Чемпіонат України з триборства 2024
Віра Кириченко
Редакція журналу вдячна Юрію Ященко за частину фотографій
Мабуть, нас таки почули небеса – єдине бажання було у всіх – погода. На тлі спеки, що вирує по всій країні, над Жашковом вона змилувалась! Трошки спеки, трошки хмаринок з крапельками дощику, +28-30, але це ж не 38!
Що до організаційних питань, то подяка адміністрації Жашківського кінного заводу по перше за розв’язання питання забезпечення комплексу електроживленням – цілодобово з дня роботи мандатної комісії було світло та вода. По-друге — під час проведення польових випробувань знімальна група телеканалу DiviSport, яка працює під керівництвом Олексія Січкар, була забезпечена засобами для оптимізації їх роботи (обладнана автобусна зупинка, надано спецавтотранспорт).
Ветінспекція розпочалась за Програмою о 17-й годині. В черговий раз хочу наголосити на дуже відповідальне ставлення триборних вершників до свого зовнішнього вигляду під час представлення своїх коней.
По закінченню огляду коней на брифінгу для спортсменів, тренерів та представників команд головний суддя доповіла про склад учасників, розклад стартів на наступний день, звернувши увагу присутніх на деякі організаційні питання. Крос-дизайнер Андрій Пономарьов ознайомив спортсменів з особливостями дистанцій польових випробувань. Всі зацікавлені особи були забезпечені стартовими протоколами, схемами дистанцій кросу.
Нашим триборцям можна по доброму позаздрити – жодна дисципліна кінного спорту в України під час офіційних змагань на таке не була здатна. Тільки уявити — пів розминкового поля відгородили та завзято ганяли в футбол! Звідки тільки сили? Купа вболівальників їх голосно підтримувала.
Частина суддівської бригади теж пішла по їх стопах. На скошеному полі ввечері організували фотосесію, а згодом вирішили «забезпечити коней соломою»-(шуткую).
Вже вдруге, завдяки ініціативі Андрія Пономарьова та наших тренерів, під час змагань з триборства проводяться випробування у класі «L». На Етапі Кубка України я не була присутня, тому напередодні старту під час розмови з крос-дизайнером Андрієм Олександровичем Пономарьовим я ще раз уточнила мету їх проведення.
«Ця думка виникла вже декілька років потому. Ми всі розуміємо, що одразу виховати спортсмена, якій може їхати навіть одну зірку, доволі проблематично. Потрібно декілька років працювати зі спортивною парою, а набувати досвіду просто ніде, тому іноді ми вимушені навіть до чемпіонату України допускати вершника з, так би мовити, нульовим досвідом участі у триборних змаганнях, бо чемпіонатів області з триборства практично не проводиться. На Етапі Кубка України в цьому році ми спробували за підтримки КCК «Parade Allure» втілити у життя цю ідею, тож і під час нинішнього чемпіонату також провели комерційні змагання такого рівня. Вважаю що це потрібно й надалі практикувати.»
До речі, після манежної їзди вершникам, які стартували у змаганнях рівня L, була надана можливість ознайомити коней з водним басейном біля перешкод. Спостерігати за цим дійством було дуже цікаво: деякі з них лякались шланга, деякі взагалі відмовлялись вступити у воду, деякі намагались її попити, але згодом все владналось і ми були впевнені, що спортивні пари зможуть безпомилково пройти дистанцію кросу.
Що до результатів спортсменів, які стартували саме в цій групі, то манежний тест склався на користь Терези Тягнибок в парі з Роял Блєк, які представляли КСК «Вільна Країна» з м. Львів (тренери Іван Гордон та Олена Жезло), проте подальшу участь у розіграші призів вирішував крос, тож саме польові випробування не дозволили цій парі продовжити змагання. Така ж сама участь очікувала і Єлизавету Ткач – не зміг їй на кросі допомогти Хотин. Натомість кмс Марії Марченко з Айсідорою Дункан – тренер Петро Плекан — після не дуже вдалого виконання манежного тесту вдалось не тільки зібратись й на відмінно завершити змагання у полі, (0 штр. очок) але також посісти 1 місце у конкурі навіть попри одну зруйновану перешкоду. Таким чином особиста першість була за ними. Друге місце залишила за собою Євгенія Лиходькіна, яка разом з кобилою Ньют представляла КК «Престиж» — тренер Михайло Карп. Три штрафних у підсумку їм програла спортсменка 1 розряду сумчанка Вікторія Слободенюк в парі з Атлантом – тренер Олександр Щегло.
Сподіваємось, що можливість набувати триборний досвід у класі L на змаганнях дасть спортсменам поштовх й надалі тренуватись в цій олімпійській дисципліні кінного спорту.
Вершники дуже різної спортивної підготовки — від 3 розряду до майстрів спорту — вивели своїх чотириногих помічників на спортивні арени. Нічого нового у Програмі Чемпіонату України ми не побачили, тож продовжмо нашу розповідь про перебіг подій у категоріях 1, 2 та 3 зірки.
Вже давно в практиці проведення триборних змагань є залучання до складу суддівської бригади виїздкових суддів, але вперше ми побачили в цій ролі нашого олімпійського чемпіона Юрія Ковшова. Мабуть, для вершників це теж був сюрприз, проте розбіжностей в оцінці виконання манежного тесту 2* та 3*з суддями Тетяною Левищенко та Вірою Кириченко практично не спостерігалось. В розмові з Андрієм Пономарьовим, який висловив Юрію Олександровичу подяку за роботу, він підкреслив, що вірність такої практики продиктована життям та повністю виправдовує себе.
1*
Три комплекти нагород розіграли спортсмени у випробуваннях складності 1 * — окремо серед юнаків, коней 5-6 років та, так би мовити, у «відкритому класі».
За логікою здається буде доречним почати з молодих вершників.
До речі, група юнаків на чемпіонаті була найчисленнішою – 9 спортивних пар, тому всі сподівались побачити дійсно запеклу боротьбу у підсумку за звання чемпіона України з триборства серед юнаків. Однак не все сталось як бажалось. Продовж змагання з «дистанції» зійшли чотири з них. Треба зауважити, що серед цієї четвірки опинився переможець манежної їзди Максим Полов’ян – причому на обох конях — і Ласкалло й Шамбер. Під час польових випробувань єдиною спортсменкою, якій повністю підкорився крос, була Діана Мірошниченко разом з Іскаром. Другою у підсумковому протоколі значилась спортивна пара Дарина Гута-Тор Кристал з результатом 1.6 штр. оч. за перевищення норми часу, а трете – Ксенія Буркотенко з Ірискою (8,8 штр. оч. знов-таки за перевищення норми часу).
Доволі гарними результатами відзначились вже на конкурному полі Ксенія Буркотенко з Ірискою та Марія Шкарупа, якій допоміг пройти маршрут без штрафних досвідчений кінь Кон Аморе. Олександра Левчук з Бахусом допустили всього одне руйнування перешкоди за що, зрозуміло, отримали 4 штр. очки. Отримані результати у підсумку 3-х днів випробувань визначили Чемпіона України в категорії юнаки — Ксенія Буркотенко, срібним призером стала Дарина Гута, а бронзову нагороду отримала Діана Мирошниченко.
По такій самій програмі як і юнаки стартували вершники на конях 5-6 років. За «молоддю» (Ред.: мається на увазі кіньми) завжди цікаво спостерігати. Одну п’ятирічку вивела на старт Катерина Очкуренко, проте їм не вистачило, так би мовити, «домашньої підготовки» як у виїздці, так й у кросовій підготовці. Не підкорилась дистанція польових випробувань й Олені Михайличенко, в якої під сідлом був рудий мерин Ландадель 2018р.н. Тож у розіграші особистої першості взяли участь лише наші досвідченіші вершниці Катерина Йосипенко з Дольче Вітою та Поліна Лінінг з Камелотом – до речі й на конкурному полі вони теж практично не мали проблем, що є дуже обнадійливим фактом та дає надію на триборне майбутнє коней.
Саме ці дві вершниці на завершальній церемонії нагородження отримали медалі певного гатунку.
1* Шість спортивних стартували на бойовій арені, проте завершити триденний марафон вдалось не всім. Що до складності трас польових випробувань для 1, 2 та 3-х зірок, то, після перегляду спортсменами та тренерами я попросила зробити оцінку їх складності наших знаних триборців Петра Плекана та Дмитра Масленнікова.
Спілкування з Петром я почала напряму з питання, чи, на його думку, крос, у порівнянні з попередніми, складніший? – Зрозуміло що так — зауважив Петро — це ж чемпіонат України». Як тренер у твоїх спортсменів гадаєш будуть труднощі, чи все буде добре? – «Загадувати наперед справа не вдячна, спорт є спорт, тут може все трапитись, але я гадаю що все буде добре».
Аналогічні питання я задала й Дмитру Масленнікову: «Крос супер — вистачає складності у трасі кожної зірки, все зроблено дуже професійно: цікаві зв’язки, у порівнянні з попередніми дистанціями на торішньому Чемпіонаті й на цьогорічному Етапі Кубка України зараз побудовані й деякі нові перешкоди. Гадаю що й на водних перешкодах декому доведеться «попотіти». До речі, так воно й відбулось наступного дня.
Продовжимо нашу розмову про змагання рівня 2*.
Всього 4 спортивних пари вступили у триденну боротьбу за медалі чемпіонату. В манежній їзді відзначився Володимир Дуля з ганновером Хаупшта ДТ – вони отримали від суддів за виконання тесту 31,8 штр.оч. Інші пари чинити їм достойний опір не змогли, бо їх результат дорівнював від 35,6 до 36,6 шт. оч. Під час польових випробувань знов кращим був Володимир, але вже в парі з вороною кобилою Софья Діамант – їм одним вдалось пройти весь маршрут без штрафних очок. З конем Хаупшта ДТ вони посіли друге місце з результатом 2,8 штр. очю за перевищення норми часу. Що до проходження дистанції польових випробувань Наталією Ященко з Роксі та Антоніною Клімковою з Перфетою, то під час руху не обійшлось без непідкорень, за що, звісно, їм були нараховані штрафні очки. Під час конкуру по два руйнування перешкод не завадили Володимиру з Хаупшта ДТ та Наталії у підсумку трьох днів отримати заслужені нагороди за 1 та 3 місце відповідно, а Володимиру, за рахунок чистого проходження кросу в парі з Софьєю Діамант, ще й срібну медаль.
У змаганнях 2* розіграли звання та нагороди й юніори, яких на старт вийшло 5 спортивних пар, проте, здається, їх в наших КСК більше й немає, тож те що маємо, але витримати триденну боротьбу вдалось тільки Олександрі Левчук з Бомондом, Аделіні Жураковській з Лимонним Блиском та Катерині Йосипенко з Абсолютом. Що до Катерини Очкуренко, в якої під сідлом стартувала Хуанхе, то вони не змогли впоратись з польовими випробуваннями, тож вибули з подальшої боротьби. Спіткала доля бути не допущеною до продовження змагань на повторній ветінспекції перед конкуром Поліну Лінінг з Ікс Боєм. В манежній їзді кращий результат – 32,6 штр.оч. показали Олександра Левчук з Бомондом, які, до речі, не вступили нікому першого місця й в польових випробуваннях — на кросі вони не отримали жодного штрафного очка. Достойний результат! Не підвів свою напарницю Лимонний Блиск під час конкуру, який вони з Аделіною завершили з одним руйнуванням. Таким чином звання чемпіона України з триборства серед юніорів 2024 року було присвоєно Олександрі Левчук, срібного призера – Аделіні Жураковській, бронзового – Катерині Йосипенко.Завершуємо нашу розповідь про чемпіонат України з триборства 2024 року деякими фактами з змагань найскладнішого рівня – 3*, в яких стартували 9! спортивних пар. В манежній їзді перша трійка показала результат від 30 штр.оч. (Сергій Черних- Іссак-PKZ) до 32 (Денис Косик–Дамаск та Микола Томочко-Теджен). Проте, як зазвичай, польові випробування одразу перетасували результати першої трійки. Без жодного штрафного фінішували одразу три учасники: Микола Томочко з обома своїми напарниками Тедженом та Вел Дон Далі, а також Денис Косик, але вже з Джамбо. Що до свого другого напарника, то з Дамаском Денису не вдалось завершити дистанцію. Треба зауважити, що на дистанції кросу суддями в усіх інших парах не було зафіксовано помилок саме на перешкодах, а ті штрафні очки, які заявились у технічних протоколах, були нараховані виключно за перевищення норми часу: від 0,4 штр.оч — С.Черних–Іссак PKZ до 8,4 штр.оч – Д.Масленніков-Агат.
На конкурній арені ми могли спостерігати дещо іншу картину. Без штрафу маршрут, побудований помічником курс-дизайнера Дмитром Іващенко, який працював в парі з Андрієм Пономарьовим, не вдалось завершити «чисто» жодному учаснику. Проте не можна сказати, що якась конкретна перешкода, або зв’язка викликали труднощі – лише жердини на 4-й та 5-й перешкодах лишились недоторканими. Половина спортивних пар мали проблеми у системі, однак у підсумку з 8 учасників четверо отримали лише по 4 штрафних очки, а всі інші від 8 до 24-х.
Тобто саме конкур й розставив все на свої місця — підвів підсумок в особистій першості по з-х днях. Тож ми отримали Чемпіона України з триборства серед дорослих в обличчі Сергія Черних в парі з Іссак PKZ. Саме їм було вручено Кубок.
Звання срібного призера присвоєно Олегу Перелигіну з конем Корвет Стінгрей, а бронзова медаль знов опинилась в руках Сергія Черних, яку він здобув вже зі своєю напарницею Аква-Вава.
До речі, на церемонії нагородження переможці й призери в особистій першості отримали крім офіційних нагород чемпіонату ще й купу солодких призів з рук представниці кампанії Аль Хамуд Юкрейн – Інни Аль Хамуд.