщо така рана інфікується, це призводить до втрати кінського волосся. Це захворювання не заразне, але позбавитися від нього дуже нелегко, адже радикальних методів лікування не існує. Для запобігання подібним дерматитам коневласнику рекомендовано створювати своїм підопічним комфортні умови утримування, що включає боротьбу з комахами в межах стайні, уникнення випасів біля водойомів, обробку шкіри коней спеціальними засобами, відлякуючими комах (наприклад Basticade від ESC Laboratoire).
Паразитарні дерматози
Короста (не плутати з грязьовою коростою!)
Це не дуже розповсюджене захворювання, яке спричиняється укусами підшкірних кліщів. Маленькі шкідливі комахи утворюють під шкірою тварини доріжки, що супроводжується сильним та болісним свербінням. Кінь нервується, багато чухається, втрачає волосяний покрив. Залежно від локалізації розрізняють декілька різновидів корости:
Саркоптоз уражає загривок коня, а також плечі та шию, на яких з’являються невеличкі прищики. Тварина намагається позбавитись свербіння, тручись об стінки денника.
При псороптозі уражається грива коня. Розчухування уражених ділянок може супроводжуватись кровотечою, кінське волосся стає ламким, псується, випадає.
Хоріоптоз розповсюджується на кінцівки коней. Свербіння дуже болісне, але найгірше те, що тварині вдається розгризти уражені кліщами ділянки — це призводить до утворення глибоких ран.
Будь-який з різновидів корости є дуже заразним. Хвору тварину необхідно негайно ізолювати, а денник, предмети амуніції та інші матеріали ретельно продезінфікувати. Для лікування корости застосовують антипаразитарні препарати, їх також призначають коням, що перебували у контакті з хворими. Важливо не забувати про сезонну дегельмінтизацію, що запобігає ураженню кліщами та іншими видами паразитів.
Воші
Воші стають причиною свербіння у коней досить часто. Якщо тварина чухається і втрачає шерсть на голові та грудях, це явний привід подумати про ураження вошами, особливо взимку. Вошей легко помітити на шерсті коня неозброєним оком, також на кінському волоссі можна знайти яйця паразитів (гниди).
Для лікування коня використовуйте спрей або лосьйон від вошей. Не забувайте про обробку бинтів, вальтрапів, сіток для сіна тощо.
Кліщі
Кліщі — це паразити, які переносять дуже небезпечні хвороби: саме від укусів кліщів ваш кінь може заразитися борреліозом (хворобою Лайма) або піроплазмозом. Основні симптоми цих захворювань — лихоманка, втрата ваги, анемія, тобто вони не проявляються на шкірі, втім наявність струпів дозволяє запідозрити укус кліща, а можливо і знайти паразита, що присмоктався до шкіри тварини. Дуже важливо в цьому випадку видалити кліща якомога швидше. Діагностувати хворобу Лайма чи піроплазмоз можливо лише за результатами аналізу крові. Якщо він виявиться позитивним, ветеринар призначить тварині відповідну терапію.
Дерматофілоз, або грязьова короста
Дерматофілоз — це бактеріальна інфекція, що не має нічого спільного із справжньою коростою. Виникає хвороба в умовах підвищеної вологості. Постійно мокнуча шкіра під шаром багна інфікується та вкривається струп’ям, яке згодом відпадає разом із шерстю. До групи ризику відносять довгошерстих коней, зокрема фризів, а також тварин з депігментованими кінцівками. Коні хворіють на дерматофілоз переважно взимку. Грязьова короста уражає здебільшого нижні кінцівки, особливо п’ясті, але може виявлятися і на інших ділянках, наприклад на спині коня.
Для профілактики дерматофілозу коня треба обтирати насухо перш ніж поставити його у денник. Якщо хвороба все ж таки виникла, шерсть на ураженій ділянці рекомендується побрити, після чого промити інфіковані місця антисептичним милом і дуже ретельно просушити. Оброблені таким чином ділянки змащують антисептичною жирною маззю (наприклад Tifene Pommade від Audevard). Якщо дерматофілоз дуже застарілий, ветеринар може призначити тварині відповідні антибіотики.