Чемпіонат України з виїздки 2024
Віра Кириченко
Залишається тільки згадувати часи, коли чемпіонати України судила така кількість міжнародних суддів. Дуже приємно, що завдяки меценатству вдалось приїхати з закордону двом нашим «міжнародникам» — Ларисі Великій та Ірині Шульзі. Дякувати головному судді чемпіонату Марії Джумаджук за вміння домовитись з італійським суддею Foud Hamoud, який попри війну в Україні, погодився приїхати до нас. До речі йому дуже сподобався кінно-спортивний комплекс, на території якого проводились змагання.
У складі суддівської бригади працювали судді як національної, так й першої категорії, а деякі спортсмени та тренери залюбки погоджувались на волонтерських засадах попрацювати в якості помічників суддів та, навіть, помічників стюардів.
Під час проходження ветеринарної інспекції офіційному ветлікарю змагань Наталії Бобровській, головному судді, суддям було про що поспілкуватись між собою, бо деякі чотириногі спортсмени показали з першого погляду нерівномірність рухів, тому спортсменам прийшлось їх проводити перед членами ветчеку ще раз. Але у підсумку були допущені до змагань всі.
Несподіванок для суддів що до результатів вершників у тестах практично у всіх групах не спостерігалось, проте деяким парам все ж–таки вдалось значно покращити свою технічну підготовленість на момент старту.
Категорія «Діти»
Протягом трьох тестів трійка-п’ятірка лідерів серед 14 пар не змінювалась. Так, якщо перші два тести Марія Олійник разом з Sky Fall — тренер Валерія Бєлова — відпрацювали з досить значним відривом від інших і посідали перше місце, то в Особистому призі їх результат відповідав лише третьому, проте цього у підсумку по трьох днях вистачило, щоб стати в цій віковій групі чемпіонами України з результатом 222,333%. Навпаки, спортивна пара Анастасія Бондаренко і Піонер (тренер Олександра Ковшова) у Попередньому та Командному призі мали 4-те місце, проте за рахунок якісного виконання елементів Особистого змогли вибороти у підсумку звання срібного призера. Стабільна їзда пари Тимур Кочубей-Сімвол Діамант – тренер Євгенія Полюк (два других та трете місце) дозволила стати бронзовими призерами чемпіонату України 2024 року у своїй віковій групі.
Юнаки
Нечувана кількість спортивних пар — 23 прийняла старт у Командному призі, але виконати кваліфікаційний норматив, зазначений у Регламенті змагань, змогла лише половина з них – тож до Фрістайлу «добрались» лише 13. Саме в цій категорії ми спостерігали стабільність отриманих за всі виконані тести відсотків, які мало відрізнялись один від одного, так саме як і місця, які посідали спортивні пари. Беззаперечним лідером була кмс Марина Золотова разом з восьмирічним вороним ганновером Нельсоном з КДЮСШ «Динамо» — тренери Анна Козик та Тетяна Зубарева. Саме ця пара по праву стала володарем звання Чемпіон України з виїздки 2024 р серед юнаків з загальним результатом 205,658% (67,778; 66,275; 71, 605). Представниця СДЮСШОР з кінного спорту Дніпровської міськради Діана Савенко разом з Хакером практично з однаковим результатом у Командному та Особистому призах були на другому рядку у технічних протоколах, проте у Фрістайлі спустились на сходинку нижче, поступившись Вікторії Гут з Традицією, проте отриманої суми по трьох тестах вистачило для 2-го місця в особистій першості, а трете залишилось за Вікторією в парі з кобилою Традиція, яка вже протягом багатьох років є її постійною партнеркою.
Юніори
Вісім спортивних пав взяли участь у розіграшу медалей в цій групі. Не дуже впевнене виконання тесту Командний приз не дозволило представниці КСБ «Динамо» Кохановській Катерині у підсумку стати призером чемпіонату попри треті місця у подальших тестах. Цим «скористалась» Катерина Мартиненко, яка, саме завдяки стабільному виконанню їзди першого дня, з загальним результатом за сумою відсотків (190.587%) стала на третю сходинку п’єдесталу пошани на завершальній церемонії нагородження. Однозначним лідером в цій групі очікувано стала також «динамівка» Анна Мілецька в парі з гнідим одинадцятирічним мерином Navarone VD Esberd. «Стабільно» другим в особистому заліку був Дубін Іван з Робін Гудом – КСК «Grand Horse» — тренер Світлана Шахрай.
Тести для молодих коней у програмі чемпіонату України не зібрали очікуваної кількості спортивних пар. П’ятирічку представила тільки Аліса Новицька з КСК «Бреч». Шестирічок стартувало три: Пилипенко Каріне – Тоталіто (Рівненська ОШВСМ); Федотова Анастасія — Джелато (КСК «Балатон») та Анна Діденко разом з конем Ореол – КСК «Динамо». В такому порядку вони розіграли місця у Попередньому тесті для коней 6 років, а у Фінальному Діденко помінялась місцями з Федотовою.
Малий тур
Саме стабільності в зайнятих місцях по кожному тесту в цій групі не спостерігалось. У Малому призі стартувало 7 спортивних пар, проте до фрістайлу було допущено всього чотири. До речі, тільки Олександра Потієнко у Малому та Середньому призі №1 демонструвала їзду, яку судді оцінили від 66, 029% до 67,010% відповідно – це у протоколах значилось як перше місце.
Надалі й Анна Діденко з Хабірою, Діана Боровик в парі з Флордом і Карина Додатко, в якої під сідлом стартувала кобила Парфе, з перемінним успіхом посідали місця від другого до четвертого.
Фрістайл став вирішальним, й саме його результати вплинули в особистій першості на розподіл медалей різного ґатунку та звань. Чемпіоном України в цій групі стала Олександра Потієнко, срібним призером Анна Діденко, бронзовим – Діана Боровик
За традицією ми завершуємо огляд результатів будь-яких змагань – тестами найвищої складності — Великий круг. Шість спортивних пар стартувало у Великому призі, проте тільки дві з них змогли кваліфікуватись до фрістайлу. Звичайно, якщо дивитись на відсотки, якими оцінюються програми, то у перший день вони коливались від 63,848% – Белоусов та Делорен до 45,543% — Карина Рожковата Єль Скандік. Можливістю покращити результати отримані напередодні але вже за рахунок артистизму виконання довільної програми скористатися змогли лише Анатолій Белоусов і Діана Боровик разом з її постійною партнеркою Бейбі Роял. На розподілення між цими парами місць й у Фристайлі й в Особистій першості деякі розбіжності в оцінках виставлених п’ятьма суддями практично не вплинули, проте іноді ці розбіжності були суттєвими.