Чемпіонат України з подолання перешкод 2024

Віра Кириченко

Фото: Royal Unicorns

89 спортивних пар стартувало на цьогорічному чемпіонаті! Здається що це один з найчисленніших чемпіонатів України з подолання перешкод. Вже вкотре він проходив на КСК «Parade Allure» у Жашкові. Тож одразу звернемось до його результатів.

Категорія «Діти»

Регламентом змагань передбачалась участь юних вершників у 2-х категоріях залежно від висоти перешкод : 1 група 120-130см., група 1а 110-120см, однак навіть у другій половині року не було охочих стартувати у «високих» маршрутах, тож і звання чемпіона серед дітей не було розіграно. Що стосується учасників групи 1а, то 10 спортивних пар боролись за медалі в окремих маршрутах, але не можна сказати що ми мали однозначного лідера. Якщо у перший день дві спортсменки у перестрибуванні з’ясовували якість отриманих медалей (Кіра Горбаньова з Каратом та Анна Давидова в парі з Десперадо), а Далія Вайсберг з одним руйнуванням була третьою, то у наступних двох маршрутах вони з Май Блу Плеже золоту медаль з рук не випустили.

Категорія «Юнаки» була більш численною ніж «Діти».

— На висоту 120см – 2а група — заявилось 16 спортивних пар, серед яких не всі змогли порадувати своїх тренерів відмінними результатами, проте такий висновок не стосується виступів ані Злати Максименко з Мірбатом, ані Дмитра Мошенського, в якого під сідлом був Хай Трек – ці дві пари протягом двох днів відпрацювали на відмінно й не мали штрафних очок.

— Юнаків, які «відважились» штурмувати висоти 130-140см — 2 група — було всього четверо й серед них розігралось в особистій першості за результатами трьох випробувань звання чемпіона України з подолання перешкод 2024 серед юнаків. Це почесне звання отримала Катерина Азарова з конем Канканто — їх показники покращити не зміг ніхто – лише 4 штрафних протягом турніру! Гірші результати показали срібний призер Андрій Тищенко в парі з П’якуром — 14 штрафних очок та бронзовий призер Максим Полов’ян з Лінкором PKZ – 20 штрафних.

Юніорів на старт вийшло всього четверо й всі вони представляли «Tyshenko Horses Club». На превеликий жаль «дотягнути» до старту у заключний день вдалось лише трьом, адже у Тимофія не склалось, тож звання розіграли між собою Софія Юшкевич в парі з Башаром-16 штрафних за три дні – Чемпіон України, та Ілля Тищенко з Лімою — 24 штрафних – срібний призер.

Молоді коні:

П’ятирічки – це надія на перспективу. З 17 спортивних пар до фінішу в заключний день дістались 14, а фінішували 13. Приємно що «молодь», як правило, представляють досвідчені спортсмени, тож й на цьому чемпіонаті ми побачили їх під сідлом Сергія Черних, Євгена Лапи, Євгена Індюшкіна, Костянтина Боярко, Едуарда Слободенюка, Олександра Іванова, Ренати Чугунової, й результати вони показали вельми достойні. Особиста першість в цій групі не розігрується, проте аналіз виступів у кожному з 3-х маршрутів дає привід відзначити на висоті 110см першу четвірку, яка не отримала штрафних очок й серед них всі названі вище спортсмени, а золоту медаль завоював Євген Індюшкін з Командором.

На двофазових маршрутах, як показує багаторічне спостереження, результати у більшості просто відмінні, тож й в цей раз з 15 пар, які стартували, вісім пар штрафних очок не мали, а чотири зробили по одному руйнуванню. Перемогу в заключному маршруті під час перестрибування висотою 125 см святкував мсмк Сергій Черних разом з Маркізом PKZ. Друге місце залишила за собою Рената Чугунова в парі з Ком он де Легенс DP, а на трете вийшов новий член команди КСК «Klimenko Stable» Костянтин Боярко, в якого під сідлом стрибала Корнелія DP. Всі ці три пари у перестрибуванні пройшли маршрут чисто.

Коні 6-7 років. У стартовому протоколі першого дня нараховувалось 24 спортивні пари з яких 11 шестирічок та 13 семирічок. Практично (за винятком однієї пари) всі вони впорались з кваліфікацією на наступні два маршрути, а перемогу, завдяки кращому часу, з восьми пар, які пройшли їх без штрафу, здобув Едуард Слободенюк в парі з Сапфірою-17. Дві срібні медалі поклав у свою скарбничку досягнень Сергій Черних, який разом з Конкордією PKZ-17 за три дні отримали всього 4 штрафних очки.

Зрозуміло, що маршрути для цієї категорії коней проводились з гандикапом для семирічок. Шість «чистих» фінішів ми побачили на наступний день у двофазному та вісім у заключний день, коли призові місця виборювались у перестрибуванні. До речі й цей, найвищій за висотою та складністю маршрут, без штрафних очок пройшли шість пар, і, звичайно, тільки час проходження визначив переможцем Костянтина Золіна, в якого під сідлом був його постійний партнер Капітан Корландо, тож до отриманої напередодні золотої медалі вони додали ще одну.

Коні 7 р. та старше.

Саме в цій категорії розгорнулась найдраматичніша боротьба за звання Чемпіона України серед дорослих. Обнадійливим здався той факт, що на ці маршрути заявилось аж 13 спортивних пар й перший – швидкісний, який судився за таблицею «С» (переможець – Євген Індюшкін з Компліментом PKZ) завершили всі заявлені на старт.

Проте, вже наступний, двогітовий, з висотою перешкод 145см., не змогли взагалі завершити четверо. Також четверо спортсменів у підсумку отримали по 12 штрафних, одна пара — 16, та одна відмовилась від участі у другому гіті. Тож єдиним кому вдалось в обох гітах не отримати штрафних був Євген Лапа в парі з Новеллою PKZ.

Нарешті заключний маршрут Гран Прі

Висота перешкод 150см (до речі на цій висоті за новою класифікацією вершники можуть виконати норматив майстра спорту України на чемпіонаті та Кубку України за умови: «в першому гіті не отримати штрафних очок на маршруті з висотою перешкод від 150см, або у двох гітах отримати не більше чотирьох штрафних очок»). Впоратись з таким завданням на цьогорічному Чемпіонаті України не вдалось жодній спортивній парі, навіть переможцю Олександру Іванову з конем Стіл Хартс, які, на жаль, отримали 8 штрафних очок, допустивши одне зайве руйнування. На одне штрафне більше отримав Володимир Биков разом з Каскадом PKZ, а трете місце залишив за собою Євген Лапа в парі з Новеллою PKZ.

Проте, згідно з Регламентом змагань, звання Чемпіона та призерів присвоюється за найменшою сумою штрафних очок у всіх трьох маршрутах, тож не тільки результат Гран Прі відіграв вирішальну роль у розподіленні почесних звань.

Таким чином звання:

бронзового призера Чемпіонату України 2024 з подолання перешкод серед дорослих присвоєне мс Євгену Індюшкіну (Комплімент PKZ-13, Дніпропетровська обл., КСК «Klimenko Stable», тренер Анатолій Шкиптань);

срібного призера Чемпіонату України 2024 з подолання перешкод серед дорослих присвоєне Олександру Іванову (Стіл Хартс-16, Сумська обл., ВПВФКС у Сумській обл., КСК «Суми», тренер Василь Зайцев);

Чемпіона України 2024 з подолання перешкод серед дорослих присвоєне мс Євгену Лапі (Новелла PKZ-13, Дніпропетровська обл., КСК «Klimenko Stable», тренер Анатолій Шкиптань).

Під час церемонії нагородження, на якій були присутні представник міністерства молоді та спорту Олександр Погуляй, Генеральний секретар ВФКС Ксенія Мартинова, віце-президент ВФКС, народний депутат Костянтин Бондарев та деякі керівники відокремлених підрозділів ВФКС, від Президента ВФКС Андрія Мілованова Чемпіону України було вручено пам’ятний подарунок з Петриківським розписом.