Крапка у національних змаганнях з триборства поставлена: до підсумків Кубку України з триборства

Ірина Пономарьова

Заключний старт сезону 23 року дійсно для багатьох вершників, які випробовують себе та своїх чотириногих напарників у цій дисципліні кінного спорту, підвів риску. Деякі залишились задоволені своїми результатами, для інших сезон був не дуже вдалим, але ми сподіваємось, що все ж-таки у наступному році зустрінемось у дещо збільшеному складі. 

Що до підсумків фіналу Кубку України.

По перше, слід зазначити, що ми побачили доволі непоганий зовнішній вигляд коней, представлених на ветінспекції, що, в свою чергу свідчить про непоганий в цілому стан їх здоров’я, а також про відповідальний підхід спортсменів до цієї процедури. Не можна не відмітити наше здивування, коли на крупі коня Олега Перелигіна ми побачили герб України.

Членам ветінспекції було представлено на огляд 27 коней, з яких тільки дві викликали у суддів та ветлікаря змагань Наталії Бобровської деякий сумнів, причому кінь Володимира Дулі безпосередньо під час входу у поворот дещо зачепив горщик з квітами та осушив кінцівку. Однак ранком наступного дня все вже було у повному порядку.

Судді Віра Кириченко, Марина Матвєйчук, Олександра Бершова, Тетяна Левищенко, а також стюарди Лариса Калініченко, Ірина Юрченко та волонтер Марія Бродська працювали під орудою головного судді Ірини Пономарьової. Щоденно, о 9-й годині ранку на території кінноспортивного комплексу «Parade Allure» оголошувалась хвилина мовчання за загиблими в наслідок збройної агресії росії проти України.

Під час церемонії нагородження в заключний день змагань всі переможці і призери отримали пам’ятні медалі міністерства молоді і спорту України. Ми вдячні «Masters skin workshop» в особі Максима Токарева за спонсорські призи, які він власноруч вручав на церемонії нагородження.

На турнірі, до речі, як й на всіх інших змаганнях в Україні з триборства, функції крос, та курс-дизайнера виконував Андрій Пономарьов, якому активно допомагали спортсмени основної збірної команди України, та не тільки вони.

Вважаю за доцільно звернути увагу тих, хто буде читати статтю, що у категорії 1* розігрувалось три комплекти нагород: відкритий клас (6 пар), коні 5- 6 років (3 пари) та юнаки (7 пар). За нагороди по двом зіркам в боротьбу вступили 6 спортивних пар. Що стосується змагань рівня 3*, то кількість бажаючих поборотись за звання володаря Кубку України 2023 дорівнювала також шістьом.

По друге, розглянемо наслідки проведеного старту дещо у іншому ракурсі, ніж це робилось що до попередніх стартів наших триборців.

Манежна їзда. Тест для однієї, двох та трьох зірок оцінювали суддя національної категорії Віра Кириченко – Дніпро, судді 1-ї категорії Олександра Бершова – Суми та Тетяна Левищенко – Київ. Одразу зауважимо, що розбіжностей в оцінках кожної конкретної пари серед суддів було дуже мало, що сприяло досягненню досить дружної та спокійної атмосфери. Судді мали можливість обговорити результати, зафіксовані вже у технічних протоколах, а під час брифінгу Віра Вікторівна докладно зупинилась на аналізі основних помилок, що були притаманні вершникам, які стартували по 3-х різних тестах.

Найкращі результати серед спортсменів, які виступали на конях 5-6 років, показала Єлизавета Нечитайло з гнідим мерином Камелот. У юнаків найменшу кількість штрафних очок мали Олександра Левчук з Бомондом, а у відкритому класі Денис Косик з Дамаском. Що стосується результатів показаних у тесті 2*, то 32,8 штрафних прийшлись на долю Катерини Очкуренко з восьмирічною Хуанхе, тоді як результат другого місця відповідав 34, 6 штр.оч. Що стосується наших найдосвідчених спортсменів, то розрив після виконання тесту між мсмк Сергієм Черних з Ісаком PKZ, Олегом Перелигіним з конем Корнет Стінгрей, а також мс Денисом Косиком з своїм постійним партнером Джамбо склав всього по три сотих штрафного очка.

Зазвичай технічні характеристики трас були різними й відповідали вимогам Правил змагань з триборства. Дистанція кросу рівня 1* дорівнювала 2125 метрів та налічувала 15 перешкод з 16-ю стрибками, з нормою часу у 4.15сек. У рівні 2* вона була довжиною у 2600 метрів з 18 перешкодами та 22-ма стрибками, з нормою часу 5 хвилин. 2612 метрів – такою створив її крос-дизайнер для рівня 3*. Відповідно на цій трасі стояло 20 перешкод, а вершники мали здійснити 24 стрибка при заявленій нормі часу 4.45 сек. Одразу слід зазначити, що максимальна сума штрафу за перевищення норми часу на трасах всіх рівнів дорівнювала 12-ти штрафним, що у порівнянні з попередніми стартами на полі КСК «Parade Allure», вже було приємним досягненням. Саме на цей показник у значній мірі вплинула відсутність дощу, що зовсім не характерно для триборства, тим більше польових випробувань. Серед вершників, які стартували у випробуваннях рівня 1* у відкритому класі з 5-ти пар вибули зі змагання дві, втім без жодного штрафного пройшли дистанцію Володимир Дуля в парі з кобилою Софья Діамант та Денис Косик з Дамаском. Тетяна Курганова в парі з Барселоною завершила дистанцію з двома непідкореннями. У юнаків також були зняті два спортсмена та також два пройшли трасу без штрафу – це Олександра Левчук в парі з Бомондом та Поліна Лінінг з Ікс Бой PKZ. Штрафу саме на перешкодах інші вершники, які дістались до фінішу, також не мали. Безпомилково пройшли всю дистанцію спортсмени на конях 5-6 років та всі вони не отримали жодного штрафного за перевищення норми часу. Рівень 2*. Єдиній спортивній парі – Катерина Очкуренко з Хуанхе вдалось безпомилково впоратись з запропонованою складністю кросу. Два вершники не дістались фінішу, а інші троє мали по одному непідкоренню. Що стосується випробувань рівня 3*, то фінішували чотири пари, з яких за одне руйнування був оштрафований 11 очками Олег Дончак, тоді як інші три помилок на перешкодах не мали, втім, штрафу за перевищення норми часу уникнув тільки Олег Перелигін — його Стін Грей відпрацював на відмінно.

Нічого надзвичайного під час польових випробувань не відбулось. Як правило після фінішу всі коні ретельно оглядались ветлікарем змагань Наталією Бобровською.

Конкур. Ні для кого не є секретом, що на бойове конкурне поле вершники кожної категорії складності викликаються у зворотному порядку отриманої кількості штрафних очок. Серед тих, хто долав такі маршрути доречно назвати ті спортивні пари, які пройшли їх без штрафних: 1* — Денис Косик–Дамаск, Олександра Левчук–Бомонд, Ксенія Буркотенко–Іриска та Поліна Лінінг-Ікс Бой PKZ. Бездоганно відпрацювати маршрути для 2* та 3* не змогла жодна пара. Таким чином, саме результати отримані у третьому виді триборства, розставили крапки над «і» в особистій першості та визначили переможців та призерів.

ОСОБИСТА ПЕРШІСТЬ

1*  — Юнаки. Всі три призових місця посіли представники Черкаської КДЮСШ. Золото виборола Олександра Левчук разом з Бомондом. Срібну та бронзову нагороди отримала Поліна Лінінг в парі з Ікс Боєм PKZ та Абсолютом. 

Результати «відкритого класу» наступні: 1-е місце посів Денис Косик разом з Дамаском, друге – Володимир Дуля з кобилою Софья Діамант, трете – Тетяна Курганова з Барселоною. 

Серед спортсменів, які боролись за нагороди на конях 5-6 років, кращій результат показала Єлизавета Нечитайло з Камелотом, срібна медаль вручена Денису Косику, він в цій програмі стартував на Хельмуті, бронза – Катерині Йосипенко в парі з Дольче Вітою.

2*. З шести пар, які вступили в боротьбу, тільки три змогли завершити змагання та розподілиои ґатунок медалей між собою таким чином: золото у Катерини Очкуренко з Хуанхе, срібло у Юлії Петрухи разом з Рібо, бронза у Володимира Дулі з конем Хаупштата. 

У групі 3* результати, отримані вершниками в особистій першості, давали змогу присвоїти їм звання володаря та призерів Кубку України 2023 року. 

Бронзовим призером став мс Денис Косик в парі з Джамбо.

Срібним призером – мсмк Сергій Черних разом з Аква Вівою PKZ.

Звання ВОЛОДАРЯ КУБКА УКРАЇНИ 2023 року з триборства присвоєне мсмк Олегу Перелигіну з конем Корвет Стінгрей.

P.S. Напередодні конкуру з крос та курс-дизайнером Андрієм Пономарьовим поспілкувалась головний редактор журналу «Horses Ukraine», суддя національної категорії з триборства Віра Вікторівна Кириченко.

Андрій Олександрович – завтра фінішує Кубок України 2023року. Практично рік позаду. Як ви можете його охарактеризувати?

— Для основної кількості спортсменів-триборців це вже 4-й старт у межах Кубку України – тобто були Етапи, а завтра вже підведемо остаточний підсумок роботи за рік. За цей період наші триборці попрацювали непогано, з’явилось декілька нових коней –цікавих й не дуже цікавих, але радує, що вони все ж-таки з’являються. Я сподівався побачити нові пари серед юнаків та юніорів з тим, щоб за цей сезон можна вже було набратись досвіду на майбутній рік для участі у міжнародних змаганнях, але не довелось. Залишається сподіватись що у новому році все ж вони з’являться, бо у 2024 році юнацька та юніорська Європа буде у Стшегомі. 

Які плани для членів збірної України до кінця цього року?

— У середині жовтня в нас є плановий турнір у Польщі у давно знайомому нам Стшегомі. Склад команди буде остаточно визначатись вже за результатами фіналу – ми вже завтра їх отримаємо, але гадаю, що суттєво вони не вплинуть на список претендентів на поїздку, незважаючи на те, що у деяких вершників під сідлом цього разу були нові коні. Тобто ми маємо претендентів як на одну, так й на дві та й на три зірки.