Фінал кубку України з виїздки 2021 (випуск журналу №54)

Добігає до кінця спортивний сезон 2021 і у Жашкові виїздкові вершники зібрались, щоб поставити крапку стартам на офіційних змаганнях поточного року.

Під час ветеринарної інспекції судді, разом з ветлікарем змагань Наталією Бобровською, дуже прискіпливо оцінювали якість руху представлених коней, чим примусили декого добре похвилюватись. Але у підсумку тільки одного коня не було допущено до змагань.

Суддівську бригаду цього турніру очолила суддя національної категорії, почесний суддя України Ірина Козіна, а у складі ГСК, поряд з суддями національної, першої та другої категорії, працювали два українських міжнародних судді Ірина Шульга та Марія Джумаджук.

Перш ніж почати розповідь про перебіг змагань і отримані результати, хочеться звернути увагу на хорошу організацію самих змагань – ні жодного недотримання часу виступів вершників зафіксовано не було, два міжнародних стюарди Ірина та Андрій Пономарьови тісно співпрацювали зі спортсменами і суворо стежили за дотриманням не тільки часу стартів, а й за відповідністю Правилам змагань форми одягу вершників та спорядження коней. Моментом, що надав емоційної напруги переможцям і призерам різних тестів, було їх запрошення до прес-волу ВФКС для інтерв’ю  під час відео трансляції, яку забезпечували працівники КСК «Parade Allure». Порадувала і участь спонсорів у нагородженні переможців та призерів. Так, чеська фірма «Біовета Україна», яка нещодавно на території Жашківського кінного заводу провела першій семінар для ветлікарів, всім чотирьом переможцям у тестах заключного дня подарувала великі, яскраві календарі на 2022 рік з видами Праги. Постійним спонсором виступив і всім відомий магазин кінної амуніції «Екві Сервіс». Ми звернулись до Ігоря Прокопюка з питанням: Наскільки ми знаємо, ти, як власник магазину «Екві Сервіс» запропонував призи для переможців фіналу Кубку України з виїздки. Як Ви прийняли це рішення? «Ви знаєте — відповів Ігор — ми завжди допомагаємо таким чином у заохоченні наших вершників, тому і Кубок України не став винятком. Наш внесок – це сертифікати на купівлю товарів в нашому магазині». КСК «Parade Allure» забезпечив переможців Кубками та букетами квітів, які вручали на церемонії закриття турніру.

Категорія «Діти»

Все розпочалось в першій день з тесту «Попередній приз». П’ять спортивних пар взяли участь у змаганнях за кращий результат, який складався з 2-х  частин — техніка та якість виконання. Аналіз оцінок, виставлених суддями національної категорії Юрієм Ковшовим за техніку, говорить про найвищий показник 67% у пари Анна Свердлик-Каскад (КЗ ДЮСШ «Буревісник», м. Львів, тренер Оксана Гут). Таку ж саму картину ми спостерігали і в оцінках за якість виконання за сумою балів за посадку вершника, ефективність застосування засобів керування конем та точність виконання елементів. У даному тесті якість виконання оцінювали судді міжнародної категорії 4* Марія Джумаджук та суддя 1-ї категорії Олена Плекан. У пари А.Свердлик–Каскад вона дорівнювала 69,750% і, крім оцінки за посадку 7,3, яка була вищою серед всіх учасників у Вікторії Гут, всі інші оцінки у Анни були вищі. Якщо порівнювати загальний результат даного тесту, то на перше місце вийшла Анна Свердлик — 68,625%, на друге — Вікторія Гут (66, 482%), а разом з ганноверським мерином Ворд Клас третє місце посіла Єва Байгот (66,057%).

Одразу після нагородження ми запросили вихованку Оксани Гут Анну Свердлик відповісти на декілька запитань:

Аня, скажи на етапах Кубку України ти стартувала?

-Ні, на етапах ні, а виступала на Чемпіонаті України в категорії «Діти».

Коли ви відправлялись на Кубок, то сподівались на 1 місце?

Ні, звичайно ні. В мене все виходити почало тільки тут, але думала що посяду призове місце, зважаючи що учасників не багато.

Тобто тут у вас була можливість випробувати арену щоб трошки набути впевненості?

-Так, коли вчора в нас було тренування. я вже знала що сьогодні все буде набагато краще.

А ось на цей відсоток, що ти отримала від суддів, сподівалась?

-На таку оцінку ми очікували.

У «Командному призі» перше місце з достатньою перевагою посіла вихованка Анни Масленнікової Єва Байгот (75,575%). На другий рядок в технічних результатах перемістилась Вікторія Гут — 73,450% і тільки бронзову медаль отримала Анна Свердлик з результатом 72,150%. Заключний день змагань –«Особистий приз» і знов перевага на боці Єви. Ворд Клас виправдовує свою кличку, він дійсно впевнено і досить якісно виконав всі елементи. Друга сходинка п’єдесталу пошани – її займає Анна Свердлик, а Кіра Лященко змогла відтіснити з третьої позиції Вікторію Гут.

Категорія «Юнаки»

Традиційно група «Юнаки» була найчисленнішою. У «Командному призі» тон задав вершник, який стартував під першим номером – Данило Коновалов. Його Концетті, як завжди, справив на суддів приємне враження особливо виконанням вправ на галопі — якість алюру коня дозволила всім суддям, які оцінювали даний тест, за зміну ноги на «L», одностайно, без вагань, поставити сімки, і, навіть 8. Загальний відсоток виступу цієї пари склав 69,545%.

І знов наша зустріч з переможцем і коротеньке інтерв’ю:

Данило, почну одразу з дещо провокаційного запитання – на твій погляд на яких фігурах судді тобі поставили шість?

Гадаю на зупинках.

А вісімку поставили?

— Так, впевнений за прибавлений галоп.

А чому саме за цей елемент?

— Я знаю що в нього цей алюр один з найкращих, він виносить плече, відштовхується від ґрунту

А на зібраному що, цього бракує?

Ні. в нього цей алюр класний.

У порівнянні з виступом на чемпіонаті Європи, мені здалось що ти почував себе сьогодні в цьому тесті більш вільно, розкуто. Це так?

Цілком погоджуюсь, на чемпіонаті Європи було більше хвилювання, більше витрачалось емоцій.

А сьогодні ця «розкутість» тобі завадила, чи навпаки?

Мені здалось що це був плюс.

Впевненість що ти будеш першим була сьогодні?

Ні, я мав їхати чисто.

Кого за плечима по результату відчував?

— Я всіх поважаю і вважаю що кожен може показати гідний результат і випередити мене, тут нічого страшного немає, це здорова конкуренція в спорті.

Наступним 7 парам до перерви не вдалось показати задовільні результати і тільки серед другої половини учасників ми побачили гідні виступи. Тетяна Соколова з Енерджі отримали від суддів 68,081%. Підвів Енерджі свою партнерку, а може і навпаки, на зміні ноги: в одному випадку за цей елемент вони отримали 5,5, а за дві наступні зміни по вісімці. Треба також зауважити що за зібраний шаг, за прибавлену рись одностайно всі судді їм поставили сімки. Приблизно з таким же відривом від Тетяни фінішувала бронзова призерка цього тесту Єва Стольнікова з конем Фрідом. Їх парі так саме одностайно всі судді виставили сімки за середню рись та шаг, за принімання на галопі.

Ми запросили тренера Єви Світлану Кисельову прокоментувати виступ своєї вихованки: «Єва посіла трете місце, хоча, ми вміємо краще виконувати всі елемент, до того ж на розминці все виходило краще. Вона трошки розгубилась, і причин тут декілька – і те що тут вже сидять судді, тому хвилювання цілком зрозумілі – навіть якщо взяти себе, з моїм багаторічним досвідом і то, коли виїзжаеш на старт -хвилювання присуне. Крім того, мені здається, викликано і тим, що під час виступу немає підказки тренера, до якої звикли на тренуваннях. Висновок один – бракує стартового досвіду».

«Особистий приз» не змінив порядок розстановки переможців та призерів. Слово за наступним тестом. КЮР для юнаків. П’ять суддів, серед яких два міжнародних, оцінювали не тільки якість виконання окремих елементів, а й артистизм виступу і саме тут спортсмен має можливість представити свого коня з найпривабливішої сторони. Переможцю Данилу Коновалову за техніку судді виставили практично однакові оцінки – 70-72%, а ось саме за артистизм результат піднявся до 78%. Приблизно така ж тенденція зберіглась і в оцінюванні виконання тесту Тетяною Соколовою – правда найвищій відсоток за артистизм тут дорівнював 75%. На церемонії нагородження бронзова медаль була вручена Єві Стольніковій.

Юніори

Серед вершників цієї категорії нічого незвичайного не відбулось. Найбільш вдало «Командний приз» склався для представниці «VG Horse Club» Анастасії Чердак. Вестфалець Севен чудово впорався з завданням, за що пара отримала найвищій відсоток серед наступних чотирьох – 70,441 %.

Після фінішу ми поздоровили Анастасію Чердак з перемогою і задали перше питання загального плану – чи все тобі сподобалось у виступі?

— Дякую за вітання, я, безперечно, розумію що мені є над чим працювати, але, зважаючи все ж таки на невелику перерву в роботі з цим конем, я задоволена результатом, особливо галопною частиною. Мені здається що вона вийшла досить гідною.

А можеш зараз, поки ти не тримала в руках суддівських протоколів, сказати за яку саме фігуру ви отримали найнижчу оцінку?

— Здається перехід з рисі в шаг.

А з приводу обох піруетів що скажеш?

— На першому бажано, щоб кінь більше підсів на зад і темпи були б більш рівномірним і дуже хотілось би хорошого виходу.

Так, саме це, як суддя, я і сподівалась від тебе почути. А стосовно другого піруету?

— Він мені сподобався.

Діана Боровик поступилась Анастасії практично трьома відсотками, і, з відривом від Бебі Роял у два відсотки, фінішувала пара Ірина Сорока-Діарал PKZ. У «Особистому призі» лідер не змінився і результат Анастасії з Севеном дорівнював практично такому, який вини отримали у «Командному призі» – 69,902%. Діана з Бебі Роял вибороли срібну медаль, а ось бронзову «відвойував» у Ірини єдиний представник чоловічої статі в даній групі Анатолій Білоусов в парі з вороною кобилою з кличкою Делорен. Їх результат склав 65,049%.

«КЮР» залишив призову трійку незмінною, але потрібно зауважити, що впритул до Анатолія наблизилась Анна Гунько зі своїм давнім партнером Отпором та Ірина Сорока з Діаралом PKZ. Робота всіх цих пар отримала від суддів схвалення у вигляді оцінок як за техніку виконання, так і за артистизм (67,719%; 67,650%; 67,220% — загальний результат відповідно). Аналіз виступів юніорів дає надію на міцну збірну команду України у наступному спортивному сезоні.

Великий Тур

«Великий приз». Незважаючи на невелику кількість учасників в цій групі, виступи викликали у всіх присутніх найбільшу зацікавленість Першою на бойове поле перед суддями звилась пара Анна Дченко-Гулівер, які у підсумку отримали 60,348%. «За стартовим листом — поділилась своїми враженнями Анна — ми стартували першими. Вважаю що на результат вплинуло по-перше те, що як правило, Гран При завжди на змаганнях після обіду і тому ми і вдома намагались так працювати – зранку кінь погуляв або в поводу або в леваді, пообідав і далі вже на роботу. Тут старт був о дев’ятій, і, це вже психологічний бар’ер, до речі, який я сама собі придумала — що він з ранку не досить жвавий, це мене трошки збентежило і розминка одразу не заладилась, я навіть перед в’їздом почала «масштабно» думати –«Все! Все!, що робити, щоб він трошки пом’якшав, трошки здався?. Правда начебто поступився, взяв повід, але все рівно вже на самому вїзді почав трошки «зажиматись», дивитись на екран, хоча він зовсім не лячний. Тому було багато помарок під час виступу і так ми не змогли знайти з ним спільну мову. Але до КЮРу ми пройшли і спробуємо завтра покращити свій виступ.

Під другим стартовим номером на арені звилась досить нова спортивна пара — Ольга Акіншина-Сер Діамант. Перш ніж підсумувати результат їх виступу приведемо розповідь Ольги про те, як саме склалась їх пара.

Ольга: «Леонтій Миколайович, він мене знає вже досить довгий період часу, зателефонував, сказав що я тебе знаю як великопризного вершника, і запропонував приїхати спробувати коня. Я вирішила чому б і ні, приїхала. Кінь вже був вдома після чемпіонату Європи, відпочивав, але фізичну форму підтримували». На моє запитання чи без вагань прийняла запрошення, Ольга відповіла: «Так, я Великий приз обожнюю, це мій найулюбленіший тест, да і цікаво було спробувати, не кожен день трапляються коні такого класу, здебільше все молоді, а тут, в принципі, готовий кінь». Надалі спортсменка привідкрила завісу про їх першу зустріч: «Сіла я на нього перший раз на вуздечці просто спробувати і відчути коня і одразу була вражена – настільки добрий та пластичний, що не вагаючись відповіла словами так, буду працювати. Після цього Бугайчук сказав що через тиждень їдемо на Чемпіонат України. Чесно кажучи, це мене збентежило – я гадала що будемо готуватись до наступного сезону, але я спортсменка і поїхали».

Декілька відповідей на мої наступні запитання стосувались подальшої роботи Ольги з Сер Діамантом:

А можеш розказати над чим ви в наступний проміжок часу працювали до старту тут на Кубку України?

— По-перше «зачищали» якість галопу на піруетах, відпрацьовували прямолінійність руху під час зміни ніг – я намагалась зловити ритм на галопі на якому б він мене слухав, займались підняттям галопу «в горку», бо він був весь внизу, тому намагалась багато вправ робити гімнастичних на розслаблення. Це дало йому можливість більш вільно рухатись під час принімання. Обов’язково раз на тиждень на вуздечці, польовий галоп, щоб кінь відпочивав своєю головою від елементів.

Скажи, а пасаж і піафе як часто відпрацьовуєте?

— Всього пару раз на тиждень, щоб спіймати це відчуття, бо не можна щоденно завантажувати спину коню та і потрібно зберігати та турбуватись про його психологічну рівновагу. Він це вміє, але потрібно завантажувати інші м’язи, розвивати силу задніх кінцівок.

Що можеш сказати з приводу вашої роботи над зміною ніг?

-Та ж сама картина — дуже часто зміну ніг роблю в 5, в 4 темпи, щоб він мене чув і, головне, стежила за збереженням прямолінійністі під час виконання цієї вправи.

Надалі наша розмова з Ольгою повернулась в площину обговорення результатів вже безпосереднього їх виступу тут, на фіналі Кубку Україні у Великому призі. У цьому тесті вони з Сер-Діамантом посіли перше місце з результатом 66,152%.

На чемпіонаті України Ольгу з Сером Діамантом я «в живу» не бачила, тільки завдяки відеотрансляції, тому мені, як судді даного тесту, оцінювати їх їзду сьогодні було легше, і, чесно кажучи, була вражена загальною картиною від пари. Після нашої розмові я з задоволенням потиснула руку і Леонтію Бугайчуку за коня.

На наступне запитання чи задоволена спортсменка сьогоднішнім виступом Ольга сказала: «Зазвичай на тренуванні все виходить трошки краще ніж під час виступу на змаганнях, але я задоволена – з Леонтієм Миколайовичем ми ставили завдання на сьогодні проїхати без збоїв, трошки покращити якість пасажу та піафе, бо місяць тому це було зовсім все внизу і з багато просування вперед., і я сама дуже напружувалась саме на піафе, а сьогодні попадали в ритм, працювала ногою і кінь співпрацював зі мною, йому вже легше, вже можна сказати «несе себе», але впевнено можу сказати що весь тест він був зі мною. Я розумію що працювати попереду є над чим. Час попереду є».

Заключний виступ в цьому тесті — Анна Дяченко і Фабулоссо.

Анна: «Коли я почула оцінки Гулівера, то трошки себе «тряханула», але подумала що здатись завжди можна, а тут потрібно максимально зібратись, вимикнути в голові ті оцінки на Гулівері і працювати. Фабулоссо сам по собі більш мякій, за характером ми більш схожі, він добре мене знає і відчуває, прислухається до моїх команд. Таким чином він допоміг мені трошки реабілітуватись, і, до речі, свій загальний відсоток у Гран При ми підняли, до речі, і в цьому році з кожним стартом була така ж картина. Сьогодні ми були дійсно парою».

Аня, скажи будь ласка, звернулась я до вершниці, на прибавлену рись та галоп ти навмисно його не випускала на повну, бо особисто в мене склалось саме таке враження.

— «Так, ми з тренером так вирішили, бо на Гулівері випустила і отримала збій, хоча потім змогла надолужити, тому тут не стали ризикувати – краще витримати і темп, і коня «в горку», і отримати навіть 6, ніж допустити збій. Юрій Олександрович зауважив, що на розминці я їду сміливіше, а під час виступу ще не вдається». Не змогла я утриматись, щоб не висловити свою думку що пасаж став краще, більш рівномірні рухи, на що Анна зауважила: «Так, дійсно, зараз він в спині помякшав і я відчуваю це, і, саме головне, ми розуміємо як надалі працювати над пасажем, піафе та переходами – попереду зима, час до наступного сезону є».

Наступний день – КЮР Великого призу». У розподіленні призових місць судді були одностайні. Трете місце за його результатами посіла Анна Дяченко з Гулівером. Срібну медаль отримали Ольга Акіншина з Сер Діамантом. Не втримаюсь щоб не висловитись з цього приводу — мені цікаво було побачити як ця пара впорається з даним тестом, тим більше, що напередодні Оля розповіла як вони до нього готувались : «Ну а що робити, достала свій старий КЮР з Імпресаріо і почали накатувати, щоб Сер Діамант хоча б з схемою був ознайомлений. І ви знаєте, він сприйняв нові для нього зв’язки досить спокійно». Ну тут вже нічого не поробиш, і добре що спортсменка це розуміє – друге місце, але, на мій погляд як судді, для Сера Діаманта поки ще така схема побудови і включені елементи підвищеної складності важкуваті, потрібен час щоб «накатати» його.

Перемогу святкувала Анна Дяченко, але вже в парі з Фабулоссо. За техніку вони отримали оцінки від 66-68%, що до артистизму, то тільки старший суддя тесту на літері «С» був більш прискіпливий, всі ж інші оцінили їх виступ в цій частині від 72-75%.

Закриття фіналу Кубку України з виїздки відбулось на бойовій арені, куди були запрошені переможці та призери у всіх чотирьох групах заключного дня змагань, а також всі члени суддівської бригади, які працювали протягом турніру та представник Міністерства Ірина Джумбаєва.

Нагороди у вигляді медалей Міністерства молоді і спорту України, букетів квітів отримали всі переможці і призери, а переможці ще й подарункові сертифікати від магазину Екві Сервіс, та величезні яскраві календарі на 2021рік з фотографіями міста Праги – від чеської фірми «Біовета Україна».

Після церемонії нагородження та фотографування, під звуки гімну України змагання фіналу Кубку України з виїздки були оголошені закритими і учасники церемонії пройшли урочистим маршем повз трибуни. Настрій у всіх присутніх був чудовий – всі дякували за організацію такого чудового дійства.