Цільовий догляд за шкірою коней (випуск журналу №52)

За матеріалами ветеринарного інтернет-ресурсу https://ch.virbac.com/

(Переклад з французької Т.Маринич)

Хай він почувається добре у власній шкірі

Шкіра коня є його найкрупнішим органом. Шкіра настільки чутлива, що фіксує кожну сідаючу на неї муху. Вона виявляє чутливість до команд вершника та його пестощів, і водночас дуже виразно реагує на зовнішні агресивні фактори, демонструючи сприйнятливість до подразнень, свербіння та різноманітних захворювань.

Шкіра коня це величезний метаболічний та сенсорний орган. Залежно від розмірів тварини шкіра займає площу від п’яти до десяти квадратних метрів, а середня товщина шкіри дорівнює 3,8 мм,.

Структура шкіри складається з трьох шарів.

Верхній називається епідермісом. Старіння клітин та зовнішні контакти зі шкірою спричиняють зношування епідермісу, тому він повинен постійно відновлюватись. Незбалансоване харчування, зокрема дефіцит вітамінів А, В та біотинів, порушує процес відновлення, шкіра при цьому грубішає, відшаровується, поранення на ній загоюються дуже повільно.

Під шаром епідермісу знаходиться дерма. Структура цього шара складається із сполучної тканини, що містить у собі нервові клітини, потові та сальні залози, а також волосяні фолікули, кожен з яких виробляє шерсть.

Третій, найтовстіший, підшкірний шар складається переважно з жирових клітин та містить у собі м’язи, частки сполукової тканини, нейрони та кровоносні судини. Цей шар водночас грає роль матриці, амортизатора та енергетичного резервуара. М’язи забезпечують здригання шкіри на певних дільницях, що ми можемо спостерігати, коли на тварину сідає муха або інша комаха. Але ще раніше за них на подразник реагують нервові клітини, що сотнями містяться на кожному квадратному сантиметрі шкіри. Нейрони одразу ж фіксують приземлення на шкіру легеньких лапок комахи. Можна лише здогадуватися, що при подібній чутливості спричиняє тварині торкання шкіри шпорою або хлистом!

Тендітний баланс

Відтак шкіра є схильною до численних уражень завдяки як зовнішнім, так і внутрішнім агресивним факторам. Її баланс дуже і дуже тендітний. Якщо кислотна плівка, що захищає шкіру, руйнується, в останній починають активно розмножуватись гриби та інші шкідливі мікроорганізми.

В принципі хвороби шкіри не смертельні, але вони впливають на самопочуття тварини, особливо якщо супроводжуються значним свербінням. Окрім того, ураження шкіри добре помітні навіть неозброєним оком, тому вони дуже неприємні для коневласників — якщо шкіра коня виглядає хворобливою, це свідчить про те, що хазяїн не піклується про здоров’я свого підопічного. Якщо йдеться про коней, виставлених на продаж, будь-яке ураження шкіри одразу ж знижує комерційну вартість тварини. Високо цінуються гладенька шкіра та густий волосяний покрив — саме вони свідчать про життєву активність та задовільний стан здоров’я коня.

Дуже часто ураження шкіри стають індикатором застарілого вермінозу або важкого хронічного органічного захворювання, тому при ознаках уражень рекомендується проведення всебічних досліджень коня з боку фахівця ветеринарної медицини.

Догляд? Так, але не надмірний!

Більшість коневласників приділяє велике значення щоденному догляду за шкірою тварини. Дійсно, ретельна обробка щітками та шкребницями видаляє з шкіри бруд, пил, залишки поту, омертвілі часточки шкіри та мертве волосся. Подібний догляд масує шкіру, поліпшуючи в ній кровообіг. Втім, надмірно інтенсивна та глибока обробка може призвести до подразнень шкіри та зруйнувати її водовідштовхуючий прошарок. Подібні негативні наслідки спостерігаються також при частому купанні коня з шампунями. Якщо кінь потребує купання, наприклад у сильну спеку, або напередодні чи під час змагань, краще застосовувати у великому об’емі звичайну чисту теплу воду. Шампунь може бути рекомендований лише спеціального призначення, зокрема такий як Equimyl®. Його можна придбати у ветеринара. Подібний засіб очищує шкіру дуже м’яко та дбайливо, завдяки своєму складу, до якого входять лише природні ліпідовідновлюючі інгредієнти.

Дуже обережно слід ставитись до спреїв, що придають блиск шерсті та волоссю тварини. Більшість коней погано переносять сполуки, що входять до складу цих засобів, реагуючи на них запаленням шкіри та свербінням. Це стосується також прання попон, вальтрапів та ін. Ці вироби треба прати регулярно, аби мінімізувати кількість мікробів, але після прання вони одразу ж мають бути ретельно виполоскані у великій кількості чистої води.

Запам’ятаймо, що алергічну реакцію у тварини здатні спровокувати найпростіші речі, що її оточують — покриття манежу, захисні покриття бар’ерів та денників, концентрована їжа і навіть звичайне сіно. Якщо ми зуміємо визначити джерело, провокуюче алергію, та нейтралізувати його, шкіра зазвичай швидко оновлює свій нормальний стан. Для полегшення симптомів алергії можна застосовувати лосьйони, що усувають свербіння — наприклад такі як емульсія Equimyl®.

Гриби та комахи, яких варто уникати

Мікроклімат стайні також впливає на стан шкіри тварин. Якщо у стайні вогко або надто тепло, особливо у холодну пору року, якщо коні у денниках постійно вкриті попонами, це створює дуже сприятливі умови для розвитку стійких грибкових уражень — мікозів. Мікози притаманні коням, що утримуються у великих стайнях, де тварини часто пересуваються з одного місця на інше. Оскільки мікози небезпечні не лише для коня, а й для людей, яким легко передається подібні хвороби чотириногих вихованців, вони потребують негайного звернення по ветеринарну допомогу.

Ще частіше завдають шкоди коням різноманітні комахи — воші, чесоткові кліщі (зудні), пухоїди, а також крилаті шкідливі істоти — комарі, мокреці (цератопогоніди), гедзі, мухи. Всі вони здатні провокувати та розповсюджувати інфекції. При ураженнях шкіри цими шкідниками корисними будуть дезінфікуючі шампуні та пом’якшуючі лосьйони. Не менш важливо застосовувати профілактичні засоби — забезпечувати належну гігієну в стайні та денниках, обробляти шкіру тварин захисними спреями, особливо якщо коні знаходяться на природних пасовиськах. Надійний захист забезпечує спрей Equirepell®, він відлякує жалючих та кусючих комах, завдаючи неприємності не лише коням, а й вершникам. Ефект від застосування цього засобу зберігається протягом 24 годин для мух, комарів та гедзів, а на кліщів він діє протягом 4 годин. На голову коня спрей рекомендовано наносити не розбризкуванням, а змоченою цим засобом тканиною; можна також застосовувати замість спрею гель Equirepell®. 

Допоможіть своєму ветеринару!

Серйозні проблеми з шкірою та волосяним покровом часто свідчать про наявність у тварини вермінозу або інших внутрішніх захворювань. Розібратися в подібних проблемах зуміє лише ветеринар, але ви можете допомогти йому поставити правильний діагноз, давши відповіді на декілька запитань:

  1. Як довго тривають у коня симптоми уражень шкіри та волосяного покрову?
  2. Як і коли ви помітили їх вперше?
  3. Як змінився з того часу стан шкіри — погіршав, покращився, перебуває незмінним?
  4. Чи спостерігаються подібні симптоми у інших тварин, що утримуються в вашій стайні? Ви користуєтесь індивідуальною чи загальною збруєю для мешканців стайні?
  5. Чи проводилось лікування подібних захворювань раніше? У разі позитивної відповіді уточніть, які засоби застосовував ветеринар, і яким був результат терапії.