Етап Кубку України з триборства

Місце зустрічі триборців на офіційних державних змаганнях поки в Україні змінити не можна – Жашків! Саме на території КСК «Parade Allure» вони й зустрілись 20 травня 2023 року.

Принципіально нового у складі суддівської бригади учасники не побачили: її очолила суддя національної категорії та почесний суддя Віра Кириченко. Доля крос-дизайнера була вирішена заздалегідь – поки замінити, та навіть підстрахувати Андрія Пономарьова нема кому, добре хоч не довелось ще бути й курс-дизайнером – саме ці обов’язки виконував Сергій Пінчук, якому активно допомагав Дмитро Масленніков. Абсолютно нічого нового з огляду роботи головного секретаря змагань також не було – вся ця робота, та навіть більше, лягли на плечі нашої Анни Щвецової. До складу групи стюардів ввійшли Ірина Юрченко, наш волонтер (поки волонтер) Марія Бродська. Вони працювали під керівництвом міжнародного стюарда Лариси Калініченко. Олександра Бершова, Марина Матвєйчук та Ірина Пономарьова забезпечували суддівство, підрахунок результатів, показаних спортсменами.

Загальна кількість спортивних пар, які вийшли на ветінспекцію склала цифру 19, з яких основна кількість — це вершники Черкаської області. Суми виставили дві спортивні пари, а три були представниками славного міста Лівів. Їм конкуренцію склав Микола Томочко, який виступає за Рівненську область.

Виводка.

Зазвичай ми починаємо розповідь про ветінспекцію з загального враження від стану коней, але на цей раз хочемо привернути увагу наших читачів до цього дня у масштабах країни – це був День вишиванки!

Вже під час роботи мандатної комісії деякі судді, тренери хизувались національним вбранням, яке радувало око до пізнього вечора. Спортсменам заздалегідь ніхто про це не нагадував, але коли вони почали представляти членам ветінспекції своїх коней – ми були приємно вражені, вражені саме їх одягом. Не можна сказати що всі мали таке вбрання, але немала кількість у цей день вийшли поряд зі своїми партнерами саме у вишиванках.

Манеж

Зазвичай з підсумків манежної їзди починається відлік штрафних очок, за найменшою кількістю яких визначаються переможці та призери в кожній групі вже у особистій першості.

Серед спортивних пар в 1*кращий результат від суддів Євгенії Кузнецової, Олександри Бершової та Ірини Пономарьової отримала спортивна пара Єлизавета Нечитайло з конем Камелот, який, попри свій «юний» вік, справив на них приємне враження (65,65% — 34,3 штр. оч). Серед юнаків слід відзначити перемогу Максима Полов’яна (64,06% -35,9 штр.оч) у парі з темно-гнідим мерином від Лансера III та Карамелі. Слід підкреслити, що цим суддям довелось спостерігати також і досить великий розрив в оцінках між парами, які представляли свою майстерність в групі коней 5-6 років. Так, виступ Сергія Черних разом з Каллато PKZ був оцінений у 69,49% (30,5 штр.оч), а Катерини Очкуренко з Атлантом у 62,46% (37,5 штр.оч.). Саме в цьому віці у молодих коней вже проявляється схильність до ритмічності алюрів, збереження контакту з рукою вершника, тому попереду у вершників ще багато роботи.

Під час змагань у манежній їзді у групі 2* розбіжності у отриманих відсотках практично були мінімальними. Якщо виступ Олега Перелигіна в парі з гнідим мерином Корвет Стінгрей суддями Вірою Кириченко, Тетяною Левищенко та Олександрою Бершовою був оцінений у 66,21% (33,8 штр.оч- посіли перше місце), то оцінки за друге були всього на один відсоток нижче. Розрив між 2 та 3 місцями склав також один відсоток і так далі. Втім вже останньому місцю відповідало практично 62%, що також свідчить про наявність недоліків у виїздці коней. Без сумніву якість виконання елементів манежної їзди у пар, які змагались у групі 3* була значно вищою. Так, результати за перше місце дорівнювали 68,10% (31,9 штр. оч) у пари Сергій Черних разом з гнідим мерином Іссак PKZ. Відсоток пари, яка посіла друге місце – Микола Томочко та Теджен, склав 67,86% (32,1 штр.оч). На третю позицію вийшов Сергій Черних, але вже з партнеркою Аква Віва PKZ — 64,37% -35,6 штр.оч. Всього одним відсотком поступився їм Олег Дончак разом з кобилою Оттєпель.

Польові випробування

Погода просто балувала всіх присутніх – не холодно, але й не жарко – сонечко сяяло, настрій був чудовий. Вже за годину до зазначеного часу старту суддівська бригада поступово висунулась на заздалегідь визначені бойові позиції. Перевірено радіоапаратуру, зустріли та розмістили бригаду медиків, ветлікаря Наталію Бобровську. На визначені об’єкти траси польових випробувань пішли наші помічники — контролер Олександр Погуляй, стартер-фінішер (волонтер) Світлана Тверскова.

Всі завмерли в очікуванні вершників, які поступово заповнювали розминочний майданчик. До оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання за загиблими в наслідок війни росії з Україною, суддівська бригада дала змогу мсмк Сергію Черних провести по дистанції 3* свою напарницю Аква Віву PKZ, а згодом вже стартували всі спортивні пари групи 1*, серед яких, нагадаємо, у загальному заліку розігрівались 3 комплекти нагород. До речі, в цій групі четверо коней стартували на офіційних триборних змаганнях вперше та практично всі вони отримали невеличку кількість штрафних очок за перевищення норми часу. Кращий результат – 10,4 штр.оч серед коней 5-6 років показала спортивна пара Катерина Йосипенко — Дольче Віта. До речі, тільки наполегливість та бойовий дух спортсменки дозволили примусити свою напарницю зайти у воду перед наступним стрибком. Дещо їм поступився Сергій Черних з сірим жеребцем Каллато PKZ, тоді як Катерині Очкуренко окрім 6 штрафних за час її Атлант «допоміг» «заробити» ще 20 штрафних за непідкорення на перешкоді.

Серед юнаків нам довелось спостерігати абсолютно ідентичну картину: дві пари на дистанції кросу штрафних не отримали, а їх нарахували знов-таки за перевищення норми часу. Всього чотирма десятими штрафного очка відзначилась Олександра Левчук з Бомондом – саме з цим конем вона працює з зими і це їх перший старт в парі. 19,2 штрафних отримали Олександра Сіроштан разом з Брендом, а Тор під сідлом Максима Полов’яна здійснив одне непідкорення за що отримав 20 штрафних, та ще й 1,2 штр. оч за час.

По 1* стартували ще три учасники, які на дистанції штрафу не мали, але у межах 8 штрафних також були проблеми з часом, найменшу кількість штрафу за це мала Олександра Левчук з Бахусом. Другу позицію у технічному протоколі зайняли Аліна Бухарова з Кон Аморе Z. Єлизавета Нечитайло з молодим гнідим Камелотом поклали у свою скарбничку 8 штрафних.

Польові випробування по програмі 2* виграла Єлизавета Нечитайло зі своєю постійною партнеркою Санхарою, другу позицію зайняли Анастасія Приходько з Музою. Цікаво та незвично було чути голосні вигуки спортсменки під час долання перешкод, а після фінішу було не тільки чутно, а й видно як вона раділа відмінному результату. Трете місце посіла у кросі Ольга Костів, в якої під сідлом був Магнат. Ці місця визначив тільки хронометр, бо на дистанції вони штрафних не мали, до речі, як і Наталія Ященко разом з Роксі. Втім, по одному непідкоренню мали Олег Перелигін з Корнет Стінгреєм – це трапилось на третій перешкоді, а також Катерина Йосипенко з Абсолютом на другій перешкоді подвійної системи «на воді».

Після фінішу вершників за програмою 2* за Програмою змагань на цей день була передбачена двадцяти хвилинна перерва, під час якої змогли трошки перепочити не тільки судді, а й чотирилапий незмінний помічник крос-дизайнера по кличці Грей. Зрозуміло, що судді не бавились біля водної перешкоди, а ось Грею це було до вподоби.

Першим на трасі для трьох зірок ми побачили Олега Дончака, який разом також з постійною напарницею Оттєпєлью представляє КЗ ДЮСШ «Буревісник». Норма часу на дистанції 2200м складала 4 хвилини, але тільки другий по стартовому номеру учасник – Микола Томочко — провів Теджена за 3,46,67сек. Ні Олегу Дончаку, ні Сергію Черних в парі з Іссаком PKZ не вдалось фінішувати без перевищення встановленої норми часу при відмінному доланні перешкод.

До речі, хочу звернути увагу на відношення спортсменів до своїх коней. Ми з суддівської «трибуни» з задоволенням спостерігали як, наприклад, Олег Перелигін поступово та обережно «позбавляв» свого підопічного після фінішу від зайвого спорядження, яке склало цілу купу.

Ветлікар Нталія Бобровська дуже ретельно оглядала після фінішу всіх коней, вимірювала їх пульс та визначала ступінь відновлення. За її спостереженням практично всі коні приходили досить швидко у відповідну форму, але Наталія навіть змогла нам назвати коня, якій після фінішу мав ідеальний пульс -7 0, що свідчило про найкращій фізичний стан коня серед всіх учасників – це був Бренд, який виступав під сідлом другорозрядниці Олександри Сіроштан (Сумська кінна ДЮСШ).

У завершальний день змагань, зранку, спортсмени вивели своїх коней на повторний огляд ветлікаря та суддів з метою визначення можливості стартувати у конкурі – допущені до старту були всі, хоча деякі сумніви були стосовно одного коня, але на розминці все було добре.

У конкурі за правилами змагань з триборства стартують учасники в залежності від результату двох днів. Цей вид триборства підсумовує досягнення або невдачі попередніх двох днів, тому від нього залежить загальний результат в особистій першості. До речі, ми неодноразово були свідками коли лідери після конкуру «відкатувались» на нижчі позиції, а аутсайдери виходили у число призерів, та, навіть, ставали переможцями. Тому однією з найважливіших умов успішного результату тут є огляд маршруту, під час якого вершник до тонкощів вираховує свій майбутній рух по дистанції.

За Програмою змагань розпочали недільний старт вершники, які змагались у групі 1*, але тут ми одночасно визначали одразу й переможців у особистій першості за найменшою сумою штрафних очок за 3 види. Не завжди лідер по двох днях залишається лідером по трьох. Так сталось й в цей раз. За стартовим протоколом Олександра Левчук виходила на конкурне поле з 41,9 штрафними очками, а у підсумку з 12 штрафними на маршруті опинилась на третьому місці. Навпаки гірший результат мала Аліна Бухарова, але не скоївши жодної помилки на полі стала переможницею за сумою трьох видів з загальним результатом 44 штрафних. Лише одне руйнування коштувало Єлизаветі Нечитайло 4-х штрафних, саме це дозволило посісти загальне друге місце.

У цій групі середі коней 5-6 років позиції вершників, які вони займали за сумою 2-х днів збереглись. До своїх 63,5 штрафних Катерина Очкуренко додала 4 штрафних за непідкорення у системі, отримавши загалом 71,5 штрафу. Катерина Йосипенко допускає разом з Дольче Вітою непідкорення з руйнуванням у системі, а також додає 14 штрафних за час. Вона фінішує з загальним результатом 61,6 штр. оч., що залишає пару срібними призерами. Навіть з 8 штрафними на маршруті та 0,4 за час, мсмк Сергій Черних з Каллато PKZ змогли завоювати золоті медалі.

У групі «Юнаки» лідер за сумою двох днів Олександра Левчук допускає дуже неочікувану помилку – порушує маршрут, тому судді вимушені виключити її зі змагання. Дуже прикро, але змагання є змагання. Проте наступні дві пари без помилок долають запропонований курс-дизайнером маршрут і посідають, відповідно до суми штрафу за 2 дні, такі місця: Максим Полов’ян – друге, а Олександра Сіроштан – перше.

Практично всі шість спортивних пар, які стартували у групі 2* впорались з поставленим завданням, тому додавати до попередньої суми штрафних було нічого. У особистій першості золоту медаль виборола Єлизавета Нечитайло. Санхара не підвела свою вершницю. Срібло отримала Анастасія Приходько, а її Муза – почесну розетку. Бронзова нагорода була вручена Наталії Ященко.

Завершальний найскладніший (висота перешкод склала 120см.) маршрут дня був для вершників, які стартували в групі 3* Шкода що на старт у зв’язку з отриманою незначною травмою не зміг вивести свого другого коня Іссак PKZ Сергій Черних, тому всього три спортсмени розпочали дуель за медалі. Першим на конкурне поле вийшов Сергій зі своєю напарницею Аква Віва PKZ, яка допускає одне руйнування – 4 штрафних сумуються з попередньо отриманими 49,2, тож у підсумку маємо 53,2 штрафних, що відповідає 2-му місцю в особистій першості. Оттєпєль Олега Дончака не зовсім ретельно «обробляє» деякі перешкоди, внаслідок чого пара отримує 12 штрафних – саме ця кількість виводить їх на 3-місце. Завершальному учаснику Миколі Томочко вдається з мінімальною кількістю помилок – а це відбулось на першій перешкоді системи – провести свого незмінного напарника Теджена по маршруту та заслужено отримати золоту медаль. До речі, їх результат заслуговує на повагу – 36,1 штрафних очка.

Як завжди змагання завершились церемонією нагородження переможців і призерів у всіх групах, на яку вийшла практично вся суддівська бригада та представник Міністерства молоді та спорту України Олександр Погуляй.

Суддя-інформатор на цьому маршруті Ірина Пономарьова з задоволенням викликала спортсменів для одержання медалей різного ґатунку, які вручали по черзі всі члени суддівської бригади. Завершальним акордом церемонії стало нагородження переможця та призерів у найскладнішому випробуванні – змаганні рівня 3*.

Бронзова нагорода поїхала до Львова — її отримав мс Олег Дончак в парі з кобилою Оттепель. Срібну медаль вручено мсмк Сергію Черних, яку він виборов в парі з Аква-Вівою PKZ.

Переможцем першого Етапу Кубку України з триборства 2023 року став мсмк Микола Томочко разом зі своїм постійним напарником Тедженом. Дуже приємно, що ця подія знайшла відгук у засобах масової інформації, а безпосередньо на сторінці ФБ ми побачили привітання обласної Федерації кінного спорту Рівненської області.