Кубок світу FEI з виїздки CDI-W 2022/2023, фінал Омаха (США), 05-08 квітня 2023 р.

Найочікуванішою з подій у віїздковій спільноті цього року став фінал Кубку світу, що розпочався 5 квітня в американському місті Омаха. Шлях до фіналу був непростим, лише 16 спортсменів з 10 країн здобули право на участь у шоу. Так само непростою є і подорож до американського континенту, через що на манежі Омахи нам не судилося побачити виступи таких талановитих майстрів виїздки, як британка Charlotte Fry та представниця Нідерландів Dinja Van der Lier.

Фінальні змагання проводяться у два етапи: перший — це традиційний тест Grand Prix, другий — фрістайл, тобто виконання довільної програми у музичному супроводі.

 Grand Prix — випробування жорстке, в ньому неможливі будь-які порушення стандартів класичної виїздки, помилки у цьому тесті не вдасться приховати завдяки художній імпровізації, емоційна складова в ньому повністю відсутня. Спортсмени, які беруть участь у Grand Prix, не намагаються випередити суперників, правильніше буде сказати, що вони концентруються на чіткому виконанні кожного зі складних елементів, аби заробити у підсумку максимально високий процент за їзду. Попри всі зусилля, перетнути відмітку у 80%, або хоча б досягти цієї цифри, не вдалося жодній спортивній парі. Оцінка переможниці першого дня змагань становила 79.922%. Саме такий відсоток у підсумку заробив дует Jessica von Bredow-Werndl — TSF Dalera BB (Easy Game/Dark Magic). Правду кажучи, більшість суддів виставила цій парі від 80 до 82%, але завдяки прискіпливості арбітрів із США та Франції загальний відсоток виявився нижчим, хоча вони також впевнено віддали перевагу Джесіці з Далерою.

Співвітчизниця золотої медалістки Isabell Werth в парі з DSP Quantaz’а (Quaterback/Piroschka) посіла друге місце з результатом 77.485%, третя пара, яка представляла Німеччину, Ingrid Klimke — Franziskus FRH (Fidertanz 2/Antara), дуже прагнула увійти у трійку призерів, але оцінки 75.543% для цього було недостатньо. Бронзову нагороду здобув дует з Данії Nanna Skodborg Merrald — Blue Hors Zepter (Blue Hors Zack/Who’s Sunlight). Саме коня Цептера вершниця остаточно вирішила представити у фіналі Кубку світу, і не прогадала — талановитий чотириногий партнер допоміг їй вийти у групу лідерів Grand Prix з результатом 76.165%. Замкнув топп’ятірку американський атлет Steffen Peters, який виступав на 15-річному мерині з кличкою Suppenkasper (Spielberg – Upanoeska) та наїздив 74.581%.

Далі позиції дуетів розмістилися в такому порядку:

6-е місце Нідерланди, Thamar ZweistraHexagons Ich Weiss (Hexagons Rubiquil/Vinegra), 73.261%;

7-е місце Австрія, Simone Pearce Fiderdance (Fidertanz 2/Donna), 71.320%;

8-е місце Нідерланди, Marieke van der Putten Torveslettens Titanium RS2 (Totilas/Torveslettens Stamina), 70.776%;

9-е місце США Anna BuffiniFRH Davinia la Douce (Don Frederico/Anneliese R), 70.047%;

10-е місце Швеція, Johanna Due BojeMazy Klovenhoj (Bocelli 1044/Manzana XX), 69.876%; 11-е місце Бельгія, Jorinde VerwimpCharmer (Charmeur/Queen Jasmin), 69.224%.

Приємною несподіванкою було 12-е місце, яке посіли представники Східноєвропейської ліги — дует з Литви Justina VanagaiteNabab (Sir Donovan/Tamarinde). Оцінка цієї перспективної пари склала 68.913%.

13-е місце з результатом 67.531% віддали парі з Сингапуру Caroline ChewTribiani (Solos Landtinus/Mille Mogelvang). Два останніх місця посіли дует з Франції Morgan BarbançonSir Donnerhall II OLD (Sandro Hit/Contenance D) з оцінкою 67.376% та Alice Tarjan в парі Serenade MF (Sir Donnerhall/Duet MF), США, яка наїздила 67.065%.

Довільні програми у фіналі Кубку світу представляли 13 дуетів. На превеликий жаль, за результатами ветчеку до фрістайлу не було допущено Franziskus’а, на тулубі якого виявилися подряпини, і через ту ж проблему від змагань відсторонили сина Тотіласа Titanium’а. Решту учасників було поділено на дві групи.

Лідеркою першої була австрійка Simone Pearce, яка у парі з Fiderdance наїздила 76.575% та вже вдруге посіла 7-е місце. Американська вершниця Alice Tarjan разом з Serenade реабілітувалася за невдалий виступ у Grand Prix. З результатом 75.207% вона виборола у фрістайлі 9-е місце. Значно краще виступила з довільною програмою і французька спортсменка Morgan Barbançon. Хоча її напарник Sir Donnerhall не одразу адаптувався до розміру американського манежу, свій танок він виконував захоплено, чим допоміг хазяйці посісти високе 10-е місце з оцінкою 74.814%. Вдало виступила литовська пара Justina Vanagaite — Nabab, її результат 73.693% відповідав 11-му місцю. До речі, представниця Литви Юстина Ванагайте та Набаб на центральній лінії у завершальній частині виступу тримала повід в одній руці під мелодію української пісні. «Підтримую Україну — сказала вона – і це ви можете почути в моїй музиці».

На 12-тій позиції завершив виступ сінгапурський дует Caroline Chew -Tribiani, який наїздив 72.971%, і на останнє місце з оцінкою 71.900% судді вивели бельгійську пару Jorinde Verwimp -Charmer.

Після перерви змагання продовжила найсильніша група. Першим у манежі з’явився дует з Нідерландів Thamar Zweistra — Hexagon’s Ich Weiss. Довільну композицію у музичному супроводі групи Queen було оцінено у 78.204%, що відповідало 5-му місцю. Кельтські мелодії вдало поєднувалися з елементами програми, представленої парою із Швеції, але оцінка 76.118% не дозволила Johann’і Due Boje та Mazy Klovenhoj піднятися вище 7-го місця. На 6-й позиції завершила фрістайл американка Anna Buffini. Її напарниця Davinia la Douce вразила суддівську колегію «танцювальними» здібностями, які значно компенсували технічні недоліки, тож підсумкова оцінка виявилася вельми високою — 77.843%.

Тим часом публіка з нетерпінням очікувала на найвищі результати, і ось нарешті — 85.761%! Таку оцінку виставляє суддівська бригада композиції у виконанні Quantaz’а. Кінь був доволі збудженим до в’зду у манеж, але Isabell Werth недарма володіє почесним титулом “королеви виїздки”, вона швидко зуміла врівноважити свого напарника, і під час їзди він вже повністю довірився вершниці та демонстрував високий рівень техніки у поєднанні з артистизмом. Своїм виступом, якщо вірити словам Ізабель, чотириногий спортсмен був дуже задоволений, адже щойно він виконав найкращий фрістайл у власній кар’єрі.

Але попереду вже готувалися до старту конкуренти, і ось під чарівні звуки французьких мелодій розпочала довільну програму пара Jessica von Bredow-Werndl — Dalera. Це було дійсно чудове шоу! Далера з легкістю балерини демонструвала вишукане піаффе, впевнено виконувала зміну ніг на галопі і, здавалося, насолоджувалася музикою. “Я не про що не шкодую”, — співала незабутня Едіт Піаф, і прекрасній спортивній парі також не довелося розчаруватися результатами виступу — 90.482%, це був дуже серйозний виклик суперникам.

Але й суперники були налаштовані на боротьбу за високі місця. Передостаннім учасником фрістайлу був Steffen Peters, який в парі з Suppenkasper’ом змінив настрій публіки з романтичного на більш веселий та жвавий. Suppenkasper, якого в повсякденному житті називають жартівливим прізвиськом Мопсі, був наче створеним для поп композиції, підготованої у співавторстві зі Стефеном. Але його оцінки виявилися нижчими за результат Quantaz’а, а підсумковий відсоток 83.921% дозволяв претендувати лише на бронзу, та й то за певних обставин, які не забарилися.

 З останньою довільною програмою в манеж Омахи гордо прогарцював Blue Hors Zepter під сідлом Nann’и Skodborg Merrald. Композиція під назвою “Час прощатися” була як в технічному, так і в художньому виконанні майже досконалою, і судді оцінили її дуже високо. Тож підсумковий результат 87.146% дозволив данській вершниці випередити не лише Стефена Петерса, але й Ізабель Верт. Нагадаємо, що минулого року Zepter в дуеті зі шведським атлетом Патриком Кіттелем посів у фіналі Кубку світу лише 8-ме місце, натомість під управлінням Нанни він став срібним медалістом престижного турніру.

З такими результатами фінішував найпрестижніший турнір Фінал Кубку світу з виїздки 2022\23р.