Кінний спорт в Україні у 2 півріччі 2023 року

Редакція журналу не претендує на вичерпний, послідовний огляд подій, що відбулись на теренах нашої держави у 2 півріччі 2023 року.

Огляд саме спортивних подій безумовно доцільніше почати з найголовніших офіційних стартів – Чемпіонатів та Кубків України, за результатами яких областям нараховуються певні очки та міністерством молоді і спорту України визначаються зайняті місця, від чого, своєю чергою, залежить державне фінансування кінного спорту на місцях. Наразі, на початку грудня, ми ще не маємо таких результатів, тому обмежимось загальним оглядом таких подій. З усіх трьох олімпійських дисциплін кінного спорту проведені Чемпіонати України, Етапи та фінали Кубків України на яких ми бачили Президента ВФКС Андрія Мілованова, Генерального секретаря Михайла Пархомчука, деяких членів Правління, а у неділю 13 серпня, тоді ще міністр молоді і спорту, а наразі Президент Національного Олімпійського Комітету України Вадим Маркович Гутцайт також був присутній на змаганнях чергового Етапу Кубку України з подолання перешкод у Жашкові.

Місцем проведення таких змагань у цьому році був виключно КСК «Parade Allure», але навіть й там не завжди вистачало всім охочим місць у готелі, що дуже важливо для спортсменів та обслуговуючого персоналу. До речі, державним змаганням редакція журналу, як правило, присвячувала окремі статті з аналізом турнірів, але не всі головні судді надавали нам відповідну інформацію та фотоматеріали.

Низку відкритих регіональних змагань з подолання перешкод провів на своїй території КСК «Klimenko Stable» — єдиний кінно-спортивний клуб, який заздалегідь оголосив про такий статус своїх турнірів. Чемпіонати та кубки з кінного спорту проводились у різних областях, що значною мірою орієнтувало всіх учасників змагань на покращення своїх результатів та намагання увійти у збірні команди областей на наступний 2024 рік. Дуже важливо для підняття іміджу кінного спорту в областях присутність на таких змаганнях керівництва області й прикладом такої співпраці слугує той факт, що на запрошення Президента федерації кінного спорту Дніпропетровської області Анатолія Володимировича Клименка фінал відкритих регіональних змагань з подолання перешкод відвідав голова Дніпропетровської обласної адміністрації Лисак Сергій Петрович, який не тільки у своїй промові привітав переможців та призерів, а й висловив подяку адміністрації клубу за внесок у розвиток кінного спорту в прифронтовій області. Відкритий Кубок Рівненській області з кінного спорту проходив за підтримки Голови обласної військової адміністрації Віталія Коваля. На змаганнях в Івано-Франківській області на КСК «Лідер» був присутній голова міської адміністрації Руслан Марцінків.

Більшість змагань другого півріччя мали статус відкритих клубних змагань. За кількістю їх проведення необхідно відмітити не тільки КСК «Parade Allure», а й «Equides Club», назви змагань на території останнього значно варіювались: «Show jumping Equides Cup», «Eventing Equides Cup», «Dressage Equides Cup», «Кінні Ігри Equides Cup», тому дуже прикро, що для їх висвітлення не знайшлось людини ні серед спортсменів, ні серед присутніх, а члени редакції журналу не мали фінансової змоги їх відвідати.

У попередньому нашому огляді ми вже звертали увагу читачів журналу на низку змагань у ДЮСШ «Буревісник», така ж сама картина спостерігалась й у другому півріччі, тож це не пройшло поза уваги керівництва міста й 20 жовтня у приміщенні Львівської Міської ради відбулася урочиста церемонія нагородження переможців щорічної програми «Дитячий Тренер», ініційованої Управлінням Спорту ЛМР, а серед ста тренерів з видів спорту, що офіційно затверджені в Україні, за підсумками 2022-23 навчального року почесною нагородою були вшановані також й тренери КЗ ДЮСШ «Буревісник». Тож ми вітаємо колектив школи з цією оцінкою.

Протягом 2-го півріччя поточного року в окремих кінних клубах України також була організована низка турнірів. Так, наприклад, на початку вересня пройшли відкриті клубні змагання з виїздки ти подолання перешкод в клубі «Nubip stable», 30 вересня-1 жовтня в Харківській області у «Nicolo’s horse club». До речі, навіть наша фронтова Запорізька область змогла провести на своїй території змагання.

Дуже добре, що навіть у ці тяжкі часи для нашої країни та кінного спорту, наші спортсмени та всі особи причетні до кінного спорту не втрачають присутність духу, оптимізм та почуття гумору, і як свідоцтво цьому приводимо уривок розповіді Олени Хохлової про змагання на СДЮСШОР з кінного спорту у м. Дніпро: «Здається водна стихія щось має проти стартів на СДЮСШОР. Гадаю що виїздці однозначно слід підготуватись до наступних стартів та надягнути на коней ласти, я просто уявляю як вони потішно будуть шльопати усякими приніманнями, щиро обдаровуючи глядачів бризками калюж. Якщо перший день Кубку Л.А.Китаєвої пройшов місцями під суцільним дощем, то на наступний ми, як завжди, «вспливли», однак нас це не зламало. Купа приїзжих гостей, як й у давнішні часи, все одно створювала дружню атмосферу».

Відзначились серією змагань й наші пробіжники. Відкриті старти в «Arion Endurance Stables» у вересні зібрали вершників та коней, які виступали на дистанціях 5,10, 20, 40 і 80 км. «Наші дві спортсменки – розповіла Леся Грдієнко – Ілона Токар та Катя Гордієнко успішно пройшли чергові 80км., отримали допуск на міжнародні старти та вже незабаром вирушать до італійської Анкони, де клуб вчергове представлятиме Україну. Ну а наш клубний вихованець чистокровний араб Логан показав фантастичні технічні результати з абсолютною перемогою на 80 км та отримав допуск на міжнародні старти. Ростуть вершники і коні, нехай їм буде трішки радості в житті!»

Не можна не зупинитись на моментах відзначення кіннотниками знаменних дат для нашої країни навіть не зважаючи на жорстокості війни й прикладом можуть слугувати фото з Львівської ДЮСШ, Одеського «Ескадрону».

Але не тільки державні свята відзначали кіннотники України. Наприклад, як завжди у мирний час, відсвяткували мешканці села Дубровка Шосткінського району Сумської області День села, про що розповів засновник КСК «Шостка», депутат Сумської обласної Ради Володимир Юрійович Пилипейко, додавши, що поза межами різноманітних конкурсів, виступів творчих колективів, для присутніх була проведена екскурсія на КСК та кінноспортивна вистава, а самих маленьких ще й покатали верхи на конях.

Неоціненний внесок у наближення нашої перемоги над росією роблять кіннотники, які служать у Збройних Силах України — ми вже називали багато прізвищ. Навіть служба в ЗСУ не завадила Ірині Матюшенко – директору кінно спортивної бази «Динамо» у Києві залишаться поруч з кіньми, а нещодавно отримали звістку й про чергові відзнаки тих, з ким дуже добре знайомі – наприклад Олегом Ковшовим.

Практичну допомогу воїнам збройних сил України надаємо всі ми – це й безпосередньо особисті донати на картки знайомим, або навіть незнайомим воїнам, а також закупівля деякого військового обладнання. Під час війни втрати неминучі, мозком ми це розуміємо, але змиритись все одно не можливо, то від нашої постійної допомоги залежить наближення світлої години звільнення від чорної навали. «Ми з організаторами змагань – написав мсмк Олег Перелигін – вже провели 8 етапів благодійного турніру «Незламні», кошти з яких йдуть на допомогу армії. За рік (сезон) турнірів було зібрано понад 200 000 грн на потреби ЗСУ». Не встигли ми порадіти факту об’єднання зусиль власника Петриківського кінного заводу Андрія Анатолійовича Мілованова та власника нового кінноспортивного клубу «Асгард» Чухно Павло Миколайовича задля придбання для військової частини квадрокоптера, як прийшла нова звістка про передачу на фронт чергової партії дуже необхідного обладнання. Редакція журналу впевнена, що про такі факти кожен кіннотник знає достеменно.

Наслідки збройної агресії росії для морального та фізичного стану військових та цивільного населення нашої країни непередбачувані, це розуміє кожен, тому у багатьох кінноспортивних клубах, на приватних стайнях, намагаються надати їм всіляку допомогу, яка сприймається з вдячністю. Сторінки соцмереж рясніють розповідями про такі факти.

«Ні погода, ні день тижня, ні пора року немає значення, коли ми приїжджаємо на нашу стайню. Дергачівська ДЮКСШ на базі Державного біотехнологічного університету НАША!!! Тут нас завжди зустрічають Друзі, завжди тепло, весело та трохи гамірно!» Оксана Сайнієва, яка нещодавно призначена на посаду директора цієї школи, розповіла, що вже пів року два рази на тиждень наші Захисники та Захисниці мають тут змогу перепочити і відновитися перед поверненням туди де гаряче! Верхова їзда на спокійних, навчених конях має велике значення у реабілітації посттравматичних станів, допомагає розслабитися, відірватися від тривожних думок, здобути новий досвід – це добре розуміють й у Дібрівському кінному заводі, тому 14 вересня тут гостинно зустрічали ветеранів Полтавщини із родинами, які є учасниками програми соціального відновлення на базі Миргородкурорту за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF). Гості познайомилися з життям кінної частини, покаталися в екіпажі і верхи, отримали заряд позитивних емоцій від спілкування з прекрасними тваринами. «Наш центр – розповіла Кіра Жилкіна з Миколаєва – продовжує проект «Мрія» з реабілітації дітей, та всіх, кому необхідна фізична та психологічна допомога. Нещодавно ще одна група з Антонівського дитячого будинку відвідала наш центр. Діти отримали навички догляду за кіньми, молодша група покаталась на поні, а старші були присутні на заняттях з верхової їзди на спортивних конях під керівництвом тренерів».

Редакція журналу, намагаючись окреслити основні напрямки нашого кінного життя у другому півріччі 2023 року, робить лише один висновок — як би не намагалась росія знищити українську націю, її культуру, її спорт, зокрема кінний, ми незламні, ми продовжуємо жити та працювати задля майбутнього України.