Фінал Кубку Світу з виїздки

Вперше у своїй багаторічній спортивній кар’єрі володарем Кубку Світу з виїздки став титулований шведський вершник Patrik Kittel, який виступав разом з консм з кличкою Touchdown (Quaterback/La Mour). Друге місце посіла пара з Данії Nanna SkodborgMerraldBlue Hors Don Olymbrio (Jazz/Olymbria), бронзу здобула легендарна Isabell Werth, представниця німецької школи виїздки, партнером якої був DSP Quantaz (Quaterback/Piroschka).

З 16 до 20 квітня у Рійяді (Саудівська Аравія) тривали фінальні змагання Кубку Світу з виїздки сезону 2023-2024.

На старт Великого призу вийшли 17 найсильніших виїздкових дуетів, і першу заявку на вищу нагороду зробила британська вершниця Charlotte Fry, яка разом з Everdale (Lord Leatherdale/Aliska K) домінувала в цій їзді. Оцінка 75.388% значно перевищила результати суперників. Шведський атлет Patrik Kittel та його Touchdown отримали від суддів 73.292%, а оцінка данської пари Nanna Skodborg-Merrald-Don Olymbrio становила 72.904%.

Після фінішу Шарлотта висловилась так: «Якщо чесно – то в мене немає слів, він був сьогодні надзвичайним, ми відпрацювали на відмінно!» Втім переможця фіналу визначає друга їзда, а саме фрістайл — довільна композиція у музичному супроводі.

Нелегке завдання стояло перед сьома суддями, які представляли 7 різних країн світу.

Невідомо, як склалася б доля найвищих нагород, якби старший суддя цього тесту не звернув увагу на кров у роті коня головної претендентки на Кубок Світу. Пошкодження слизової не були надто небезпечними, але правила, що стосуються благополуччя коней, є дуже жорсткими та виключають будь-які варіанти компромісу, тож, згідно із статтею 430.7.6 Правил FEI з виїздки, британську пару Charlotte Fry-Everdale було відсторонено від змагань. Прикра подія сталася майже наприкінці заключного випробування, коли не стартувавших учасників фрістайлу лишилось четверо. Після того, як з гри вибула одна з основних претенденток на перемогу, напруга зросла, але це не завадило данській вершниці разом з її доволі нервовим напарником продемонструвати напрочуд спокійну та врівноважену їзду. Бездоганні піруети на галопі стали прикрасою композиції, виконаної під нову, дуже вдало підібрану музику, і вперше на цьому фіналі на табло висвітилася оцінка, що перевищувала 80-відсотковий рубіж — 81.429%. Забігаючи трохи уперед, можемо сказати, що цей результат вдруге приніс парі Nanna Skodborg-Merrald — Blue Hors Don Olymbrio срібну медаль Кубку Світу з виїздки.

Слідом за Skodborg-Merrald у манежі з’явилася Isabell Werth в парі з Quantaz. Так само як і Don Olymbrio, цей кінь нервово реагував на білі вбрання арабських вболівальників, рекламні щити та інші відволікаючі фактори. Проте цього дня вершниці вдалося опанувати свого помічника. “Він повністю довірився мені та дуже старався працювати якнайкраще”, — сказала Isabell, якій не вдалося здобути шосту перемогу у фіналі Кубку світу: цього разу вона задовольнилася бронзовою нагородою, хоча від срібної призерки її відділяли лічені соті долі відсотку, результат німецької пари становив 81.404%.

Останнім на старт вийшли Patrik Kittel та його Touchdown. Попри багаторічний досвід змагань найвищого рівня, зокрема і на фіналах Кубку світу, шведському вершникові ще ніколи не доводилося перебувати у такій ситуації, коли у розминочному манежі ти лишаєшся сам на сам із своїм конем. “Мені довелося весь день контролювати власні нерви, але Touchdown був надзвичайним, за що я йому дуже вдячний”, — зізнався визнаний шведський майстер фрістайлів. Варіації на теми з фільмів про Джеймса Бонда, що супроводжували довільну композицію, якнайкраще підкреслювали спокійну та врівноважену манеру виконання складних виїздкових елементів. Підсумкова оцінка за цій виступ склала 81.661%.

Як бачимо, результати призерів мало відрізнялися один від одного, але кращим все ж був визнаний саме Patrik Kittel. Зауважимо, що триразовий олімпієць у фіналах Кубку світу шведський атлет брав участь вже неодноразово — цей фінал був для нього дев’ятим, але здобути вищу нагороду йому вдалося вперше, тож його радість можна було зрозуміти: у Рійяді він нарешті зумів реалізувати давню мрію свого спортивного життя. Патрік лише другий шведський спортсмен, який тримає в руках омріяний трофей й за цю перемогу він вдячний своєму тренеру Луїзі Натхорст.

Редакція журналу від імені українських шанувальників виїздки вітає зіркових вершників та бажає не покидати п’єдестал пошани.