Олімпійські Ігри в Токіо: Виїздка (випуск журналу №53)

Photo Copyright © FEI/Christophe Taniére
Photo Copyright © FEI/Shannon Brinkman
Photo Copyright © FEI/EFE/Kai Försterling

Для майстрів виїздки на Олімпійських Іграх було передбачено 3 тести. Великий Приз — індивідуальні змагання, за результатами яких визначалися учасники Переїздки Великого Призу (Grand Prix Special), вона ж командна першість, і нарешті

КЮР Великого Призу — фінальні змагання у індивідуальному заліку.

У першому тесті взяли участь 60 дуетів. Змагання проводилися в рамках шести груп (A, B, C, D, E, F), кожна з яких нараховувала по 10 учасників. Право на вихід у фінал (КЮР) надавалось учасникам, що продемонстрували 2 найвищих результати у своїй групі, окрім цього з загального фінішного протоколу, незалежно від групи, обиралися ще 6 дуетів з кращими показниками — всього 18 пар вершник-кінь. Щодо Переїздки, в цьому виді змагань участь взяли 8 кращих команд по 3 дуети в кожній.

Українська вершниця Inna Logutenkova на Fleraro (Flemmingh/La Rozanta) виступала у групі A та отримала від суддів оцінку 66.118%. Цей результат відповідав 7-му місцю, що, на жаль, не дало їй можливості виходу до фіналу. Після виступу Інна звернулася із зворушливими словами до всіх, хто підтримував її на Іграх у Токіо-2020 та подякувала своєму 18-річному напарникові Флераро, для якого ця Олімпіада була першою і останньою в кар’ері. Нагадаємо, що Інна Логутенкова у 2016 році вже брала участь у ОІ в Ріо-де-Жанейро, але в дуеті з іншим конем, Доном Грегоріусом, та посіла у програмі Великого Призу 41-е місце.

У найближчий час шанувальників виїздки в Україні очікує велике інтерв’ю з Інною, яке вона дала журналу після повернення з Токіо.

Після дводенного відпочинку до боротьби за нагороди у командному заліку вступили вершники Великої Британії, Данії, Іспанії, Нідерландів, Німеччини, Португалії, США та Швеції — усього 24 спортивних пари. Беззаперечним лідером у Переїздці була збірна Німеччини, що виступала у такому складі: Dorothee Schneider — Showtime FRH (Sandro Hit/Rosaria Alpina), Isabell Werth – Bella Rose 2 (Belissimo/Cadra II), Jessica von Bredow-Werndl – TSF Dalera BB (Easy Game/Dark Magic). У сумарному заліку ця неперевершена команда заробила 8178 балів, що виявилося показником абсолютно недосяжним для конкурентів. А от доля срібних та бронзових медалей вирішувалася у жорсткому протистоянні збірних США та Великої Британії. Врешті-решт суддівські вподобання схилилися до американської команди, честь якої відстоювали дуети Adrienne Lyle–Salvino (Sandro Hit/Dynastie), Steffen Peters–Suppenkasper (Spielberg/Upanoeska), Sabine Schut-Kery-Sanceo (San Remo/Rivera). Збірна США у сумі набрала 7747 балів, що зовсім незначно відрізнялося від оцінки 7723, виставленій британським майстрам виїздки. До складу команди бронзових призерів увійшли такі пари: Carl Hester–En Vogue (Jazz/Nicarla), Charlotte Fry–Everdale (Lord Leatherdale/Aliska K), Charlotte Dujardin–Gio (Apache/Zenzi).

Окремо хотілось би відмітити команду Португалії, що посіла у Переїздці останнє, 8-ме місце, але попри це її вже назвали відкриттям Олімпійських Ігор. Самобутня, дійсно національна збірна в повному розумінні цього слова стартувала на конях породи лузітано (суто португальської селекції). Нетипова для класичної виїздки постать цих тварин декому здається кумедною, і дарма — чотириногі спортсмени лузітано прекрасно збалансовані, завдяки чому охоче виконують найскладніші віїздкові елементи, до того ж відрізняються спокійною поведінкою та довірою до вершника, утворюючи з ним дуже гармонійний тандем. Яскравим прикладом такої співпраці можна назвати виступ дуету Rodrigo Torres-Fogoso Horsecampline (Rico/Amelia), що на своїй першій у кар’ері Олімпіаді зумів впевнено увійти до складу учасників КЮРу та фінішував у цьому виді програми з вельми високою для новачка оцінкою, яку буде наведено нижче.

На жаль, ми не можемо докладно розповісти про кожну довільну композицію, серед яких були справжні спортивно-музичні шедеври, продемонстровані насамперед тими, хто виборов почесні місця на п’едесталі пошани. Багато хто з спортивних аналітиків пророкував перемогу у фіналі найтитулованішій вершниці світу Isabell Werth, і вона дійсно виступила на дуже високому рівні. Bella Rose працювала з повною віддачою, причому робила це охоче, що створювало атмосферу легкості, вона була водночас технічною та граціозною, тож результат виступу лідера німецької збірної також виявився відповідним — 89.657%.

Але згадаймо, у якій жорсткій конкуренції формувалася команда цієї країни, і недарма, бо визначити кращих з кращих завжди буває непросто. Так, за Ізабель вже здавна закріпився титул “короліви виїздки”, але безпристрасні судді у Токіо віддають перевагу іншій представниці німецької школи — тракененська кобила Dalera під сідлом молодої та напрочуд талановитої вершниці отримує за довільну програму 91.732%. У черговий раз на олімпійській арені Верт не дотягує до відмітки 90% — так було у Ріо, де німецьку пару сенсаційно обійшла Шарлотта Дюжардін у дуеті з Валегро, так трапилось і цього разу, хоча Charlotte Dujardin на 10-річному малодосвідченому Gio все ж таки лишилася на третій позиції з результатом 88.543%

Перемогу виборола співвітчизниця Ізабель — 35-річна Jessica von Bredow-Werndl. Передивляючись її виступ у КЮРі, неодноразово хотілося вигукнути: ну так не буває! Але це було і вже увійшло в історію виїздки, причому цю історію цілком можливо продовжувати, адже напарниці Джессіки, тракененській кобилі Далері наразі лише 14 років, тож не виключено, що дует зуміє вибороти квиток на наступну Олімпіаду. Нагадаємо, що відбуватиметься вона вже за 3 роки у столиці Франції Парижі.

Запам’яталися поцінувувачам кінного спорту і виступи інших майстрів. Не зуміла дістатися третьої сходинки на п’едесталі датська вершниця Cathrine Dufour у дуеті з Bohemian’ом (Bordeaux 28/Sunshine), яка програла майже 1 відсоток Шарлоті Дюжардин, хоча її програма була дуже складною і дуже цікавою (датчанка завершила змагання з оцінкою 87.607%). Приємно було спостерігати за перформансом у виконанні мало знайомого європейцям дуету із США Sabine Schut-Kery — Sanceo: він посів 5-е місце з результатом 84.300%. Ностальгічні спогади викликав виступ відомого голландського вершника Edward’a Gal’a. Під його сідлом на арену вийшов Glock’s Total US (Totilas/Sondra) — точнісінька копія свого батька, в парі з яким Гал здобув славу видатного майстра виїздки, причому схему КЮРу та музичне супроводження було цілком запозичено у того незабутнього прекрасного дуета. Почесному 6-му місцю голландця відповідав результат 84.157%. Як завжди порадував майстерністю британець Carl Hester в парі з новачком на міжнародній арені En Vogue. Цей талановитий вершник та не менш успішний тренер з оцінкою 81.818% посів 8-ме місце, поступившись представниці Данії Carina Cassoe Kruth – її Heiline’s Danciera (Fuerstenball OLD/Danceline TS) наїздила у цьому виді програми 83.329%, 9-те місце з оцінкою 81.182% віддали дуету із Швеції Juliette Ramel-Buriel K.H. (Osmium/Ronja K.H.), а замкнув топ-десятку учасників фіналу американець Steffen Peters, який у парі з Suppenkasper’а отримав за довільну програму 80.968%.

Решта учасників завершила КЮР з такими показниками:

Nanna Scodborg Merrald – Blue Hors Zack (Rousseau/Orona) (DEN) – 80.893%

Hans Peter Minderhoud – Glock’s Dream Boy N.O.P. (Vivalsi/Resia) (NED) – 80.682%

Charlotte Fry – Everdale (GBR) – 80.614%

Therese Nilshagen – Dante Weltino OLD (Danone 4/Rihanna) (SWE) – 79.721%

Dorothee Schneider — Showtime FRH (GER) — 79.432%

Rodrigo Torres — Fogoso Horsecampline (POR) — 78.943%

Beatriz Ferrer-Salat – Elegance (Negro/Reina) (ESP) — 77.532%

Brittany Fraser-Beaulieu – All In (Tango/Leontine) (CAN) — 76.404%