Фінал Кубку Світу з вольтижування

У Базелi (Швейцарiя) на знаменитому St.Jakobshalle з 10 до 14 грудня 2024 року тривали фiнальнi змагання Кубку свiту з вольтижування. Спонсором цього видовищного шоу виступив вiдомий американський модельер Томмi Хiлфiгер.
Вболiвальники з задоволенням спостерiгали не тiльки за офiцiйними виступами спортсменiв, а й за рiзноманiтною розважальною програмою.

Формат змагань з вольтижування передбачає два етапи випробувань — на першому учасники демонструють суто технічний рівень виконання елементів, на другому представляють довільні програми, в яких значна роль відводиться артистизму, хоча бали можна втратити і через технічні помилки також. І все ж за статистикою результати першого дня складають приблизно 40 відсотків загальної оцінки учасника, тоді як “внесок” довільної програми виявляється більш значущим, сягаючи 60 відсотків. 

Всього у базельському фіналі взяли участь по 8 одиночників (у вольтижуванні, на відміну від конкура, виїздки та триборства, індивідуальні змагання чоловіків та жінок тривають роздільно). Третій комплект медалей розігрувався у “па-де-де”, тобто виступах спортивних пар, яких до фіналу пройшло всього 5.

У чоловіків беззаперечним лідером протягом обох днів був досвідчений атлет з Німеччини Jannik Heiland. Як зазвичай, здобути перемогу йому допомагали 21-річний кінь Dark Beluga FRH (De Niro 6/Arabell) та лонжерка Barbara Rosiny. В перший день змагань оцінка німецького вольтижувальника становила 8.549, що не дуже відрізняло його від конкурентів, але за довільну програму він отримав 9.162, і це вирішило долю золотої медалі. Загальний бал тепер вже дворазового володаря Кубку світу склав 8.917.

Срібну медаль виборов представник Франції Theo Gardies. Цей атлет вийшов у фінал Кубку світу вперше у кар’єрі, і одразу ж зробив непогану заявку на нагороду — за технічний тест він отримав 8.343, посівши 3-е місце, а його довільна програма була просто чудовою, що підтвердилося високою оцінкою 9.118 з боку суддів. У підсумку Theo Gardies та його помічники Sir Sensation (Sir Fidergold/Freifrau vom Moor) і Sebastien Langlois завершили виступ із сумою балів 8.808. 

Viktor Brūsewitz, вольтижувальник з чималим досвідом, представляючий Німеччину разом із Goldjunge (nr/nr) та Jacqueline Schōnteich, перший день завершив на другій позиції з гідним балом 8.389, але у довільній програмі він значно поступився конкурентам, додавши до попередньої оцінки лише 8.513. У сумі цей спортсмен набрав 8.463, що було в цілому непогано, але відповідало лише бронзовій нагороді.

Змагання у жінок відзначилися низкою злетів та падінь — на щастя, не в прямому сенсі, але від цього вони були не менш драматичними. Зокрема швейцарська спортсменка Ilona Hannich, яка за підсумками першого дня змагань посідала передостаннє 7-е місце з дуже невтішною оцінкою 7.357, довела, що попри все, вона варта більшого — її довільну програму було визнано найкращою, за цей виступ вона отримала 8.800 і з підсумковим балом 8.271 зуміла-таки посісти 3-є призове місце. Допомагали їй у цьому кінь Rayo de la Luz (Riccio NRW/Daiyana) та лонжерка Monika Winkler-Bischofberger.

В той же час американка Kimberly Palmer з високого 3-го місця першого дня опустилася до підсумкового 6-го — довільну програму було відкатано відверто невдало. Дебютантка фіналу німецька вольтижувальниця  Alina Ross виступала з допомогою авторитетної лонжерки Jacqueline Schōnteich та не менш досвідченого коня  Goldjunge, але звичайно своїм успіхом вона зобов’язана не лише помічникам. Технічний тест ця талановита дівчина виконала прекрасно, отримала високий бал 8.437, і якби не дрібні недоліки у довільній програмі, мала великі шанси залишитися на першому місці, але друга оцінка була не найвищою — 8.227, тож з результатом 8.311 Аліна здобула срібну медаль.

Випередити її зуміла співвітчизниця з великим змагальним досвідом Kathrin Meyer. З допомогою лонжерки Sonya Meyer, яка протягом років вдало співпрацює із дочкою-вольтижувальницею, та коня San Classico S OLD (Sancisco OLD/Dancing Queen) Катрін впевнено і чисто відпрацювала довільну програму, і хоча за сумою 8.686 балів в цьому тесті вона була другою, та й у технічному тесті поступилася Аліні Росс, заробивши 8.229, фінальну перемогу віддали їй — за результатами дводенних змагань її результат виявився найвищим — 8.503, і приніс спортсменці другу перемогу у фіналі Кубку світу з вольтижування.

У па-де-де показники першого та другого тестів були найбільш стабільними. Жіночий дует з Швейцарії Syra Schmid та Zoe Maruccio виконували парні вправи на спині коня Latino v. Forst CH (Landjuweel St.Hubert/Diva v. Forst), яким керував лонжер Michael Heuer. В перший день вони отримали оцінку 7.998, у другий 8.282, що у підсумку вилилося у високий результат 8.168 та бронзові медалі фіналу. 

Спортсмени з Німеччини Diana Harwardt та Peter Kūnne були другими в обох тестах, оцінка першого дня дорівнювала 8.130, другого — 8.829, загальний результат 8.549 також був другим та відповідав срібним нагородам. Цьому дуету допомагали DSP Sir Laulau (Samba Hit/SDistel) та Andrea Harwardt.

Італійська пара Davide Zanella та Rebecca Greggio виконували програми на спині сірого коня Orlando Tancredi (Athletico I/Sevilla), яким дуже вправно керувала лонжерка  Claudia Petersohn. Технічні результати першого тесту 8.196 цей дует вдало доповнив високою оцінкою 8.863 за довільну композицію з виразними переходами та оригінальними елементами, в цій програмі все було переконливим та абсолютно гармонійним. Цілком заслужена оцінка 8.596 відповідала медалям найвищого гатунку, які команда Італії здобула вперше за 7 років участі у фіналах Кубку світу.