Як визначити кольки та як їм запобігти (випуск журналу №53)

Справжнє лихо кожного коневласника носить ім’я “кольки”. Якщо тендітний баланс, існуючий у шлунково-кишковому тракті, порушується, це треба сприймати як надзвичайну ситуацію, що потребує оперативної та адекватної реакції.

Тварина збуджена, шмагає себе хвостом, намагається зазирнути під живіт, лягає й одразу встає, відмовляється від їжі та води. Все це ознаки кольки — ситуація, що позбавляє спокою коневласника, і недарма, тому що вони непередбачувані. Легкі симптоми можуть стрімко погіршуватись, і вже за кілька годин поставити під загрозу здоров’я тварини, яка зовсім нещодавно почувалася цілком нормально.

Типові причини хвороби

Колька не є самостійним захворюванням, це насамперед ознака того, що в організмі коня стався певний розлад. Він може бути пов’язаний із нирками, сечовивідними шляхами печінкою, селезінкою, очеревиною або репродуктивними органами, зокрема в кобил, але найчастіше проблема криється в органах травлення. Шлунково-кишковий тракт у коней являє собою дуже складну систему, що містить у собі численні ризики захворювань. Довжина кішківника дорівнює 30 метрам, і це вже досить небезпечно, але ситуація ускладняється тим, що в черевній порожнині кішківник знаходиться в підвішеному стані та має змогу рухатися в будь-яких напрямках, згинатися, скручуватися, формувати вузли і т.ін. Окрім того між його певними ділянками кішківника існують такі вузькі проходи, в яких ризик обструкцій (непрохідності) значно підвищений.

Доволі часто кольки виникають з таких причин як погана якість фуражу (ферментація, пліснява), неправильний режим харчування (не збалансовано великі порції кормів, недостатній об’єм грубої їжі, занадто холодна вода, різка зміна корму та ін.). Виникнення кольок спричиняють також відсутність фізичних навантажень, стреси під час змагань або транспортування, певною загрозою для тварини є паразитарні ураження (вермінози).

Що слід робити до приїзду ветеринара

На жаль, інтенсивність кольок не дає можливості розпізнати справжню причину їх виникнення. Наприклад, судома (спазм) спричиняє дуже різкий біль, що зникає вже за декілька хвилин, тоді як заворот тонкого кішківника розвивається повільно — на початку біль може бути незначним, але згодом він стає дедалі сильнішим і призводить до дуже серйозних наслідків. Точний діагноз може визначити лише досвідчений фахівець, та навіть йому це не завжди вдається при первинному огляді. Рекомендується до приїзду ветеринара не випускати коня з поля зору. Йому не слід давати їсти (втім найчастіше тварина сама відмовляється від їжі), але можна запропонувати води. Якщо кінь прагне рухатись, можна провести його шагом в руках. В холодну пору року, особливо якщо тварина спітніла, краще вкрити її попоною. Щоб стимулювати роботу кішківника, можна промасувати коню живіт та боки солом’яним жгутом. Дуже важливо періодично вимірювати тварині частоту пульсу та дихання, а також фіксувати температурні показники. В спокійному стані у здорового коня пульс становить від 30 до 40 ударів за хвилину, частота дихання не перевищує 8-16, температура коливається між 37,5-38,2. Залежно від інтенсивності кольок ці показники можуть буть значно підвищені.

Переважно всі види кольок бувають доброякісними

Приблизно у 4% коней кольки трапляються принаймні раз на рік, маючи на увазі найбільш поширені випадки у ветеринарній практиці. Ветеринар під час клінічного огляду чотириногого пацієнта оцінює стан його серцево-судинного апарату, інтенсивність болю, рухливість кішківника, визначає розташування проблемних дільниць та їх наповнювання. У разі потреби проводяться додаткові обстеження, зокрема оцінювання вмісту шлунку (об’єм та якість) за допомогою назостравохідного зонду або проколювання очеревини, а також загальний аналіз крові — все це сприяє точному визначенню причин кольок та прогнозування щодо їх розвитку. Утамувати біль зазвичай допомагають ін’єкції спазмолітичніх препаратів, але якщо тварина не реагує на цей вид допомоги, або спазмолітик полегшує стан коня лише на нетривалий час, це свідчить про ускладнену форму кольок. В подібних випадках краще продовжити терапію в умовах ветеринарної клініки. Приблизно 10% відсотків випадків кольок потребують хірургічного втручання, і шанси на позитивний розвиток подій напряму залежать від того, наскільки швидко тварина опиниться на операційному столі. Поганою ознакою є попадання у кров сегментів розірваного кішківника, що призводить до некрозу протягом кількох годин. Важкість пошкоджень в цьому випадку може бути визначена лише під час операції. Якщо шанси на одужання нульові, зазвичай тварину присипляють під час перебування під наркозом.

Краще запобігти, ніж лікувати

Оскільки найчастішою причиною кольок є неправильний режим харчування, саме коневласник має реальну можливість ефективного запобігання цій проблемі. В природних умовах коні вживають їжу невеликими порціями протягом усього дня. Умови сьогодення відрізняються тим, що спортивні або прогулянкові коні отримують двічі на день великі порції кормів, що спричиняє чимале навантаження на органи травлення, хоча й не надто тривале. Саме тому такий концентрований фураж як сіно має бути запропонований тварині численними, але невеличкими порціями, особливо коням, що схильні до кольок. Також слід уникати різких змін раціону та підвищених навантажень на шлунковий тракт. Коневі треба  надати постійний доступ до свіжої, але не надто холодної води. Слід приділяти підвищені вимоги до якості сіна та соломи, фураж з ознаками плісняви має відправлятися напряму до купи гною. Коням, що їдять забагато соломи, рекомендовано додавати до раціону торф, целюлозу та висівки ретельно відміряними порціями. Свіжу траву тваринам дають одразу після зрізання, адже в вологих та теплих умовах цей вид корму дуже швидко ферментується, що підвищує ризик виникнення інтенсивних та жорстоких кольок. Ще одним ефективним профілактичним засобом є регулярна обробка тварини від паразитів. В ідеалі схема профілактики вермінозів має бути розроблена для вашого улюбленця досвідченим ветеринаром.

 

І наостанок — запам’ятайте, що слід робити у разі виникнення кольок

Якщо у коня спостерігаються симптоми кольок, коневласнику рекомендовано:

  1. прибрати від тварини їжу
  2. надати вільний доступ до води
  3. виміряти температуру
  4. прогулювати коня в руках
  5. дозволити коню качатися, слідкуючи за тим, щоб він не завдав собі поранень
  6. викликати до тварини ветеринара
  7. в холодну пору укрити коня попоною
  8. розтирати живіт та боки соломою