Довгоочікувана зустріч: семінар для суддів з виїздки

Після аналізу результатів спортсменів на Чемпіонаті та Кубку України 2021 року з виїздки, було просто необхідно провести для суддів семінар по оцінюванню виступів вершників на молодих конях та виступів серед дітей. Семінар був запланований на 26 лютого 2022 року, але… 24 почалася війна!

Нині, після активного обговорення в вузькому колі суддів необхідності такого заходу та, згодом, оголошення на сайті ВФКС такого семінару, надійшло багато пропозицій провести його онлайн, але через постійні відключення світла не тільки в Києві, а й в різних містах, це було просто нереально. Тому семінар відбувся 21 січня 2023р на базі лабораторії кафедри конярства НУБІП у Києві, адміністрація якого люб’язно дала на це згоду.

Учасниками семінару стали представники Львова, Полтави, Дніпра, Рівного та Києва. Чарівна Анжеліка Дідковська організувала теплий та гостинний прийом слухачів. Розпалений камін, обігрівачі, гарячі чай та кава зі смаколиками, приміщення затишне та комфортне, генератор на випадок вимкнення світла — все було передбачене і в цьому не аби яка заслуга залученого до цього дійства спонсора.

Тепла, робоча атмосфера панувала протягом 5-ти годинної роботи. Трохи було незвично проводити його українською мовою, але настав час відійти від російської термінології.

Дуже хороший підбір відео матеріалів зробила суддя міжнародної категорії чотири зірки Марія Джумаджук. Спочатку вона прокоментувала виступи кількох вершників, а потім всі бажаючі мали можливість обговорити деякі моменти й висловити свої думки з приводу оцінювання деяких елементів.

Основна увага при підготовці молодих коней була приділена безпосередньо «Шкалі підготовки!» Після звичної для багатьох радянської системи, підготовка по «Шкалі» дає рекомендації, на що треба звернути увагу, щоб кінь виглядав по-справжньому виїздковим, з чіткими, правильними алюрами, добре керованим та з хорошою психікою. Приділена увага також ефективності застосування засобів управління. Розуміючи та практикуючи підготовку по «Шкалі», вершник, стикаючись з проблемою, легко може її виправити в процесі роботи. Особливий інтерес викликало обговорення відео матеріалів, на яких були підібрані виступи молодих коней високого класу, алюрних, добре керованих. Всім присутнім було цікаво виставити свій варіант оцінок і потім порівняти їх з суддівськими. Висловлювали свої думки Юрій Ковшов, Олена Плекан, Наталя Голота, Аіша Дика, Світлана Метчинська та ін. Інколи думки співпадали, а інколи, ставали несподіванкою під час порівнянні з оцінками суддів змагань.

Під час розглядання методики оцінювання змагань серед дітей, акцент був зроблений на шкалу підготовки молодих вершників, поетапність їх підготовки, починаючи зі змагань «З ведучим» і до тестів FEI для дітей. Увага присутніх була зосереджена як на незначних, так і, в основному, фундаментальних помилках у посадці, застосуванні засобів управління, точності виконання схеми, були також наведені приклади приблизного оцінювання. Також доповідач звернула увагу присутніх на велику різницю при виставленні оцінок за техніку і якість виконання, та наголосила на необхідності бути суддям дуже уважними при оцінюванні якості, яка тісно пов’язана з оцінками за техніку виконання.

Семінар показав, що є дуже багато тем для суддівського обговорення, обміну досвідом. Присутні подякували пані Анжеліці за гостинність, а також висловили побажали проведення подібних зустрічей частіше. Всі дуже скучили за спілкуванням і раді були бачити один одного. Кожен учасник цього методичного заходу отримав запис про участь у семінарі ВФКС у своїй заліковій книжці офіційної особи змагань з кінного спорту.

Я вдячна всім тренерам та спортсменам, які продовжують утримувати та готувати коней до змагань. Попереду спортивний сезон, сподіваюсь, що він відбудеться згідно календаря запланованих офіційних змагань і судді ВФКС будуть мати можливість застосувати набуті, або поновлені на семінарі знання. Удачі всім та до нових зустрічей!

Від редакції: Після проведення суддівського семінару з виїздки у телефонних розмовах з учасниками, у соцмережах з’явилось багато схвальних відгуків, що свідчить про невгасаючий інтерес наших суддів до навчання, та про необхідність їх проведення у майбутньому.

Через декілька днів у редакції журналу з’явилась можливість поспілкуватись з Олімпійським чемпіоном, заслуженим майстром спорту, суддею національної категорії з виїздки Юрієм Олександровичем Ковшовим і отримати від нього відповіді на наші питання:

Перші слова які ви б хотіли сказати з приводу цієї події?

Одразу хочеться сказати велике дякую Анжеліці за той обсяг роботи що випав на її долю як приймаючої сторони – дуже затишно, тепло – камін створював просто домашній затишок, чай, кава, солодощі – на тлі всього що зараз відбувається не тільки у Києві, а й в усіх містах нашої країни, така зустріч була жаданою. Попри все всі судді дуже скучили й за діловим і просто людським спілкуванням, а атмосфера на семінарі цьому сприяла – було просто здорово!

Стосовно керівників семінару що можете сказати?

— Необхідно подякувати й Ірині Козиній в першу чергу за переклад термінів на українську мову, це дуже доречно в наш час. Марічці також потрібно віддати належне – відеоматеріал з яким ми працювали був з чемпіонату світу для молодих коней. Мені сподобалось що її коментарі були дуже спокійними та врівноваженими по відношенню і до вершників, і до суддів, які оцінювали їзду 5 та 6-річних коней.

Я знаю що у всіх присутніх була можливість після перегляду відео виступів окремих спортсменів самим спробувати виставити свої оцінки. Що до порівняння оцінок наших суддів та суддів Чемпіонату – наскільки були розбіжності й взагалі вони були?

Так, в нас були деякі розбіжності

А більш детально – в чому полягали ці розбіжності?

Що можна сказати – досить чітко проглядалась тенденція більш високих оцінок за деякі елементи суддів закордонних у порівнянні з нашими оцінками. Наприклад, з деякими дев’ятками ми не зовсім погоджувались.

Юрій Олександрович на Ваш погляд чому це відбулось?

Судді вершників такого рівня та можливості їх коней добре знають, а наші практично їх виступи бачили вперше і тому оцінки відповідали тій «картинці», яку ми бачили на екрані. Тут, зазвичай, ще свою роль відігравало і те, що ми все ж-таки оцінювали відео, а не в живу виконані елементи – це теж впливало на наявність іноді розбіжностей.

Тепер провокаційне питання – скажіть, виходячи зі свого багатого досвіду спортсмена, тренера та судді – легше більш точніше оцінити пару, виступ якої ти бачиш вперше, чи своїх, яких добре знаєш?

Легше, звичайно, судити своїх – знаєш чого від них можна очікувати.

Ось і розгадка – якісь помарки висококваліфікованим парам судді прощають, бо розуміють що це не типовий випадок саме для цієї пари, тому ми іноді це бачимо особливо на чемпіонатах Європи, світу, навіть Олімпійських Іграх.

І останнє запитання — Юрій Олександрович, тільки чесно, цей семінар саме для вашого величезного досвіду потрібен був?

Безумовно, і це насправді так. Я був дуже задоволений що взяв в ньому участь, хоча, спочатку вагався у прийнятті рішення. Зараз точно можу сказати, що повністю задоволений. Завжди для себе щось нове візьмеш. Не дарма існує народна мудрість у словах – вік живи, вік вчись. Тому дуже бажано було все ж-таки продумати, незважаючи на військовий стан в країні, форму таких зустрічей на цей рік.