Черговий фінал Кубка України 2024: Виїздка

Віра Кириченко

Фото: Royal Unicorns

Фінал Кубка України з чергової олімпійської дисципліни, попри доволі сприятливу погоду, проходив у закритому приміщенні наприкінці жовтня згідно з Регламентом, затвердженому Міністерством молоді та спорту України.

Щодня о 9-й годині ранку на КСК «Parade Allure» оголошувалась хвилина мовчання за всіма загиблими в нашій країні в наслідок збройної агресії росії проти України.

Підготовкою виводки займались в першу чергу стюарди з ветлікарем змагань, свої пропозиції висловлювала й головний суддя Марія Джумаджук.

Несподіванки – в плані здоров’я коней – засмутили членів ветеринарної інспекції, бо можливість старту декількох пар стала під питанням, тож були й повторні проходження перед веткомісією, й холдинг бокс, в якому лікар ветеринарної медицини Наталія Бобровська оглядала коней, проте все ж-таки допустили всіх, але протягом змагань, безпосередньо під час виконання тесту, старші судді були змушені зняти зі змагань декілька спортивних пар за нерівномірність руху коней. Однак більшість чотириногих партнерів наших вершників продемонстрували повну готовність до наступних випробувань.

Спортсмени, під сідлом яких готуються коні 5-7 років завжди просили, щоб тести для цієї категорії також включались до Програми Фіналу. Проте цього року суддівська бригада була відверто здивована їх незначною кількістю. Так, п’ятирічок вивели на старт Анна Мілецька (Оптіма В Ескамілло) та Ірина Логвиненко (Фаєр Бол). Між ними, з практично однаково різницею у 3% в обох тестах, й розподілились місця. Трьох коней 6 років представили Олександра Потієнко – Текст, Анна Діденко – Ореол та Анастасія Федотова – Джелато. Серед них в обох тестах перемога була за Олександрою, яка отримала від суддів кращі оцінки за підкорення та перспективу, що дозволяє сподіватись дійсно на перспективу гнідого мерина Текста. В обох тестах для семирічок Ірина Логвиненко, в якої під сідлом демонстрував тест вороний ганноверський жеребець Фьюче, отримала практично однакові оцінки – 65,782% та 65, 571%.

Вершники категорії діти порадували й кількістю – від 11 пар у Попередньому призі до 8 в Особистому, і якістю – оцінки за перші місця коливались від 79, 696% до 73,412%. Безперечним лідером — всі три тести всі судді в цьому були одностайним — стала вихованка Валерії Бєлової Марія Олійник, яка вже декілька років виступає на вороному жеребці Скай Фолл, до речі, учасниця чемпіонату Європи цього року.

Гідну конкуренцію цій парі склав вихованець Євгенії Полюк Тимур Кочубей в парі з як з Сімволом Діамантом, так й з Грей Джоєм. Він «стратив» тільки в Попередньому призі, коли поступився другим місцем Аріані Волошиній з Артистом, проте в Командному та Особистому призі такої можливості він їй вже не дав. Треба зауважити, що у наступному році й Марія Олійник й Тимур Кочубей вже перейдуть у категорію юнаки, тож цим обов’язково скористуються як Аріана Волошина, Аріна Коновалова, так й інші молоді вершники віку до 14 років, щоб довести своє лідерство в цій категорії.

Серед виступів тих, хто стартував в категорії юнаки, клички коней Акробат, Форватер, Сінтон з їх спортсменами Андрієм Маркеловим, Тимуром Кочубеєм та Анною Целікіною суддя інформатор проголошував всі три дні. В Командному та Особистому призах перемогу святкував вихованець Олександри Кармазіної Андрій Маркелов і тільки в КЮРі вони з Акробатом поступились першим місцем Тимуру Кочубею в парі з Форватором. Проте й у перших двох тестах й у Фристайлі розрив в загальній оцінці між цими парами коливався в межах одного відсотку, тоді як по оцінках кожного з 5 суддів однозначного лідера назвати не можна.

Після приїзду у Дніпро я змогла вже у більш спокійній обстановці в КСК «Horses of Anastasia» поспілкуватись з Андрієм Маркеловим та його тренером й на моє питання чи задоволені вони виступами в цілому, я отримала чітку й лаконічну відповідь від обох — «так». Поцікавилась я також планами на майбутній рік: «Рухатись вперед, потрапити у збірну країни та на чемпіонат Європи» – ну що ж, все чітко та зрозуміло. Справа за малим – бажання перетворити у дійсність. Серед призерів у Командному призі була Вікторія Гут з її постійною напарницею Традицією. В цій віковій групі приблизно однаково суддями були оцінені виступи декількох пар, які впритул підходять до трійки призерів — Діана Белькович, Діана Савенко, Ангеліна Олейникова.

Юніорів у виїздці, як, до речі, й в інших олімпійських дисциплінах кінного спорту, в нас бракує. Лише 6 спортивних пар демонстрували підготовленість своїх чотириногих партнерів до змагань, а до КЮРу були допущені лише 4. Практично на три відсотки випереджала своїх суперників в усіх трьох тестах Катерина Мартиненко в парі з десятирічним рудим мерином Павловськ, тож три золоті медалі лягли в особисту скарбничку досягнень цієї вершниці.

Не дуже впевнено конкуренцію цій парі Мартиненко-Павловськ складали протягом трьох днів Таїсія Зуй з жеребцем Классик, Катерина Вольська з Едісеєм PKZ, Марія Добровольська з Амстердамом, Ангеліна Олейникова.

Тести «малого кола». Трійка призерів у Малому та Середньому призі №1 була незмінна: Олександра Потієнко-Прима Балерина, Анна Діденко-Хабіра, Ксенія Лапа-Хатхі. Зауважимо, що з семи спортсменів, які вивели на старт своїх партнерів, було три майстри спорту та чотири кандидати, проте за результатами Середнього призу №1 норматив майстра виконали Анна Діденко та Ксенія Лапа – редакція журналу вітає вершниць та бажає не збавляти оберти.

Лапа Ксенія написала у ФБ: Нарешті, збулась моя мрія, яка не давала мені спокою останні 5 років. Я виконала норматив Майстер спорту України. Шлях був довгий і тернистий, було багато спроб, але врешті решт ми таки це зробили. В першу чергу хочу подякувати своєму тренеру @koblova_natali за вкладені в мене знання, терпіння та пінки під зад у бік досягнення своєї мети. Величезне дякую Анатолію Володимировичу за надану можливість і чудового партнера Хатхі. Величезне спасибі моєму чоловікові @evgeniy_lapa за його підтримку, любов та терпіння. Дякую всій команді @klimenkostable та всім моїм знайомим і друзям за підтримку. А також окремо хочу подякувати @i.miroshnychenko за опрацювання та чистку моєї енергетики, вселення віри та впевненості в себе. Без вас всього б цього не було. Рухаємося далі до досягнень нових цілей та нових мрій.

Незмінно перше місце також й у Фристайл залишила за собою Олександра Потієнко зі своєю одинадцятирічною напарницею Прима Балерина з загальним результатом 71, 115%. До речі, за артистизм всі п’ятеро суддів виставили цій парі оцінки в межах 70-75%. На другу щаблину п’едесталу пошани під час нагородження вдалось піднятись Каріні Додатко. Попри не зовсім вдалі виступи у попередніх тестах цього разу Парфе не підвела свою вершницю.

«Велике коло». У Великому призі стартувало 7 спортивних пар. З перевагою в чотири суддівські голоси перше місце посіла Анна Мілецька з одинадцятирічним вороним мерином Навароне ВД Есберг з загальним результатом 67,326%. Півтора відсотка програла їй Діана Боровік в парі зі своєю постійною напарницею Бейбі Роял, а на трете місце судді поставили пару Анатолій Белоусов-Делорен. Під сідлом Ольги Живага стартували її постійний напарник Абсент та сірий жеребець Граф Комік, проте результати на обох коливались в межах 60,174 — 55,065%. Дуже прикро, але ми не побачили цю їзду у виконанні представниці Жашківського кінного заводу Євгенії Кузнецової, яку напередодні старший суддя тесту виключив зі змагань за нерівномірність руху Респекта.

У Фристайлі перші два місця залишили за собою переможниця та срібний призер у Великому призі, а з перевагою у пів відсотка змогла випередити Анатолія Белоусова Рената Чугунова разом з конем Белів РТ й увезти до Дніпра бронзову медаль.

Змагання Фіналу Кубка України підсумовували роботу виїздкових спортсменів та їх тренерів у сезоні 2024, тож побажаємо плідної праці у 2025 році й сподіваємось, що наші Збройні Сили України дадуть кіннотникам таку можливість.