Кубок світу FEI з конкуру CSI-W 2022/2023, фінал, Омаха (США), 05-08 квітня 2023 р

На відміну від виїздки, змагання конкуристів на фіналі Кубку світу тривають 3 дні. Це не дивно, адже чисельність учасників в цій дисципліні кінного спорту набагато вища. Зокрема право на виступ у нинішньому фіналі здобули 40 спортивних пар з 18 країн. У перших двох видах програми беруть участь всі 40 претендентів на нагороди, а до третього фінального дня, за проміжними підсумками, допускаються лише 30 кращих. Висота перешкод на всіх без винятку маршрутах складає 160 см, схеми розробляють видатні курс-дизайнери. В цьому році автором конкурних маршрутів був португалець Bernardo Costa Cabral, спортсмен у минулому, а нині визнаний майстер з побудови найскладніших завдань для топових вершників та їх чотириногих партнерів.

фото з сайту:
https://nancyjaffer.com/how-did-the-longines-fei-world-cup-course-designer-get-his-start/

Випробування першого дня проводиться в один гіт. Згідно з результатами фінішуючих, у топдесятку на початку змагань увійшли два представники Швеції, Wilma Hellström разом із Cicci BJN (Ci Ci Senjor Ask/Tittut BJN) та Henrik von Eckermann, пару якому склав King Edward (Edward 28/Koningin de Lauzelle), двоє американських спортсменів, Aaron Vale в дуеті з Prescott (Lordanos/Ratina III) та Hunter Holloway разом з Pepita con Spita (DSP Con Spirit/Pamina), відомий британський дует Scott Brash — Hello Jefferson (Cooper van de Heffinck/Hovis), німецький ас конкуру Daniel Deusser та його Scuderia 1918 Tobago Z (Otangelo/Whoopie C), швейцарський атлет Pius Schwizer з Vancouver’а de Lanlore (Toulon/Hispania de Bacon), пара з Нідерландів Harrie Smolders — Monaco N.O.P. (Cassini II/Ulla II), представники Данії Andreas Schou та Darc de Lux (Darco/Ordelia), а також бразильський конкурист Yuri Mansur в дуеті з Vitiki (Valentino 240/Finja).

У другий день змагань втриматись на вже здобутих вигідних позиціях вдалося далеко не всім. У маршруті з перестрибуванням знявся Daniel Deusser, з 12-ма штрафними в основному раунді відкотилися на 26, 27 і 29 місця Wilma Hellström, Scott Brash та Aaron Vale, через одне руйнування не вийшли у перестрибування Harrie Smolders та лідер першого дня Henrik von Eckermann. Yuri Mansur та Hunter Holloway фінішували нулем в основному раунді, але у перестрибуванні заробили по 4 штрафних очки. Двічі чисто відпрацювали лише Pius Schwizer та Andreas Schou, до яких приєдналися нові претенденти на високі місця — норвезька конкуристка Victoria Gulliksen в парі з Equine America Papa Roach (Perigueux/Zaragossa), молодий британський вершник Harry Charles разом з Balou du Reventon (Cornet Obolensky/Georgia) та чудово відпрацювавший обидва раунди представник Німеччини Richard Voge, в якого під сідлом стартував United Touch S (Untouched/Touch of Class).

І ось, нарешті, вирішальний третій день фіналу. Змагання не лише у техніці подолання перешкод, а й у емоційній витримці. Рівень нервової напруги зашкалює, і це, звичайно ж, відбивається на результатах учасників. Разом перекреслює досягнення минулого дня Richard Vogel — його United Touch заробляє 12 штрафних у першому раунді та додає до них ще одно у другому, тож у загальному підсумку німецький атлет посідає 8-е місце. Harry Charles починає з 4 ш.о. у першому раунді, але не витримує напруги та фінішує у другому на двох руйнуваннях, результат трьох випробувань — 9-е місце. Більш холоднокровний Martin Fuchs наприкінці змагань нарешті демонструє той клас, до якого звикли шанувальники швейцарського спортсмена: чистий перший раунд від Leone Jei (Baltic VDL/Dara) та 4 ш.о. у другому виводять пару на 3-е місце, але у підсумку вона замикає топдесятку учасників фіналу. Ідеально проводить обидва раунди ірландець Denis Lynch в парі  з конем з кличкою Brooklyn Heights (Nabab de Reve/Cordula de Laubry), але шанси на перемогу вже втрачені у перші два дні, тому остаточно він лишається на 7-му місці. Сталеві нерви, якими славиться Pius Schwizer, у третій день змагань підводять його: 4 штрафних у першому раунді були ще не дуже небезпечними, але в другому Vancouver помиляється двічі, і це вже не дозволяє швейцарцю увійти хоча б у топп’ятірку, у підсумку він завершує виступи на 6-й позиції.

Лише 4 штрафних за два раунди заробляє Harrie Smolders, і якраз йому це дає шанс на високе місце, але поки ще незрозуміло, яким саме воно буде. Andreas Schou із 12-ма штрафними третього дня вже лишився позаду Смолдерса та замкнув топп’ятірку фіналістів. До останнього відчайдушно змагалися за нагороди Yuri Mansur та Hunter Holloway, і переможницею у цьому двобої вийшла американська вершниця: кількість штрафних у неї була та ж сама, що й у бразильця, але її Pepita зуміла обіграти Vitiki за показниками часу. Лишилося дочекатися виступу шведського дуету. Перший раунд von Eckermann завершив з 4 штрафними, але він був лідером першого дня, та й друге випробування провів непогано. Вболівальники затамували подих, спостерігаючи політ над перешкодами незрівнянного Короля Едварда, і ось він перетинає фініш, лишаючи за собою незруйнований маршрут — це перемога! Кубок світу з конкуру у сезоні 2022/2023 виборюють Henrik von Eckermann та його  13-річний мерин King Edward.

Друге місце посідає Harrie Smolders, і хоча йому безумовно хотілося отримати найвищу нагороду, програш такому супернику як King Edward він вважає почесним. Щодо Монако, Смолдерс впевнений, що цей кінь може стати найкращим партнером за всю його спортивну кар’єру, наразі в них чимало планів на майбутні турніри, насамперед на чемпіонати Європи та світу з конкуру. Бронзовою призеркою за підсумками трьох змагань було визнано гармонійний дует Hunter Holloway — Pepita con Spita. Напередодні фіналу Хантер розповідала про твердий намір боротися за кожну секунду та кожний дюйм, і, як ми бачимо, дівчині вдалося реалізувати обрану стратегію.

Що до нового володаря Кубку світу, то він виглядав дещо розгубленим, шокованим, але водночас безмежно щасливим. До речі, переможцем він називає виключно свого коня: “Я дуже радію тому, що він отримав вищу нагороду, бо він того вартий!”, — сказав von Eckermann. Відсвяткувати перемогу шведський атлет планує не лише в колі родини та команди, а й з власниками Короля Едварда, які були присутні на змаганнях, спостерігаючи за тріумфом свого вихованця.