Фінал Кубку України 2023 року з подолання перешкод
КСК «Parade Allure», як єдине місце проведення державних змагань у воєнному 2023 році, на початку листопада прийняв у критому манежі завершальний турнір спортивного сезону з подолання перешкод.
«Після закінчення мандатної комісії – розповіла редакції журналу головний суддя змагань Зоя Смірнова — розпочала свою роботу ветінспекція, під час якої було відмовлено в участі двом коням по медичним показникам. Дуже чітко відпрацювали наші незмінні стюарди Андрій Пономарьов та Лариса Калініченко, Ірина Юрченко, у зв’язку з чим не було затримок з представленням коней, а всі учасники дотримувались правила безпеки».
Поцікавились у головного судді ми також підставами що до зміни у Програмі часу стартів деяких маршрутів. «Так, підставою для таких змін послугувала наявність оголошеної повітряної тривоги, тому, згідно з Регламентом змагань, мною, як головним суддею, на якого покладена відповідальність за забезпечення безпеки спортсменів, було прийняте рішення про зупинку стартів та їх поновлення вже після відбою повітряної тривоги. Освітлення манежу дозволило подовжити змагання практично до 22-ї години, а вже після цього бригада робочих на полі під керівництвом курс-дизайнера Сергія Жогова приступила до встановлення маршруту на ранок наступного дня. До речі, — додала Зоя Дмитрівна — під час проведення Кубку України, незважаючи на декілька падінь, випадків травматизму не зафіксовано ні у вершників, ні у коней. Змагання обслуговував кваліфікований лікар, який обов’язково оглядав спортсмена після падіння та надавав свій «вердикт» що до можливості його подальших стартів, що стосується коней, то вони знаходились під пильним оком ветлікаря Наталії Бобровської. Вся суддівська бригада якісно виконувала свої обов’язки протягом змагань».
Що до підсумків результатів проведених змагань, то про них доцільно розповісти спираючись на категорії та групи, які визначались у затвердженому Міністерством молоді і спорту Регламенті.
Категорія Діти. Згідно з Регламентом в ній передбачалось дві групи вершників, які могли обрати висоти маршрутів відповідно їх рівня підготовленості, однак жодна пара не претендувала на розіграш медалей по висотах від 120- 130см. — всі 12 заявлених вершників надали перевагу маршрутам з висотою перешкод від 105- 115см. Якщо перші два дні серед трійки лідерів були Лоївська Діана, Яричевська Софія, Закорко Софія, Щербина Єва, то в останній день змагань свою перевагу продемонструвала Поліна Трохимчук. Завершальний маршрут. У перестрибування проходять три спортивних пари. Першою на бойову арену виходить Єва Щербина та Кастель – до останньої перешкоди все було без помилок, та на кінцевій, 12-й, вони допускають руйнування – як наслідок такої помилки отримують 4 штрафних, натомість наступна вершниця Поліна Трохимчук долає всі перешкоди чисто. Залишається Вероніка Степанська. Разом з Ідальго вони не витримують напруги боротьби та з двома руйнуваннями посідають 3 місце.
Юнаки. Знов спостерігаємо ту ж саму картину – на висоти 130-140см не претендує жодна спортивна пара, натомість на маршрути висотою 120-130см виходять 10 пар, серед яких й учасники чемпіонатів Європи Андрій та Єгор Тищенко, Софія Юшкевич – саме вони у першому маршруті були у призовій трійці, але у другому трошки посунула Андрія представниця Петриківського племконезпаводу Маргарита Бикова в парі з молодою кобилою Конкордією PKZ, яка наразі тренується під керівництвом Володимира Копилова. У завершальному маршруті жодна пара, яка до нього кваліфікувалась, не змогла пройти маршрут без штрафних очок, тому тільки час визначив ґатунок отриманих медалей: 1-е місце посіла Діана Клюк з Чакрою (СКК «Dergachov» – тренер Олександр Лапін), 2м. — Андрій Тищенко з Кассандрою (Tyshchenko Horses Club, тренер Михайло Пилипенко), 3-е місце залишила за собою Маргарита Бикова.
Категорія Юніори. Нічим не порадували вершники цієї категорії, сумно, але це факт – їх в нас просто немає!, тому несподіванкою стало рішення тренера другорозрядниці Софії Онопенко Сергія Лаврова – КСК Гранд Хорс — заявити свою пару на першу висоту 140см – як наслідок – 46 штрафних очок та невиконання кваліфікації до наступних маршрутів.
Категорія Дорослі вершники
Група коней 5-ти років.
Десять п’ятирічок взяли участь у маршрутах, висота яких поступово збільшувалась від 110 до 120см. Безпомилково подолали початкову висоту шість пар, які з’ясовували відносини у перестрибуванні, яке завершилось на користь Едуарда Слободенюка з Корнетіко. У наступному маршруті перемога знов була за цим вершником, але вже в парі з Альфом. Нарешті знов Едуард, проте ми бачимо єдиний чистий фініш у виконанні пари з третім своїм молодим конем Кабардін. Така потужна перспективна кількість молодих коней свідчить про майстерність вершника, розуміння та наявність плану роботи на майбутнє.
Група коней 6-7 років. Зрозуміло, що маршрути для вершників найчисленнішої за кількістю учасників групи проводились з гандикапом, але комплект нагород розігрувався один. Серед 19 спортивних пар перший маршрут пройшли без єдиного штрафного очка одинадцять, проте за часом перемогу здобув Сергій Лавров з Роменом-17, двофазовий завершився на користь Артема Пліщука з Солід Блю-16, а у завершальному маршруті золоту медаль здобув Олександр Іванов в парі з конем Стілл Хартс-16. Таким чином бачимо, що однозначного лідера в цій групі не спостерігалось, втім дуже непоганий результат показали як мінімум з десяток спортивних пар, тому залишається сподіватись, що у наступному спортивному сезоні ми побачимо всіх цих коней на національних стартах.
Група коней 7 років та старше.
Магічна цифра сім – саме така кількість спортивних пар (під сідлом Євгена Лапи та Ростислава Дементьєва стартували по два чотириногих партнери) вступила в боротьбу за найпрестижніші нагороди турніру та звання Володаря Кубку України з подолання перешкод 2023 року. Перший маршрут всього двом парам вдалось завершити без штрафних очок – Євген Лапа-Корамбо (65.45сек) та Ростислав Дементьєв-Кімдор (66,73сек). Двофазовий завершується на користь Ростислава з Кімдором, на другу позицію вийшов Євген Індюшкін разом з Компліментом PKZ, а трете місце залишає за собою Олександр Іванов, в якого під сідлом Браксіс Стар КЗ, втім Євген Лапа допускає разом з Корамбо одне руйнування й вони не допускаються до другої фази та «відкатуються» на 8-е місце.
Попереду Гран Прі
Жодній з дев’яти спортивних пар, які кваліфікувались до найпрестижнішого випробування фіналу — Гран Прі, не вдалось подолати основний маршрут буз помилок, натомість п’ятеро після фінішу мали по одному руйнуванню, тому саме серед них й було проведено перестрибування за 1-е місце. До речі, тільки Євген Лапа мав під сідлом двох напарників, то ж йому й довелось з Новеллою PKZ (як й в основному маршруті) розпочинати боротьбу за золоту медаль, але два руйнування практично поховали надію на перемогу. З однією помилкою фінішує Олександр Іванов в парі зі своїм постійним напарником Браксіс Стар, але Євген Індюшкін з Компліментом PKZ покращують їх результат – 0 штрафних, тож вони вже без сумніву займуть одне з призових місць, а також привносять інтригу у подальшу боротьбу.
З таким самим результатом фінішує й наступний спортсмен Ростислав Дементьєв з Кімдором, але ця пара виграє у Євгена Індюшкіна по часу – вони також у призовій трійці.
Залишається заключна пара Євген Лапа і Корамбо – саме вони промайнули над перешкодами як блискавка – було наочно видно, як зосереджений Євген докладає всіх зусиль не тільки задля чистого долання кожної перешкоди, але й відчайдушно намагається відіграти у Ростислава соті секунди – йому це вдається! – є золота медаль та звання Володаря Кубку України 2023 з подолання перешкод! Заслужена, добута у запеклій боротьбі перемога!
Таким чином завершилась боротьба за найпрестижніші титули в конкурі у 2023 році.
Володарем Кубку України з подолання перешкод у 2023 році став Євген Лапа, срібним призером Ростислав Дементьєв, бронзовим Євген Індюшкін. Вітаємо, та бажаємо мати й надалі вірних чотириногих партнерів. До речі, за кубки (в прямому сенсі слова) дякуємо Президенту Всеукраїнської федерації кінного спорту Андрію Мілованову.
P.S. Дуже прикро що редакція журналу на наше прохання не отримала від присутнього на змаганнях фотографа жодної фотографії.