Зустрічі Інгмара Де Воса з державними діячами України в галузі спорту (випуск журналу №55)

Відповівши згодою на запрошення Президента ВФКС Андрія Мілованова відвідати захід, присвячений святкуванню 30-ї річниці створення Федерації кінного спорту України, Президент Міжнародної Федерації кінного спорту Інгмар Де Вос та Barbara Rodel 16 грудня прибули в Україну. В аеропорту Бориспіль їх зустрічав Генеральний секретар ВФКС Михайло Пархомчук.

Інгмар Де Вос в рамках дружнього візиту провів декілька офіційних зустрічей з державними діячами України, в сферу діяльності яких входять питання розвитку фізичної культури і спорту.

У міністерстві молоді і спорту він, разом з Президентом ВФКС Андрієм Міловановим, зустрівся з Міністром молоді і спорту України Вадимом Марковичем Гутцайтом. Під час зустрічі обидві сторони обговорили ряд нагальних проблем, що стосуються тісної взаємодії нашої громадської організації з державними органами в галузі спорту та обмінялись пам’ятними сувенірами.

Формат зустрічі у Комітеті Верховної Ради України з питань молоді і спорту був значно розширений і кожний з присутніх мав змогу висловити свої пропозиції та побажання.

Відкрив зустріч голова Комітету ВРУ Андрій Кожемякін, який наголосив, що головні завдання Комітету — це вирішення питань фінансування і бюджетних програм, пов’язаних з розвитком фізичної культури, масового спорту, спорту вищих досягнень і взагалі всієї спортивної діяльності.

Президент ВФКС Андрій Мілованов висловив побажання, щоб міжнародна федерація розглянула, по-перше, можливість проведення у наступному році Генеральної Асамблеї FEI в Україні і підкреслив, що це було б для нас дуже важливою подією і по-друге, можливість проведення чемпіонату світу у 2026 році саме в нашій країні.

Народний депутат Костянтин Бондарев – керівник відокремленого підрозділу ВФКС в Київській області, висловив свою подяку Інгмару Де Вос за те, що він знайшов можливість приїхати в нашу країну. Я сам, сказав Костянтин, займаюсь кінним спортом як аматор і сподіваюсь що наші відносини будуть вигідні для обох сторін, для всього кінного співтовариства.

Генеральний секретар ВФКС Михайло Пархомчук зупинився на основному питанні, яке не дає нам можливості повноцінно інтегруватись у весь процес світового кінноспортивного життя – це процедура перетинання кордону з Польщею спортивними конями, які виїжджають на змагання. В наш час, сказав Михайло Пархомчук, ми знаходимось в нерівному конкурентному середовищі: кордон між Україною і Польщею робить неможливим вільний доступ до Європи. На ці слова Костянтин Бондарев зауважив, що він особисто їде за кермом вантажного авто і стоїть на польському кордоні по 16-20 годин. В свою чергу Генеральний секретар ВФКС вніс пропозицію вирішення цього питання – прибрати контроль руху спортивних коней на польському кордоні, що дасть можливість Україні зрівняється з такими країнами як Швейцарія, Норвегія, які, так саме як і Україна не є членами Євросоюзу, але, тим не менше, на швейцарсько-європейській границі взагалі відсутня ця служба, бо в них повністю уніфіковано все законодавство і всі документи, що виписує локальний ветеринарний лікар, визнаються на всій території руху коневозів.

Заступник голови Комітету ВРУ Василь Мокан сказав що кінний спорт є благородним видом спорту і особисто йому подобається, тим більше що в нього самого з самого дитинства кінь це улюблена тварина і я вважаю, додав він, що для Комітету Верховної Ради України дуже важливі такі візити, бо вони значно сприяють комунікації з українською федерацією, а національна федерація не може якісно рухатись вперед без взаємодії з міжнародною.

Жан Беленюк наголосив що Верховна Рада України в особі Комітету завжди готова до комунікації.

Заключне слово на цій зустрічі мав Президент міжнародної Федерації кінного спорту Інгмар Де Вос, який дуже уважно вислухавши всіх присутніх, подякував за прийом і наголосив, що це велика честь і для них дуже важливо показати, продемонструвати свою підтримку, підтримку FEI нашої національної федерації як члена FEI. «Нам важливо — ще раз підкреслив Інгмар, -«показати підтримку вам, як органу, який займається і має відповідальність за спорт в Україні. Дуже приємно бачити, що в Комітеті є люди, які мають відношення до кінного спорту, що дуже важливо для його подальшого розвитку».

Надалі Інгмар Де Вос зазначив, що один з пріоритетів національної федерації, так саме як і для FEI, є розвиток кінного спорту і всіх шляхів, за допомогою яких ми можемо просувати інтереси кінного спорту для того, щоб наш вид спорту отримав місце на Олімпійських Іграх. Крім того, він підкреслив, що взагалі кінний спорт е унікальним видом спорту, бо тут є два атлети і ми так саме маємо рівні умови змагання серед жінок і чоловіків і тому, я це завжди підкреслюю на засіданнях комітетів FEI, що ми є одними з кращих щодо просування гендерної політики в спорті.

У завершенні своєї промови Інгмар Де Вос зазначив, що на цій зустрічі були підняті дві основні проблеми: перше – це питання транспортування коней і, чесно кажучи, вона є основною, але вона була завжди і є зараз. Інгмар запевнив, що вони працюють в цих напрямках, зазначивши, що в них є контакти з європейською комісією яка відповідає за ці питання і ми завжди готові вас підтримати, з’єднати з цією людиною, а також надати всі існуючи протоколи з цих питань. Інгмар Де Вос довів до відома всіх присутніх, що FEI також працює над тим, щоб впровадити цифровий паспорт для коня з відповідним додатком – зразками відповідних сертифікатів з тим, щоб вся паперова робота була замінена і цей додаток буде сприяти швидкому оформленню відповідних документів для перетину кордону. З метою вирішення таких питань нам важливо працювати не тільки з міністерством молоді і спорту, з Комітетом ВРУ, а важливо також заручитись підтримкою міністерства аграрної політики. Інгмар Де Вос вже наприкінці свого виступу звернув увагу на те, що як члену Виконавчого комітету FEI по антидопінгу, йому насправді дуже приємно що наша федерація також вирішуєте ці питання і якщо нам потрібна буде якась допомога, то міжнародна федерація кінного спорту завжди її запропонує, бо турбується про збереження цілісності спорту.

Президент FEI подякував Комітету молоді і спорту Верховної Ради України за надану можливість долучився до розмови про стан і перспективи розвитку кінного спорту, висловив свою підтримку національній федерації та її керівництву і наголосив, що буде радий якщо Комітет і надалі продовжить демонструвати свою підтримку ВФКС і всіляко сприяти розвитку кінного спорту в Україні, буде допомагати федерації у всіх її прагненнях і досягненнях, які вона ставить собі за мету, що це для FEI насправді дуже важливо.

Після завершення офіційних зустрічей Президент FEI Інгмар Де Вос відвідав урочистий захід, організований Всеукраїнською федерацією кінного спорту з нагоди 30-річчя заснування Федерації кінного спорту в Україні.

 

Про візит до України Президента Міжнародної федерації кінного спорту Інґмара Де Воса

(Враження учасника події)

Микола Безуглий,

член Правління ВФКСУ

2021 рік був насиченим різними кінноспортивними заходами, але, безумовно, знаковою подією року, що минає, був візит до України Президента Міжнародної федерації кінного спорту (International Equestrian Federation – FEI) Інгмара Де Воса.

Приводом для першого візиту Президента FEI в Україну був 30-річний ювілей Всеукраїнської федерації кінного спорту, але причина візиту, як показала програма його перебування в нашій країні та проведені переговори з керівництвом спорту в Україні, була значнішою та важливішою. Але все по порядку.

Всеукраїнська федерація кінного спорту – ровесниця незалежної України. І, як вся країна, наша федерація розвивається, не зважаючи на жодні проблеми та складності зростання. На погляд автора цих рядків, такий стан обумовлений, насамперед, логікою розвитку самого кінного спорту. А вона така. За визнанням керівництва Міністерства молоді та спорту України, кінний спорт є лідером інвестицій у розвиток спортивної інфраструктури. Причому, на відміну інших олімпійських видів спорту, ці інвестиції – приватні. Результатом таких інвестицій є десятки кінних клубів та кінних заводів, які відповідають міжнародному рівню. Десятки власників кінних клубів, спортивних команд та кінних заводів (а не лідери – одинаки!) хочуть розвивати кінний спорт в Україні та вивести нашу країну до лідерів. Як показали наші бесіди з Інґмаром Де Восом, саме стабільний розвиток кінного спорту в нашій країні, з яким він ознайомився цього року завдяки зустрічам із Президентом ВФКСУ А.Міловановим та Генеральним секретарем ВФКСУ М.Пархомчуком, був головною причиною його візиту до України.

Представляти Інґмара Де Воса українській кінноспортивній спільноті не потрібно. Всесвітньо визнаний організатор та керівник FEI вже протягом 6 років зарекомендував себе фахівцем найвищого рівня. Про це говорять як довіра національних федерацій кінного спорту, переважна більшість представників яких двічі віддали свої голоси на підтримку І. Де Воса на виборах Президента FEI, і його конкретна робота на цій посаді. Міжнародним визнанням вкладу І. Де Воса у розвитку кінного спорту було його обрання членом Міжнародного олімпійського комітету у 2017 році. Тому зустріч із такою видатною людиною була вкрай цікавою не лише для керівництва та членів Правління ВФКСУ, а й для десятків спортсменів та організаторів кінного спорту нашої країни.

Перебування Президента FEI в Україні можна умовно поділити на дві частини. Більшість людей, які цікавляться кінним спортом, знають про участь І.Де Воса у святкуванні 30-річного ювілею Всеукраїнської федерації кінного спорту. Детальний опис цього заходу залишу іншим учасникам святкування або любителям обговорювати подібні події у соціальних мережах. Докладніше хочу зупинитися на другій (точніше, першій за значимістю), робочій частині візиту. Про цю частину візиту писатиму не з чуток, а як один із учасників переговорів, які проводив Президент FEI І. Де Вос із керівництвом спорту України. (До уваги читачів, автор цих рядків мав за честь бути запрошеним керівництвом Міністерства молоді та спорту на переговори). Робоча частина візиту Президента FEI була дуже насиченою: три раунди переговорів із керівництвом Національного олімпійського комітату України, Комітету молоді та спорту Верховної Ради та Міністерства молоді та спорту України протягом двох неповних днів. І на всіх зустрічах Україну представляли перші особи відповідних організацій. Одразу після прильоту в Україну 16 грудня І. Де Вос зустрівся з Президентом Національного олімпійського комітету України Сергієм Назаровичем Бубкою. Зустріч старих колег, членів Міжнародного олімпійського комітету І. Де Воса та С.М. Бубки проходила у дружній атмосфері. Президент FEI відзначив сам факт участі українських кіннотників І.Логутенкової та О.Продана в Олімпійських іграх у Токіо як важливу подію для спортивної України, оскільки представники далеко не усіх країн-учасниць FEI змогли завоювати путівки на Олімпіаду. Для кінноспортивної громадськості також важлива надана І. Де Восом інформація, що «чутки» про можливі обмеження за участю деяких дисциплін кінного спорту в олімпійських іграх та інших міжнародних змаганнях значно перебільшені. Окремі випадки грубого, з погляду «захисників природи», поводження спортсменів з кіньми уважно аналізуються відповідними органами, які представлять свої результати громадськості. Жодних обмежувальних рішень ні Міжнародний олімпійський комітет, ні Міжнародна федерація кінного спорту, ні інші офіційні міжнародні організації не приймали. Зазначу також, що зустріч Президента НОК та Президента FEI лише за кілька годин після прильоту останнього в Україну була «певним не дотриманням» протоколу, але проходила так унаслідок надзвичайної завантаженості С.М. Бубки. Сергій Назарович мав брати участь у запланованих раніше заходах протягом усього наступного дня – 17 грудня. Саме з цієї причини він не зміг взяти участь і в урочистому святкуванні 30-річчя ВФКСУ та делегував на цей захід не менш видатну особу – свого заступника, віце-президента НОК Валерія Пилиповича Борзова. Робочий графік головного дня візиту – 17 грудня проходив вже виключно за протоколом: офіційні особи, прапори сторін-учасниць переговорів, заяви глав делегацій, обговорення актуальних питань, прес-конференції тощо.

Верховну раду України на зустрічі з Президентом FEI представляв Голова Комітету з молоді та спорту Андрій Анатолійович Кожем’якін зі своїми колегами з підкомітету з питань спорту найвищих досягнень. Головну увагу у переговорах було приділено законодавчому забезпеченню розвитку кінного спорту та проведенню спортивних змагань в Україні.

Без перебільшення найважливішою для вирішення нагальних питань розвитку кінного спорту в нашій країні була зустріч у Міністерстві молоді та спорту. Представницьку делегацію з української сторони очолював Міністр молоді та спорту Вадим Маркович Гутцайт. Питання, обговорені сторонами на зустрічі, були настільки актуальними, що замість запланованих 40 хвилин вона проходила понад півтори години.

Головним, безумовно, було питання щодо стану кінного спорту в Україні. І.Де Вос зупинився на суттєвих результатах, досягнутих зі створення інфраструктури кінного спорту. Також він наголосив на участі українських спортсменів у міжнародних змаганнях, приділивши при цьому особливу увагу розвитку дитячого та юнацького спорту як основи спорту вищих досягнень.

Президент FEI поінформував українську сторону про головні плани федерації на 2022 рік, принципи роботи федерації. Він підкреслив, що міжнародна федерація будує плани на основі співпраці з національними федераціями, які він вважає головними організаторами проведення як національних, так і міжнародних змагань у своїх країнах.

І. Де Вос відзначив зростання активності ВФКСУ на міжнародній арені, особливо в останні півтора роки, коли налагодилися тісні контакти керівництва FEI з керівництвом української федерації.

Детально обговорювали низку питань, пов’язаних із участю українських спортсменів у змаганнях за кордоном. Особливу увагу було приділено перетину кордону кіньми з України до Євросоюзу, зокрема до Польщі. І. Де Вос запевнив українську сторону, що FEI надасть максимальне сприяння у межах своєї компетенції для вирішення цієї важливої проблеми.

Не залишилася поза увагою і ситуація, що склалася в українському кінному співтоваристві після останніх виборів Президента та Правління ВФКСУ. Певною мірою, я був здивований поінформованості І. Де Воса про стан справ організації кінного спорту в Україні, в тому числі протистояння Асоціації кінного спорту України рішенням Всеукраїнської федерації кінного спорту України. На прохання міністра спочатку висловився І. Де Вос і позиція його була однозначною. По-перше, сам факт, що він схвалив запрошення ВФКСУ та прилетів до України, говорить про визнання легітимності повноважень ВФКСУ. По-друге, вирішення спірних питань спортивного життя в судах загальної юрисдикції не вітається міжнародним співтовариством. Як підкреслив І. Де Вос, такі суперечки мають вирішуватися виключно у третейських судах, найвищим з яких є спортивний арбітражний суд у Лозанні. Тільки його рішення визнається Міжнародною федерацією кінного спорту. По-третє, невиконання рішень національних федерацій окремими громадськими організаціями, спортсменами, суддями та іншими особами, які приймають участь у організації спортивного життя країни, розглядається як серйозне порушення статуту FEI. Насамперед, це стосується організації змагань. І. Де Вос поінформував українську сторону, що вже у 2022 році міжнародна федерація застосовуватиме санкції до організаторів та учасників несанкціонованих змагань в Україні.

Міністр молоді та спорту В.М. Гутцайт підтримав думку Президента FEI щодо проведення несанкціонованих змагань в Україні та запевнив його, що саме таку політику проводитиме і міністерство.

Велике зацікавлення всіх учасників переговорів викликали дві ініціативи керівництва ВФКСУ. Перша – стосовно проведення Генеральної Асамблеї FEI в Україні у 2022 чи 2023 роках. Друга пропозиція була ще амбітнішою: Президент ВФКСУ А.Мілованов запропонував провести чемпіонату світу з однієї з дисциплін кінного спорту в Україні у 2026 році. Ці питання були у центрі уваги і у журналістів на заключній прес-конференції після закінчення офіційної зустрічі у Міністерстві. На превелике задоволення присутніх І. Де Вос оголосив, що готовий розглянути пропозиції української сторони. У всіх кіннотників залишається лише одне питання – чи зможе наша кінноспортивна спільнота припинити внутрішні сварки та консолідувати зусилля для проведення значних міжнародних заходів у найближчі роки. На цій мажорній ноті офіційну частину візиту було завершено.

За моєю оцінкою, офіційний візит Президента FEI відбувся на найвищому рівні. Ми переконалися, що українська спільнота кіннотників стала частиною великої міжнародної сім’ї кінного спорту. Наша кінноспортивна громадськість з перших вуст керівника міжнародної федерації отримала важливу інформацію щодо поточних справ та планів міжнародної федерації та оцінки стану кінного спорту в Україні.

І кілька слів щодо участі Президента FEI І. Де Воса в урочистому святкуванні 30-річного ювілею ВФКСУ. Протягом багатогодинної зустрічі з учасниками урочистостей суворий чиновник найвищого рангу перетворився на цікавого співрозмовника та привабливого приятеля. Крім того, на святковій урочистості І. Де Вос виконав величезний обсяг роботи. Він взяв участь у всіх процедурах нагородження, фотографувався з усіма бажаючими (незалежно від їхнього суспільного становища та дрес-коду), брав активну участь у численних дискусіях. В особистій бесіді він зізнався, що захоплений українською гостинністю, вражений стравами української кухні, а найбільше зачарований українськими жінками і віддає належне українським чоловікам, які присвятили своє життя нашій спільній улюбленій справі – кінному спорту.

Розчарований пан І. Де Вос був лише єдиним фактом. Його вкрай здивувало, що заслужені люди, які багато зробили для розвитку кінного спорту в нашій країні – члени Асоціації кінного спорту України не були присутні на урочистому святкуванні 30-річного ювілею федерації. Він навіть перепитав, а чому, незважаючи на запрошення, ці пані та панове проігнорували перший візит Президента FEI до України? Питання, зі зрозумілих причин, залишилося без аргументованої відповіді. Проте подив пана І. Де Воса породжує наступні питання вже в учасників кінноспортивної спільноти України. А як керівники асоціації мають намір розвивати кінний спорт на міжнародному рівні? А куди штовхають ці пані та панове українських спортсменів, які стали заручниками їхніх амбіцій? Адже вони позбавляють їх права отримати чергові спортивні розряди та звання, завойовувати право бути учасниками збірних команд України, і приймати участь у міжнародних змаганнях, тобто, обмежують головні стимули, які привели людей у кінний спорт.

Насамкінець, хочу поділитися з читачами головним висновком, який я зробив після двох днів спілкування з першими особами Міжнародної федерації кінного спорту, Національного олімпійського комітету, Міністерства молоді і спорту України та Комітету молоді і спорту ВРУ. Сама атмосфера, в якій проходили офіційні переговори, позиція Міжнародної федерації кінного спорту і Всеукраїнської федерації кінного спорту та запевнення керівництва державних органів, що відповідають за розвиток спорту в Україні, вселяють впевненість, що українська кінноспортивна спільнота подолає хвороби зростання і спрямує свої зусилля на подальший розвиток нашої улюбленої справи – кінного спорту.