Перший цьогорічний офіційний старт триборців в Україні (випуск журналу №52)
Ірина Пономарьова
Фото Антоніна Касьян
Для багатьох учасників Етапу Кубку України несподіванкою стала нова траса польових випробувань, тому з низки запитань до крос-дизайнера Андрія Олександровича Пономарьова ми і почнемо нашу розповідь.
Андрій Олександрович, чим викликано будівництво нової траси в Жашкові?
–В зв’язку з тим, що траса будувалась декілька років тому, вже, так би мовити, вона себе віджила не тільки самим місцем розташування, а і конфігурацією перешкод, тому на нараді з Валентином Миколайовичем Нечипоренко було прийняте рішення про будівництво нової.
Яку конкретно Ви отримали від ЖКЗ допомогу в цій справі?
-Без їх участі це було б взагалі неможливо. Керівництво заводу виділило лісоматеріали для побудови перешкод, техніку, що доставляла великі бруси, щити та інш. на місце, де мала бути розташована безпосередньо кожна перешкода. Звичайно, в моє розпорядження виділили робітників, які допомагали в будівництві, в проведенні земляних робіт.
Скільки часу Вам знадобилось, щоб підготуватись до Етапу Кубку України?
-Деякі земляні роботи були вже зроблені наприкінці року, а вже після того, як повністю зійшов сніг з полів і до моменту старту ми мали в своєму розпорядженні трошки більше місяця.
Зараз можете сказати, що траса повністю готова?
—Ні, тільки на 50%. Наразі готуємо водну перешкоду заготовки до якої вже зроблені раніше, попереду будівництво банкету, деяких нових перешкод, і, гадаю, вже до Кубку України ми завершимо роботу, але і надалі будемо трасу вдосконалювати, щоб вона відповідала міжнародним стандартам.
Звернулись ми із запитаннями також і до головного судді Етапу Кубку України Сергія Володимировича Денисенко:
—Просто чудово, вищий бал! Все принципіально нове, кардинально відрізняється від тієї що була. Оформлення яскраве, всі засіки підстрижені, змінилась і конфігурація перешкод у відповідності до світових вимог, багато нових. Наприклад на 3* стояв стіл – на нього можна було застрибнути та зробити стрибок вниз – побудований з міцної дошки, пофарбований – дуже красиво виглядає. Десята перешкода – вузький кут– теж добротно зроблений як і всі інші.
Як на Ваш погляд сприйняли це вершники?
-Приємно вражені.
А чи всі учасники польових випробувань, я маю на увазі коней, змогли впоратись з такою трасою?
—В цілому, звичайно на різному рівні, коні були готові. Було декілька моментів – наприклад суто технічна помилка, коли кінь вирішив без темпу подолати систему, то судді зафіксували падіння вершника, таке іноді трапляється.
А тепер звернемося до безпосереднього перебігу змагань.
«Юнаки». Дві спортивні пари – Єлизавета Єременко-Опервіль та Рената Мутеремова — Вел Дон Далі вийшли на старт кросу з 37.5 та 38,6 штрафними очками відповідно, але, навіть попре те, що ці коні досвідчені бійці, вершниці не впорались з дистанцією кросу і не були допущені до конкуру. Катерина Йосипенко виступала на Етапі Кубку України на двох конях і для обох це не перші змагання. Однак Абсолют, не зважаючи на кращій результат в манежній їзді, причому аж на 3%, в наступних видах триборства програв Икс Бою PKZ, отримавши на кросі 4,4 штр. очки за перевищення норми часу, а у конкурі аж 16. В парі з Ікс Боем PKZ Катерина вдало закінчила польові випробування – без штрафу, а на конкурному полі допустивши два руйнування перешкод, в цілому в особистій першості отримала 44,6 штр. очок.
Юніори – саме в цій категорії вершників у нас бракує, доречи, як і в інших дисциплінах кінного спорту. На двох конях Чівас і Бомонд в манежній їзді стартувала Єлизавета Нечитайло, однак, картина практично повторилась з юнаками – в парі з Чівасом Єлизавета далі не стартувала, а разом з Бомондом вони не змогли «достати» по всіх параметрах – ні в полі ні в конкурі — Світлану Євтехову. Разом з Буланіхою, маючи в сумі 63,1 штрафне очко (31,1; 20, 12), Світлана посіла перше місце.
CCN 1* Новим «рекордом» у триборстві можна вважати таку кількість учасників, які вийшли на старт – 18 спортивних пар і, що дуже обнадійливе саме для триборства, серед них багато тих, хто стартував в цій дисципліні кінного спорту вперше! Так, вони не посіли перших місць в особистій першості, але, наприклад, Максим Полов’ян, отримавши за манежну їзду 36 штр. очок посів в цьому виді 10 місце, і, незважаючи на те, що мав 65,6 штрафних в кросі, зміг на конкурі вибороти 2-е місце, завершив маршрут без штрафних очок. Доречи, на конкурному полі тільки Остап Галишич з Кілогерцем мав такий же результат, але за часом був кращим за Максима з Оренбургом.
В цій групі стартували і вже наші найдосвідченіші Микола Томочко, Сергій Черних, Володимир Дуля, але практично в кожного з них під сідлом були молоді — 5-ти та 6-ти річні коні і тому в особистій першості в список призерів зміг «пробитись» тільки Володимир Дуля з Гарвардом. В манежі ця пара з результатом 32,8 штр.очків була третьою, а ось з гнідим мерином Hauptsta Володимир зміг посісти перше місце, не уступивши його своїй землячці зі Львова Анастасії Приходько з Азартом (2-е місце).
На польових випробуваннях, як правило це відбувається у нас на триборних змаганнях, все вирішував час проходження траси, наближений до норми. Всього дві спортивні пари змогли не отримати штрафні за його перевищення – Наталія Калєєва з досвідченим конем Вел Дон та Максим Токарев з Іскаром — в такому порядку вони розташувались в технічних результатах. Треба зазначити, що з 18 вершників на кросі були виключені четверо, троє мали на перешкодах проблеми, а 11 вершників пройшли його чисто. На наш погляд, в першу чергу це завдяки тій увазі, яку тренери приділяють саме польовій підготовці і тому коні на нашій новій трасі показали впевнене долання перешкод.
Таким чином в цій, найбільшій за кількістю учасників групі – CCN1* в особистій першості місця розподілились наступним чином: 1м. – Анастасія Приходько і Азарт (Львівська обл., КЗ ДЮСШ «Буревісник», тренер Петро Плекан). 2м – Максим Токарев і Іскар (Сумська обл., ОКНТЗ «СКДЮСШ, тренер Артем Єрмолін. 3м.- Володимир Дуля і Гарвард (Львівська обл., КСК «Вікторія», тренер Юрій Дуля).
Після закінчення змагань у нас була можливість поспілкуватись з мс Володимиром Дулею, який представляє КСК «Вікторію» Львівської області.
Як ти сприйняв таку кількість заявлених учасників?
-Приємно вражений, тим більше, що появились молоді вершники, які вперше вирішили спробувати свої сили в триборстві.
Володимире, а з чим це, на твою думку пов’язане?
-Гадаю, що це заслуга в першу чергу тренерів, а саме Сергія Черних, Петра Тарасовича Плекана, Андрія Олександровича Пономарьова – патріотів триборства, які не тільки самі виступають а і докладають багато зусиль на підготовку молодих вершників і своїм прикладом залучають їх до триборства.
А не здається тобі, що наша класифікація, яка довго не затверджувалась, була дуже лояльною в плані підходу до присвоєння розрядів, в тому числі і виконання нормативу майстра спорту, і саме це посприяло залученню нових вершників до цієї дисципліни кінного спорту?
—Вважаю що ні. Хоча для декого саме можливість виконання якогось нормативу може відігравати певну роль, але для мене ні. Можу сказати, що у мене особисто була можливість виконати норматив майстра спорту ще у 2012 році, і це було зроблено на Кубку України по основній програмі. Але і тренер, та й всі інші сказали що ти ще не готовий мати таке звання і мабуть в той момент я якось для себе визначив пріоритет і зрозумів, що якщо ти їдеш якісно і самому собі і іншим подобається твоя їзда, то норматив майстра спорту прийде. Тут саме головне не опускати руки, працювати. Скільки було і падінь і невдач, але саме головне не здаватись, а це притаманно тільки тим, хто фанатично віддається триборству і залишатись в ньому. Не секрет, що деякі спортсмени, я не кажу про старших, хто перейшов з триборства в конкур, а й мого покоління, після виконання нормативу майстра спорту перейшли хто в конкур, хто в виїздку – звичайно на це були свої обставини – в когось вже не було триборних коней, хтось забажав проявити себе в іншій дисципліні кінного спорту. Що до мене, то я залишаюсь відданим триборству, теж саме можу сказати про Сергія Черних – він просто фанатіє від триборства, це йому подобається і він намагається цю любов прищепити своїм вихованцям, тому норматив це норматив, а любов і відданість триборству – це головне.
Що можеш сказати про нову трасу польових випробувань. Які перешкоди під час огляду викликали стурбованість за результат?
-Приємно був здивований. Багато оновлених перешкод. Крос дизайнер Андрій Олександрович Пономарьов стільки зусиль доклав і обсяг робіт виконаний неймовірний. Хочу одразу наголосити, що тільки людина, фанатично віддана триборству може таке зробити. Щодо проходження траси, то практично ні в кого не було складностей, програма складено досить лояльно щодо підготовки коней, але знов можна говорити про психологічну підготовку – це для триборних коней перший старт, тому для них це досвід.
Тепер декілька запитань безпосередньо про твої результати.
По манежу що не вдалось?
-В принципі все вдалось. Але потрібно було врахувати що коні молоді і реагують на навколишне середовище, але в цілому я задоволений. Звичайно є моменти над якими потрібно попрацювати. Наприклад якщо брати розминку, то на ній можна викластись на 100% і все буде добре, але рамки, в які поставлені коні на виїзді під час змагань, а ще й психологічні моменти своєї підготовки не завжди сприяють досягненню найкращого результату.
Володимире, а що ти можеш сказати про своїх коней, а саме як ви пройшли дистанцію кросу?
-Знов хочу підкреслити що коні молоді і відчувалась, звичайно, якась невпевненість, але моє завдання полягало в тому, щоб їх не налякати, показати що крос це круто, це не страшно, нема чого лякатись, тобто я їхав спокійно, в своє задоволення і мабуть вони це відчули.
Тобто перед тобою не стояло завдання виграти?
-Ні, я з самого початку налаштовувався на те, щоб показати підготовку коней, хороший рівень, клас, і зараз можу констатувати, що, наприклад тест проїхав навіть краще своїх конкурентів, в тому числі і львівських спортсменів, які тут у нас були на рівень сильніші по тесту.
По конкурній підготовці що можеш сказати?
-Ви ж самі знаєте, що конкур після кросу це завжди важко, можна навіть сказати – в деякій мірі лотерея, і тут присутня, як не кажіть, доля везіння. Якщо особисто про себе, то мої вихованці не зовсім були готові до того маршруту, тому що, чесно кажучи, 110см. висота і ДО 100см — це різні речі і в Жашкові вони таку висоту в маршруті побачили вперше. Однак вони мене приємно здивували, ми проїхали на мінімальній кількості повалів – коні молодці, дуже старались.
Наступний старт – Кубок України в липні?
Так, будемо готуватись.
CCN 2* В першу чергу доречно зробити наголос на результати молодих коней, які тут стартували. Представник ОКНТЗ «СК ДЮСШ» Сумської області Кирило Думчиков випробував темно-гнідого п’ятирічного жеребця Бархана і це випробування завершилось перемогою в особистій першості з результатом 40,4 штрафних, незважаючи на п’яте місце в манежній їзді. На польових випробуваннях пара мала всього 2 штр. очки за перевищення норми часу (3 місце), а на конкурному маршруті за одне руйнування перешкоди їм було нараховано 4 штрафних. Мсмк Сергій Черних виступав на шестирічній кобилі Полтавка PKZ. В манежній їзді вони показали хороші алюри та «чисте» виконання фігур і отримали від суддів 67,65%; що дорівнювало 3 місцю. Не було в них «заминок» на кросі, але не вклались в норму часу, за що отримали 12,4 штрафних очок. Що стосується конкуру, то три руйнування також «коштували» 12 штрафних, тому в особистій першості ця пара зайняла 5 місце.
Інші спортсмени, які виступали в 2-х зірках, мали під сідлом коней старших за віком від Бархана та Полтавки. Манежну їзду з кращім результатом закінчила сіра кобила Сакура. Максим Токарев зміг її так провести по тесту, що всі судді одностайно поставили вищій бал (69,39%). Другий результат мала спортивна пара Ольга Костів — Магнат (68,03%). На польових випробуваннях ці пари помінялись призовими місцями при «чистому» проходженні траси, але конкур завершити без штрафу їм не вдалось.
Таким чином ми отримали в цій категорії – CCN 2* в особистій першості переможцем Кирило Думчикова. Срібну медаль вручено Максиму Токареву, а бронзову — Костів Ользі.
Змагання CCN 3* Тільки найдосвідченішим і коням і вершникам під силу таке випробування. Тест манежної їзди більш складний і найкраще з ним впорався Микола Томочко разом з Тедженом (67,38% =32,6 штр.оч.). Всього на пів відсотка нижче показали результат Наталія Калєєва з Богуславом (66, 83%=33,3 штр.оч.). Результат третьої пари був вже на порядок нижче. Кирило Думчиков та Імпульс не змогли скласти достойну конкуренцію Миколі та Наталії і отримали від суддів 61,67%, що склало в перекладі на штрафні очки 38,3. Дистанція кросу Наталії Калєєвій та Богуславу не підкорилась і вони вимушені були вийти з подальшої боротьби за медалі в особистій першості. Без помилок пройшли визначені курс-дизайнером польові перешкоди попередні пари, але, як завжди, час проходження відіграв свою роль в нарахуванні штрафу за його перевищення – 7,8 отримав М.Томочко і 12 К.Думчиков – а це вже обов’язково позначиться на загальному результаті.
На бойове конкурне поле лідером вийшов Микола Томочко (40,2 штр.оч.), в той час як Кирило Думчиков мав 50,5 штр.оч., але, але ми дуже добре знаємо, що результати на конкурі можуть враз змінити ситуацію. З однаковою кількістю помилок вершники фінішували і нічого непередбаченого не сталось. Обидва спортсмена в свої скарбнички штрафних очок додали ще по 12.
Таким чином в особистій першості – CCN 3*по сумі трьох днів з результатом 52,2 штр.оч. перше місце посів Микола Томочко, який отримав золоту нагороду, а срібну медаль судді вручили на параді закриття Кирилу Думчикову.
P.S.
Андрій Пономарьов:
В цьому році на старти приїхало крім наших «основних» спортсменів, багато молоді, яка вже свідомо прийшла у триборство, а не за розрядами. Так Сергій Черних підготував саме до триборства своїх вихованців, Олег Перелигін привіз теж молодь, які вперше стартувала і в змаганнях рівня 1*, таких було багато. Як голова тренерської ради з триборства хочу повідомити всіх зацікавлених осіб, що на засіданні тренерської Ради, в зв’язку з збільшенням в останні роки чисельності вершників, які зацікавились триборством і стартують на офіційних змаганнях, було прийняте рішення, і воно вже знайшло відображення в Регламенті майбутнього Кубку України, надати можливість вершникам категорії «юнаки» стартувати за програмою 1*, а юніорам – 2*. Тому, сподіваємось, що це послугує збільшенню кількості прихильників цієї дисципліни кінного спорту і в першу чергу саме категорій юнаки та юніори і ми їх побачимо вже невдовзі на Кубку та чемпіонаті України.