Кубок світу FEI з виїздки CDI-W 2022/2023, Західноєвропейська ліга

Тетяна Маринич

Редакція журналу розпочинає серію статей щодо результатів Етапів Кубку світу, які пройшли вже у 2023 році у Західноєвропейській лізі.

7-й етап, Базель (Швейцарія), 12-15 січня 2023 р.

Перший у 2023 році кваліфікаційний етап Кубку світу з виїздки відбувся у швейцарському Базелі. Серйозну заявку на перемогу зробила титулована германська вершниця Isabell Werth, яка у парі з 13-річним жеребцем DSP Quantaz (Quaterback/Piroschka) завершила виступ у фрістайлі з високою оцінкою 85.650%. Але її співвітчизниця Jessica von Bredow-Werndl, яка виступала у довільній програмі останньою з учасників, зробила фантастичний ривок до першої сходинки п’єдесталу. В дуеті з TSF Dalera BB (Easy Game/Dark Magic) вона продемонструвала чудові пасаж та піаффе, неперевершені піруети, виразні приймання і переходи. При цьому Dalera робила найскладніші віїздкові елементи з таким артистизмом, що у захваті від виступу лишилися навіть найсуворіші представники суддівської колегії. Оцінка 90.795% була цілком справедливою та принесла германському дуету перше місце у етапі та квиток у Омаху, де в квітні 2023 року має відбутися фінал Кубку світу. Третє місце посіла вершниця з Данії Nanna Skodborg Merrald, яка представила програму фрістайла з Blue Hors Zepter (Blue Hors Zack/Who’s Sunlight). Цей кінь з прекрасною статурою та виразними алюрами раніше вдало працював у парі з такими майстрами виїздки як Daniel Bachmann Andersen та Patrik Kittel, але його дует з Nanna Skodborg Merrald виявився ще більш ефектним. Дебютний фрістайл пари з Данії заробив оцінку 84.130% та бронзову нагороду етапу.

8-й етап, Амстердам (Нідерланди), 25-29 січня 2023 р.

Переможницею етапу на домашньому манежі Амстердаму стала голандська вершниця Dinja van Liere. В дуеті з Hermes N.O.P. (Easy Game/Bukkie) вона представила чудову довільну програму, яку було оцінено у 87.055%. До цього виступу на лідируючій позиції перебувала пара з Німеччини Isabell Werth — Emilio 107 (Ehrenpreis/Celina). За композицію у музичному супроводі у виконанні 17-річного мерина Emilio та його легендарної партнерки судді виставили високий бал 86.595%, і здавалося, що перевершити його будь-кому з учасників вже не вдасться. Hermes на початку виступу нервував, і втримувати його вершниці було непросто, але Dinja зуміла вгамувати свого вихованця, і вже після дуже виразного шагу кінь заспокоївся та остаточно довірився напарниці. Помилки у тесті були незначними та лишилися малопомітними на тлі майстерно виконаних складних елементів. Тож оцінка 87.055% вивела голландський дует на вищу позицію. Третє місце, як і на базельському етапі, посіла представниця Данії Nanna Skodborg Merrald. Цього разу вона стартувала у парі з іншим конем, Blue Hors Zack (Harmony’s Rousseau/Orona), який у свої 19 років перебуває у чудовій формі, що і підтвердила висока оцінка за фрістайл — 85.220%.

9-й етап, Неймюнстер (Німеччина), 16-19 лютого 2023 р.

На черговому етапі Кубку світу з виїздки дуже приємно було спостерігати за виступами дуетів, які зазвичай лишаються у тіні більш титулованих конкурентів. Зокрема, можна відмітити вершницю з Нідерландів Marieke van der Putten, яка вивела у манеж сина легендарного Тотіласа, привабливого мерина Torveslettens Titanium RS2 (Totilas/Torveslettens Stamina), представницю Фінляндії Emma Kanerva в парі з артистичним Greek Air (I.P.S. Gribaldi/Flybaboo Air), або ж німецьку спортсменку Bianca Nowag-Aulenbrock, під сідлом якої майстерно виконувала пасаж та піаффе руда кобила Florine OLD (Foundation 2/Lola). Чудове враження також справив на суддів та спостерігачів голландський дует Kirsten Brouwer — Foundation (United/Wiana). Вдалі піруети та зміна ніг у один темп сприяли отриманню високої оцінки 81.375%, що вивела цю гармонійну пару на третє місце етапу. Втім ветерани також продемонстрували, на що вони здатні. Йдеться про універсальну спортсменку з Німеччини Ingrid Klimke. На рахунку 53-річної Інгрид чимало спортивних досягнень у всіх видах кінного спорту — конкурі, триборстві, виїздці. У дуеті з 15-річним Franziskus FRH (Fidertanz 2/Antara) вершниця в цьому сезоні демонструє досконалий виїздковий вишкіл, особливо це стосується переходів та виразних прибавлених алюрів. З оцінкою 83.550% пара здобула срібну нагороду етапу. Але навіть на домашній арені їй не вдалося наблизитися до результату датського дуету Nanna Skodborg Merrald — Blue Hors Zepter (Blue Hors Zack/Who’s Sunlight). З кожним черговим стартом зміцнюється порозуміння між вершницею та цим талановитим конем, і це помітно впливає на результати тестів. Оцінка 87.600% за фрістайл була недосяжною для суперників. Переможниця етапу вже здобула квиток на фінал Кубку світу, але з яким із своїх напарників вона прямуватиме до Омахи, наразі лишається інтригою, остаточне рішення буде ухвалене на 11-му етапі у Нідерландах у середині березня.

10-й етап, Гетеборг (Швеція), 23-26 лютого 2023 р.

Домашній манеж не допоміг шведським вершникам здобути перемогу на передостанньому етапі Кубка світу з виїздки. Спочатку шанси здавалися високими, але втримати лідерство жодному з шведських дуетів не вдалося, тож у підсумку три з них посіли місця з п’ятого по сьоме, а четвертий атлет знявся із змагань. Фрістайл у виконанні пари з Данії Nanna Skodborg Merrald — Blue Hors Zack (Harmony’s Rousseau/Orona) був добре знайомим для суддівської колегії, може тому до цього дуету арбітри поставилися занадто прискіпливо, але все ж оцінка датчанки у порівнянні з конкурентами одразу стала недосяжною — 81.385%. Втім, серед решти учасників ще були ті, хто міг кинути виклик Нанні та Заку. DSP Quantaz (Quaterback/Piroschka) під сідлом легенди виїздки Isabell Werth трохи помилявся на зміні ніг у один темп, але чудові піруети та пасаж компенсували цю невдачу. Заробивши оцінку 82.775%, титулована німецька вершниця вийшла на другу позицію. Однак цей розклад виявився не остаточним. Представниця Данії Carina Cassǿe Crüth в дуеті з Heiline’s Danciera (Fuerstenball OLD/Danceline TS) на цьому етапі вже стала переможницею у Гран Прі, на черзі був фрістайл. Ворона красуня із промовистою кличкою, що у перекладі означає “танцівниця”, була водночас майстерною у виконанні найскладніших елементів та артистичною у їх втіленні під музику. Судді одностайно визнали цю композицію найкращою, і з оцінкою 86.855% пара з Данії здобула яскраву перемогу на ґетеборзькому етапі Кубку світу. Останній виступ пари з Німеччини Helen Langehanenberg — Annabelle 110 (Conteur/Mira G) був оцінений у 80.540%, але цей високий результат відповідав лише 4-му місцю.

11-й етап, Хертогенбос (Нідерланди), 09-12 березня 2023 р.

Фрістайл у голландському Хертогенбосі поставив вирішальну крапку у відборі на фінал Кубку світу з виїздки. Пристрасті вирували як у манежі, так і поза ним, нервували не лише вершники, а й коні, і ця нервозність час від часу ставала настільки очевидною, що негативно відбивалася на якіості виконання елемнтів їзди. Досвідчена німецька спортсменка Isabell Wert лише перед в’їздом у манеж зуміла частково вгамувати “веселощі” свого напарника Emilio 107 (Ehrenpreis/Celina), і першу частину композиції кінь відпрацював досить спокійно, але на галопі він знов збудився, тож фінал фрістайла був трохи зіпсований. Що ж, оцінка 82.760% в цілому непогана, але не зовсім відповідає рівню цієї виїздкової пари, хоча вона й дозволила Isabell посісти третє призове місце на останньому кваліфікаційному етапі. Benjamin Werndl, який представляв довільну програму в дуеті з Famoso OLD (Farewell III/Donna Weltina), наїздив 82.050 та лишився на 4-й позиції, і тепер вже остаточно підтвердив, що до фіналу він не потрапляє, поступаючись квитком до Омахи легендарній Ingrid Klimke. Ця унікальна вершниця буде виступати у фіналі Кубку світу в компанії співвітчизниць Isabell Wert та Jessika von Brendow-Werndl — нагадаємо, що своє право на участь у боротьбі за Кубок Джессіка отримала достроково. Голландська спортсменка Dinja van Liere представила композицію у дуеті з Hermes N.O.P. (Easy Game/Bukkie). Перша частина програми з чудовим пасажем та виразним піаффе перейшла у другу фазу, з елементамі на галопі, і тут вершниці вже було важко втримувати жеребця у належній кондиції. Тож їхня оцінка 83.375% також була не найвищою у кар’єрі, але саме з цим результатом пара посіла друге місце на заключному етапі відбору та третє у загальному рейтингу. Не вдалося приховати наляканість свого напарника і переможниці етапу. Першу частину елементів на галопі Glamourdale (Lord Leatherdale/Thuja) під сідлом Charlotte Fry виконав бездоганно, заробивши найвищі оцінки від суддів, але в середині програми був чимось наляканий, тому пара втратила чимало процентів після принімання на галопі. Оцінка 86.835% не виправдала сподівань британської спортсменки, хоча своїм чотириногим партнером зрештою вона була задоволена, до того ж навіть такий занизький результат все ж виявився переможним. У рейтинговій таблиці Західноевропейської ліги Fry остаточно посіла 6-е місце з 9-ти, що дають право виступу у фіналі, але вона ще не впевнена, чи готова долати складний переліт до Омахи із племінним жеребцем Glamourdale’ом, тоді як інших коней відповідного рівня в її тренінгу наразі немає.

Нагадаємо нашим читачам, що перерва у турнірі триватиме до початку квітня. А з 3 до 8.04 у США відбуватимуться фінали Кубків світу з виїздки та конкуру. Чекаємо на репортажі з Омахи.