Дубль- 2: Євген Лапа другий рік поспіль Володар Кубку України з подолання перешкод
Віра Кириченко
Фінал Кубку України з подолання перешкод був заключним турніром державних змагань з кінного спорту у 2024 році. Місце змагань незмінне – Жашків – 07-10.11.2024.
Головний суддя, суддя національної категорії з конкуру Тетяна Шкуринська, курс-дизайнер Сергій Жогов.
Протягом трьох днів спортсмени категорій діти, юнаки, юніори, вершники на конях 5, 6-7 років, 7 років та старше виборювали призові місця в маршрутах висотою, обумовленою Регламентом. Загальна кількість спортивних пар склала цифру 75, що здається начебто й непогано, проте розподілення їх по групах викликає занепокоєння.
Заключний турнір року надав змогу деякім спортсменам підтвердити свій клас та претендувати на включення у склад збірної України на 2025 рік, а для деяких приніс розчаруванням – проте спорт є спорт.
У категорії «ДІТИ» були передбачені маршрути для двох груп вершників, проте, навіть під кінець року стрибати висоти до 125см бажаючих не було. Причини різні, й це повід для роздумів та пошуку шляхів виходу з цієї ситуації для тренерської Ради ВФКС. Три дні поспіль за медалі на менших висотах боролись 10 спортивних пар з Дніпропетровської, Сумської, Рівненської, Черкаської, Київської областей та з КДЮСШ «Динамо» м. Києва, проте однозначного лідера серед них назвати важко. В призовій трійці двічі була Далія Вайсберг й тричі Валерія Вакуленко (1, 2, 2 місця) – СДЮСШОР м. Дніпро–тренер Олександр Ходанович, та Катерина Созінова – КСК «Суми»-тренер Олександр Іванов (7, 1 та 3 місця).
Золоту медаль в заключний день змагань зміг виграти також Артем Форись, представник Жашківського кінного заводу – тренер Іван Кирилюк.
ЮНАКИ. В цій віковій категорії також були передбачені маршрути для 2-х груп в залежності від висоти перешкод. З висотою 115-125см в перший день змагань впорались всі 10 спортивних пар, серед яких перемогу здобула Софія Ярічевська — КСК Klimenko Stable — тренер Євген Лапа, проте в другий день не вдалось впоратись з кваліфікацією вже трьом, а золоту медаль знов отримала Софія. В заключний день всі семеро змогли продемонструвати достатньо хорошу підготовленість до маршруту висотою 125см., про що свідчить факт попадання у перестрибування п’ятерих. Перемогу саме тут змогла здобути вихованка КСК «Дергачов» Київської області Діана Клюк – тренер Олександр Лапін. Двічі срібної медалі протягом трьох днів був удостоєний представник Klimenko Stable Дмитро Мошенський – тренер Анатолій Шкиптань. Вершникам, які були заявлені в групі на більш складні маршрути, доводилось підтверджувати свою підготовленість на висотах 125-135см., й вже перший маршрут показав, що не все тут гаразд, бо з шести пар одразу дві були позбавлені права старту на другий день, а перемогу святкував Максим Полов’ян, проте повторити результат у двофазовому йому завадило одне руйнування – перемогла Катерина Азарова – КСК «Патріот» Рівненської області. Саме пара Катерина Азарова і Канканто одержала золоту медаль й у заключному маршруті.
В категорії «ЮНІОРИ» конкуренцію представникам «Tyshchenko Horses Club» — тренер Юлія Кондрашечкіна – змогла скласти тільки Єлизавета Ткачук – КСК «Динамо» — тренер Єременко Сергій, яка посіла 2 та 3 місце, не утримавшись у призовій трійці тільки у двофазовому маршруті. Не можна сказати про виключну стабільність виступів ані Тимофія Тищенко в парі з конем Линкольн ( 4\ 8 \0), ані з Кедром (0\12\знятий). Ілля Тищенко з Лімаю на 140см мав 8 штрафних (3 місце), на маршруті двофазовому одне руйнування — 4 штр та 2 місце, а у перший день також вони отримали 4 штр та посіли 4-е місце. Софія Юшкевич разом з Башаром, попри входження у трійку призерів, також не змогла пройти без штрафу два з трьох маршрутів (4\0\8), проте отримала протягом турніру золоту та бронзову медалі. Попереду у наших юніорів випробування у наступному сезоні, тож побажаємо їм успіху на міжнародній арені.
Маршрути для коней 5 років
У перших двох маршрутах серед 15 спортивних пар перемога була за Едуардом Слободенюк, який стартував з гнідим жеребцем Інстінкт PKZ, проте втримати цю позицію у третій день їм завадило одне руйнування, й ці 4 штрафних відкинули їх на 12 місце. В той же час Костянтин Боярко зміг піднятись на вищу ступень п’едесталу пошани, а допоміг йому в цьому вестфальський жеребець Калімеро, якій у попередніх двох маршрутах посідав 8 та 5 позицію у технічних протоколах, проте разом в них вони отримали лише 3 штрафних за перевищення норми часу. Протягом трьох днів випробувань для молодих коней 5 років у призерах були Євген Індюшкін з Командором, Рената Чугунова з Ком он Легендс, Єдуард Слободенюк в парі з Маркізом PKZ, Олександр Іванов з Агент Кей PKZ, та Володимир Чепіков з Клевером. Таке різноманіття у призовій трійці з одного боку, й показані результати з іншого – більшість учасників в цій групі завершили маршрути без штрафних — вказує на потенційні можливості наших п’ятирічок, тож підтвердження будемо очікувати у наступному сезоні.
Маршрути для коней 6-7 років проходили з гандікапом і в цій категорії відзначились спортивні пари Едуард Слободенюк-Конкордія PKZ-17, які знов не змогли втримати свої позиції у заключний день турніру, отримавши на маршруті перестрибування 4 штрафних. Аналіз результатів, показаних вершниками в цій групі, свідчить про ще недостатню стабільність у підготовці коней цього віку, бо з 21 спортивної пари деякі з них посідали від місця у призовій трійці до 12 та нижче, однак у штрафних очках ця розбіжність була невелика, як правило лише 4 штрафних. У заключному маршруті перемогу святкував мс Євген Лапа, під сідлом якого Кандинський-17 продемонстрував не тільки чисте проходження маршруту перестрибування, а й кращій час.
Маршрути для коней 7 років і старше. Основна боротьба за медалі та звання розгорнулась переважно серед чотирьох спортивних пар з семи заявлених на маршрути найвищої складності висотою 140-145см: Євген Лапа–Новелла PKZ-13 та Карамбо-15, а також Олександр Іванов–Стіл Хартс-16, Костянтин Золін-Капітан Корландо-17.
Перше випробування завершилось на Користь Олександра Іванова, який зміг не тільки провести свого коня без штрафних очок, але й з кращім часом, саме час тут відіграв свою роль, бо показані результати учасників були досить пристойними: 3 пари пройшли маршрут без порушень, а ще чотири завершили його з 4 штрафними. З кращим часом ніж у Євгена Лапи з Новеллою PKZ золоту медаль у двофазовому виборов Костянтин Золін.
Що до Гран При, то тут боротьба була досить запеклою, але до перестрибування справа не дійшла – все скінчилось доволі швидко. З одним руйнуванням з поставленим курс-дизайнером Сергієм Жоговим завданням зміг впоратись тільки Євген Лапа, до речі на обох конях й тільки 4 десятих секунди визначили хто з них приніс Євгену звання ВОЛОДАРЯ КУБКА УКРАЇНИ 2024 року — Новелла PKZ, а срібного призера — Карамбо. Долю бронзової медалі й звання бронзового призера Кубка України знов визначили секунди — й Олександр Іванов й Костянтин Золін на маршруті отримали по 8 штрафних, проте кращій час показав Стіл Хартс.
Таким чином:
Звання ВОЛОДАРЯ КУБКА УКРАЇНИ з подолання перешкод 2024 року присвоєне (до речі другий рік поспіль) Євгену Лапі — Новелла PKZ
Звання срібного призера – Євгену Лапі – Карамбо
Звання бронзового призера – Олександру Іванову – Стіл Хартс
P.S. Редакція журналу не мала змоги включити всі бажані по тексту фото у зв’язку з відсутністю на турнірі фотографа, та відсутністю фотографій у спортсменів.