Чемпіонат України з подолання перешкод серед дорослих, юніорів, юнаків та дітей (випуск журналу №53)

Зазвичай всі офіційні старти головних змагань будь якої країни починаються з виводки і цей чемпіонат України не став виключенням. Одразу хочеться відзначити завжди сумлінне ставлення не тільки до своїх професійних обов’язків ветлікаря Наталії Бобровської, а й вміння та бажання працювати в команді, що завжди відчувають члени головної суддівської колегії тих змагань, на які її запрошують.

На ветеринарній інспекції претензій до стану здоров’я не було і всі коні були допущені до стартів.

Діти — вершники цієї вікової категорії, згідно Регламенту змагань, могли виступати в 2-х групах в залежності від визначеної висоти перешкод.

Для групи «1 А» висота коливалась від105 до 115см. і тут юним вершникам допомагали досвідчені коні. Так, здобути дві перемоги з трьох можливих Софії Жеребок, яка представляла ДЮСШ «Динамо» (м.Київ, тренер Анатолій Сумцов), допоміг Карат-06. Андрій Тищенко (Київська обл, КСК «Flying Horses School, тренер Олег Красюк) двічі здобував срібні нагороди з конем Пульс-13. Катерина Ковальова (Дергачівська ДЮКСШ Харківської обл., тренер Оксана Сайнієва) завоювала золоту, срібну та бронзову нагороди разом з Кіборгом-10.

Що стосується інших учасників, то, оцінюючи їх підготовку, потрібно зазначити, що з 12 спортивних пар вже в перший день не впорались з вимогами кваліфікації п’ятеро, які або набрали понад 12 штрафних, або були взагалі зняті. Під час двохфазового маршруту «відсіялись» ще двоє і, таким чином, у заключному маршруті стартувало п’ять спортивних пар.

Група 1. Саме в цій підгрупі вершникам категорії «діти» необхідно було впоратись з маршрутами висотою до 130 см., щоб в особистому заліку боротись за звання Чемпіона України. З цим завданням практично ніхто не впорався, правда виключення склав Андрій Тищенко в парі з Кольтом. Намагались це зробити всього 4 спортивні пари і в першому маршруті, де висота перешкод була 115 см., вони показали досить непоганий результат – всі пройшли кваліфікацію. У наступному маршруті вибула з боротьби Поліна Ільчинська, а що стосується заключного, де вже перешкоди стояли висотою130см., то його завершив з 9 штрафними очками тільки Андрій Тищенко, тим самим здобувши звання Чемпіона України серед дітей.

Юнаки. В цій віковій категорії вершників також було визначено 2 групи які формувались за тими ж критеріями що й у дітей – все залежало від висоти перешкод.

«2 А» група. На старт першого маршруту вийшло 12 спортивних пар і 10 з них здобули право старту на наступний день і, доречи, деякі тут вперше виконали норматив 1 спортивного розряду. У двохфазовому знов не поталанило Марії Бірченко але вже з Ільханом, так саме як і напередодні з Ванд Хелсингом вони не змогли кваліфікуватись до заключного маршруту. На старт заключного дня вийшло 7 спортивних пар, а завершили його всього чотири. Замкнула трійку кращих Надія Онищенко з Кусімо, набравши 24 штр. очки. Вони представляли м. Слов’янськ, ОСДЮШОР з кінного спорту, сучасного п’ятиборства та триатлону – тренер Світлана Тверскова. Всього по одному руйнуванню допустили дві інші вершниці – Єлизавета Ткачук та Катерина Очкуренко, і в цьому випадку «золото» та «срібло» залежало від часу проходження маршруту – кращім він був у Катерини разом з Капою (Сумська кінна ДЮСШ – тренер  Артем Єрмолін).

2 група. Більш складні випробування випали на долю тих, хто претендував на звання Чемпіона України цього року та на участь у чемпіонаті Європи. Перший маршрут не викликав у юнаків складнощів і всі, крім Анжеліки Каневської, з успіхом його пройшли, причому Тищенко Ілля та Тимофій, а також Анастасія Гриненко взагалі не мали тут штрафних очок. У двохфазовому маршруті перемогу святкував Тимофій Тищенко з конем Кураж, срібло опинилось в руках Артема Цапіна в парі з Росомаком, бронза у Іллі Тищенко разом з Касандрою, який з таким же результатом – 4 штр. завершив маршрут з Форсажем, опинившись, завдяки часу на 4-му місці. Марія же Авдеєва з Леонардо Да Винчі також мали одне руйнування під час проходження маршруту, але у першій фазі до їх результату було додано ще 2 штр. очки за перевищення норми часу. Таким чином п’ятірка учасників мала всі шанси на перемогу як в заключному маршруті, так і в особистій першості.

Заключний маршрут. Марія Авдеєва порадувала всіх сюрпризом у вигляді кращого результату, причому перше місце вона посідає з Кантадором, а друге з Леонардо Да Винчі – і це на висоті 140см. На третьому опиняється спортивна пара Ілля Тищенко та Форсаж.

Стосовно особистої першості, то за результатами трьох днів боротьби звання бронзового призера чемпіонату України присвоєно Марії Авдеєвій разом з конем Леонардо Да Винчі, срібного призера Тимофію Тищенко з Куражем. Абсолютним Чемпіоном 2021 року у категорії юнаки стає Ілля Тищенко, який це звання виборов з конем Форсаж.

Коні 5 років.

І знов, як і на Етапі Кубку України у квітні, однозначним лідером в цій віковій категорії молодих коней була спортивна пара Олександр Іванов та Стіл Хартс (сірий жеребець від Клінтона), що вкотре підкреслює майстерність вершника у підготовці молодих коней. Всі три маршрути, запропоновані курс-дизайнером, вони пройшли без жодного штрафного очка і тільки в останньому, на перестрибуванні прикра помилка коштувала їм золотої медалі – вони її уступили Наталії Настенко, яка мала під сідлом гнідого меріна Кафара і це після ними вже отриманої напередодні бронзової медалі. Протягом трьох днів призери змінювались. Двічі срібні медалі опинялись в скарбничці Юрія Голікова, який виступав на кобилі Чакра, бронзові медалі повезла до Рівного пара Денис Косик з Люком та Кирило Думчиков з Барханом (ОКНТЗ Сумська кінна ДЮСШ).

Серед коней 6 років на 2-х маршрутах висотою від 120 до 130см. лідируючі позиції мала Ганна Пархоменко, в якій під сідлом нещодавно почала працювати гніда кобила Ліберті-PKZ. Що ж стосується останнього маршруту, то вони не стали ризикувати щоб не зашкодити підготовці своєї чотириногої партнерші. Щось пішло не так на другому маршруті у Костянтина Рудого разом з Ленд Ровером і вони набрали аж 11 штрафних. Але ця пара повністю реабілітувалась на заключному маршруті чемпіонату, посівши перше місце з результатом 7 штрафних на висоті 130см.

На одне штрафне більше в цьому випробуванні отримала Ганна Пархоменко вже з Перфект Стар-PKZ. Представник Миколаївської ОШВСМ Микола Райлян в парі з Канзасом чудово пройшли перші два маршрути, а ось в останньому були виключені зі змагання. Вдало закінчили також перші два маршрути Василь Зайцев з темно-гнідою вестфальською кобилою по кличці Кареніна, але, не зовсім впорались з третім, набравши на маршруті 20 штрафних. Складність та й висота перешкод маршрутів для цієї групи молодих коней виявилась не під силу шестирічці Хуанхе, яка виступала під сідлом Максима Токарева.

Коні 7 років та старше – саме на цю вікову категорію коней випали найтяжчі випробування і висотою, і складністю маршрутів, які будував Сергій Жогов – тут стартували коні різного віку, і, зрозуміло, досвіду — від семирічки Талуби-PKZ до десятирічок Шир Хана та Лотуса-PRZ. Крім того, моральний тягар у вигляді можливості здобути звання Чемпіона України серед дорослих або призера, також лягав на плечі вершників, тому очікувалась запекла боротьба серед шести заявлених пар.

З метою можливості чітко визначити результати особистої першості по трьох маршрутах у Регламенті змагання передбачено суддівство першого маршруту за таблицею «С», яка дає можливість секунди, витрачені на проходження маршруту, перевести в штрафні очки з дрібністю до десятих. Найкращій результат тут показав Костянтин Рудий і Шир Хан. Саме від нього і почався розрахунок штрафних очок для інших учасників. Результат пари Микола Шелім та Оствінд склав вже 4,7 штр. очка, наступний призер даного маршруту Олександр Іванов разом з Браксис Стар отримав 6,9 штр.очків. У двохгітовому маршруті вчорашній переможець уступив пальму першості Ганні Пархоменко, яка виступала в парі з Лотусом PКZ і мала 5 штрафних. Друге місце посів Костянтин Рудий з результатом 8 штрафних, а Микола Шелім отримав у підсумку 12 і задовольнився бронзовою медаллю.

Окремо хочеться сказати про виступ Дмитра Іващенко та Кромвела. Після проходження першого гіту без штрафних – це була єдина пара, яка змогла  пройти його чисто (що, доречи, відповідає нормативу майстра спорту України), всі сподівались на такій же результат і у другому, але, але не судилось – 12 штрафних і по часу вони програли Миколі Шеліму.

Не зміг завершити маршрут Олександр Іванов і вибув з подальшої боротьби за особисту першість, а Юлія Третяк з Талубою взагалі вирішила відмовитись від виступу, також позбавивши себе цієї можливості.

Таким чином до Гран Прі дійшли всього чотири пари, тому відсоток надії на перестрибування був приблизно 50%. Але, вочевидь після виконання нормативу майстра спорту, Дмитро Іващенко вирішив не підвергати свого партнера додатковому випробуванню і відмовився від старту залишивши можливість трьом вершникам розіграти між собою медалі, і, відповідно, в особистій першості почесні звання. Маючи в своєму арсеналі 16,7 штр. очок по двох днях, Микола Шелім на заключному маршруті допускає всього одну помилку, яка коштувала 4 штрафних і дозволила отримати срібну медаль. Результат Ганни Пархоменко з Лотусом-PКZ становив 14 штрафних, а єдиним учасником з цієї трійці, якій зміг показати відмінне проходження дистанції став Костянтин Рудий з Шир Ханом.

Заключним моментом чемпіонату стала церемонія нагородження переможців і призерів, на яку вершники, судді, представник міністерства молоді і спорту Олександр Погуляй, Президент Всеукраїнської федерації кінного спорту Андрій Мілованов, член Правління ВФКС Ксенія Новік, виходили вже під дощем, але і йому не вдалось сховати задоволення тих, кому вручались нагороди.

Спочатку нагороди у вигляді медалей міністерства молоді і спорту, букетів квітів отримали переможці і призери маршрутів заключного дня чемпіонату, а вже після них були оголошені прізвища тих, хто завоював почесні звання в особистій першості серед дітей, юнаків та дорослих і їм вручались також кубки та стрічки чемпіона. Від свого імені Чемпіону України серед дорослих Андрій Мілованов вручив шикарну вазу з Петриківським розписом.

Таким чином, в результаті проведеного чемпіонату України з подолання перешкод 2021 року, почесні звання були присвоєні:

Категорія «Діти» : Чемпіон України – Андрій Тищенко (Кольт)

Категорія «Юнаки» — Чемпіон України – Ілля Тищенко (Форсаж)

Срібний призер чемпіонату України –Тимофій Тищенко (Кураж)

Бронзовий призер чемпіонату України – Марія Авдєєва (Леонардо Да Вінчі)

Категорія «Дорослі вершники» — Чемпіон України – Костянтин Рудий (Шир Хан)

Срібний призер чемпіонату України – Микола Шелім (Оствінд)

Бронзовий призер чемпіонату України – Ганна Пархоменко (Лотус-PКZ)

Заключним акордом церемонії стала пропозиція чемпіонам України в трьох вікових категоріях зайняти почесне місце на п’едесталі пошани і сфотографуватись на пам’ять.