Кубок України з триборства 2021
35 спортивних пар вийшли на ветінспекцію, яку очолив ветлікар Ігор Телуха та головний суддя Олександра Бершова.
«Всі коні справили приємне враження своїм зовнішнім виглядом та вгодованістю – відмітила О.Бершова — основна частина вершників вийшла на ветінспекцію в одязі з логотипом своєї команди, а на деяких красувалась національна вишивка». Приємно було спостерігати за стурбованістю тренерів, чиї вихованці готувались до виходу на поле, прикрашене квітами у горщиках. Чітку організацію даного заходу забезпечили шеф-стюард Лариса Калініченко та стюард Марина Саранча.
У відповідності до Регламенту, затвердженому міністерством молоді та спорту України, під час Кубку України з триборства результати змагань реєструвались у таких групах: змагання рівня 1* (CCN 1*, юнаки, коні 5-6 років); рівня 2*(CCN 2*L) – дорослі вершники та юніори; рівня 3* (CCN3*L).
ССN 1*
Шість спортивних пар вивели на манеж своїх партнерів і перевага тут була на стороні Максима Токарева. Його шестирічна кобила Хуанхе показала хороші алюри та техніку виконання окремих елементів, що «примусило» суддів виставити їм досить високі оцінки – 68,19% (31,8 штр.оч). Артем Фоменко і Інсар та Юрій Трохимчук і Кассіліас отримали практично ідентичні оцінки – в межах 64% (35,2 та 35,7 штр.оч відповідно). Трошки нижче судді оцінили виступ Володимира Дулі в дуеті з Беллою (63,19%, що дорівнювало 36,6 штр.оч.).
Наступні дві пари Наталія Ященко і Роксі та Поліна Барабанова і Іскар, розділивши 5 місце, за свої виступи отримали по 62,10% — 37,9 штр. оч.)
Польові випробування трошки змінили розклад першої трійки, але не на багато — пари лише помінялись місцями і то тільки за рахунок часу проходження траси, бо практично всі крім Володимира Дулі подолали перешкоди без помилок, причому стартувавши с галопу, тоді як переважна більшість спортсменів це робить з місця, Володимир ще й на першій перешкоді трошки «оживив» свою Беллу стеком і вони пішли досить жваво, кобила просто стелилась по полю і начебто нічого не передвіщало загрози, але на 10-й – це водна перешкода» — їх і підстерегла невдача, а 20 штрафних це вже мінус на конкурі зробити повали. У цій групі до числа переможців і призерів реально могли вийти практично всі хто стартував – все вирішувала кількість помилок, що могла допустити будь яка з шести пар. Не зійшлись зірки в цей день над Поліною Барабановою і вона вибула з боротьби.
У той же час на конкурному полі фінішував з одним руйнуванням Юрій Трохимчук разом з Кассіліасом і саме це коштувало йому бронзи і він задовольнився вже в особистій першості бронзовою медаллю. І знов таки час проходження маршруту розсудив кому золото кому срібло, бо дві пари з блиском впорались з маршрутом не отримавши ні жодного штрафного. Таким чином і в конкурі і в особистій першості кращою стала спортивна пара Максим Токарев-Хуанхе, а друге місце посла Наталія Ященко-Роксі.
Юнаки в цій групі (одна зірка) були представлені вісьмома спортивними парами – причому дві з них тренує Олена Плекан, дві Сергій Черних, дві Олег Перелигін, Аделіну Жураковську Олег Данчак, а ще одну подружжя Пономарьових. Буквально дві десяті в манежній їзді програла Катерина Йосипенко разом з конем Абсолют Софії Дубовій, під сідлом у якої стартував кінь Грім – їх результат 64.20% та 64,42%, а це всього дві десятих штрафного очка. На один відсоток відстали від них Юліана Якименко разом з Блек Джеком. Результати інших пар були нижче і коливались між 61,5% у чотирьох вершників та 47,6% у Остапа Галишича, який, доречи, реабілітувався на кросі.
Польові ж випробування завершились практично без штрафних на перешкодах (виключення стосувалось Софії Дубової (40 штр.оч.) і зовсім незначною кількістю штрафних за перевищення норми часу.
Кращим до норми виявився час Аделіни Жураковської — її Лимонний Блиск у технічних протоколах опинився на першому місці, а далі розмістились прізвища Юліани Якименко з Блек Джеком та Катерини Йосипенко, яка стартувала на коні Абсолют.
На конкурне поле лідеркою по двох днях виходила Катерина Йосипенко і, вклавшись і тут в норму часу, вони не допустили ні жодної помилки, яка б могла штрафуватись. Саме це дозволило їм з Абсолютом залишитись на першому місті і в особистій першості. Це безперечно заслуга також і її тренерів Андрія та Ірини Пономарьових
Аделіна Жураковська разом з Лимонним Блиском значно програли їм в часі проходження конкурного маршруту, хоча також не отримали штрафу на перешкодах. Це в підсумку дозволило їм покласти в свою скарбничку отриманих нагород і срібну медаль нинішнього Кубку Україні. Запекла боротьба точилась за трете призове місце і в конкурі і в особистій першості між Юліаною Якименко і Софією Дубовою, але чаша важелів схилилась на бік Юліани.
Вершники на конях 5-6 років стартували також за програмою 1*. Двох своїх «підопічних» представили Володимир Дуля (Хаупштат і Гарвард) та Єлизавета Нечитайло (Бахус і Санхара). Їм конкуренцію склала Олена Михайличенко разом з Ерлінгом. Нараховані за результатом манежної їзди штрафні очки коливались від 34 до38 – у порівнянні з польовими випробуваннями ці цифри були набагато нижчі – від 0 до 10,4 і то за перевищення норми часу всього двома парами: Нечитайло-Бахус та Михайличенко-Ерлінг – всі інші фінішували з одними нулями у протоколі, але перше місце знов залишив за собою Володимир Дуля з Хаупштатом. Висновок напрошується сам по собі – потрібно, і про це ми вже неодноразово говорили, приділяти більше уваги роботі в манежі над виїздкою коней.
Цікавою виявилась боротьба вже за місця в конкурі – шанси були у всіх, а ось передбачити кількість помилок під час руху по дистанції маршруту було складно – могли мати місце несподіванки, що вплинуть на остаточний результат в особистій першості. Свій шанс в конкурі не упустив Володимир Дуля, але вже з конем Гарвард – вони фінішували з одним руйнуванням перешкоди отримавши 4 штрафних очки – це принесло їм перше місцю також і у підсумку по трьох днях. Друге місце, незважаючи на аж 12 штрафних на маршруті, також посів цей вершник з тим конем, на якому вони були кращими і в манежі і на польових випробуваннях. Незважаючи на зайняте трете місце в конкурі Олені Михайличенко в парі з Ерлінгом не вдалось у підсумку закріпити за собою цю позицію і вони «віддали» бронзову медаль Єлізаветі Нечитайло з Санхарой.
CCN 2*.
Позитивні враження в манежі справили дві вершниці з Львівської області, хоча вони представляли дві різні школи – Єлизавета Харченко з Багратіоном виступали за КСК «Вікторію» (1 місце -68,33%), а Ольга Костів за ДЮСШ «Буревісник» — 67,50%, що відповідало другому місцю. Наступні пари мали дещо нижчий результат – від 65.45% (трете місце Максим Токарев з Сакурою) до 60,26% (Кирило Думчиков і Холст – 6 місце).
Натомість польові випробування дещо змінили розстановку місць і Ольга Костів з Магнатом займають першу строчку у технічному протоколі з результатом 7,2 штр.очки за перевищення норми часу.
На другу вийшов мсмк Сергій Черних, у якого під сідлом на цих змаганнях виступав Каліостро PKZ і також тільки час додав їм штрафних (8,8). Одне непідкорення Багратіона відкинули Єлизавету Харченко на третю строчку, хоча їх час був найближчий до норми. Також з одним непідкоренням завершив дистанцію польових випробувань і Кирило Думчиков в парі з Барханом. Нажаль для двох пар це випробування стало занадто важким і вони вибули зі змагань.
Конкур поміняв весь розклад призової трійки яка склалась за підсумком двох попередніх днів, що ще раз говорить про те, що шанс має кожен. Бархан разом зі своїм вершником Кирилом Думчиковим це підтвердив не «заробивши» на маршруті ні жодного штрафного, але сума штрафу у попередні дні все ж таки не дозволила їм у особистому заліку отримати медаль. Напроти це вдалось зробити Ользі Костів (перше місце і золота медаль- загальний результат — 51,7 штр.оч ), хоча на дистанції конкуру вони з Магнатом мали найбільшу суму штрафу – 12 і посіли 4 місце. Другу сходинку п’едесталу пошани зайняла пара Сергій Черних-Каліостро PKZ – результат 53,2 штр.оч. Що стосується бронзової медалі, то її вручили Єлизаветі Харченко з Багратіоном (62,1 штр.оч.) незважаючи на те, що в конкурі вони були другими з 8 штрафними).
ЮНІОРИ виступали також за цією ж програмою CCN 2*, їх також було п’ятеро. У манежі кращий вигляд, а відповідно і оцінки, у представниці Львівської області Анастасії Приходько з Азартом і Музою.
Саме її виступи підкорили серця суддів м’якими рухами, точністю виконання елементів у відповідності до схеми їзди, причому з трьох суддів, два, так би мовити, є виїздковими — Кириченко В. та Бершова О. Дві вихованки Андрія та Ірини Пономарьових – Катерина Йосипенко в парі з Ікс Боем та Єлизавета Нечитайло з Бомондом показали практично однаковий результат (62%). Що стосується Аліни Нарузової, то її оцінки відповідали 60,6%.
Під час польових випробувань у Анастасії разом з Азартом та у Аліни з Іматрою не склалось – вони не змогли фінішувати. Аліна, яка мала нагрудний номер 13 (може це зіграло свою роль – я шуткую) разом з Іматрою вже на другій перешкоді мали проблему, потім на п’ятій і, нарешті після непідкорення на 11-й були зняті. Така ж участь очікувала і Анастасію з Азартом, в якій він також вже на другій перешкоді відмовляється стрибати, але Анастасія таки впоралась з ситуацією, правда не на довго — наступна перешкода також одразу не підкорилась, ну а п’ята для них стала фатальною. Коні Муза, Бомонд та Ікс Бой під час проходження траси не побачили там нічого «страшного» і без помилок на перешкодах фінішували, причому вклавшись в норму часу, але першими все ж таки стали Анастасія з Музою.
Тільки час проходження конкурного маршруту визначив трійку призерів, і це дозволило Катерині Йосипенко в парі з Ікс Боєм потіснити з першого місця представницю Львівської ДЮСШ Анастасію Приходько та Музу, хоча обидві ці пари допустили по два руйнування. Єлизавета Нечитайло не змогла допомогти своєму напарнику Бомонду і разом вони «заробили» на маршруті аж 20 штрафних, а з загальною сумою по трьох днях (57,8 штр. оч.) вони в особистому заліку посіли 3 місце.
В цій групі визначити переможця в особистій першості дозволив результат манежного тесту і Анастасія Приходько заслужено отримала золоту медаль (42,2штр.оч.). Доречи цей показник дорівнює нормативу майстра спорту України з чим ми і поздоровляємо її та тренера Петра Плекана. Срібну нагороду (45,6 штр.оч.) повезла до Черкас Катерина Йосипенко, яка стартувала на коні Ікс Бой.
CCN 3* Наймолодша за своїм віком в цій програмі Світлана Євтехова з незмінною партнеркою Буланіхою дала фори більш досвідченим вершникам, хоча, справедливості раді потрібно зауважити що вони стартували на конях більш молодих. Наприклад, мсмк Сергій Черних виступав з Полтавкою PKZ-2015 року народження, Юрій Труш з Баркадом -14, Кирило Думчиков з Імпульсом-13, і тільки у мсмк Олега Перелигіна під сідлом вийшла на старт десятирічна Діва – саме вони програли Світлані в манежі біля одного відсотка і посіли друге місце. Інші три пари мали результат в межах 62 — 63%. Основні недоліки під час виконання тесту стосувались нестабільності утримання плеча на фігури «плече в середину», відсутності переходів від зібраних до середніх або прибавлених алюрів, та практично відсутності згинання на приніманнях. В деяких випадках суддям доводилось спостерігати прояви непідкорення та відсутності контакту під час простої зміни ноги – це ще раз свідчить про необхідність під час підготовки триборних коней до змагань звертати увагу на роботу в манежі і долучати до цього виїздкових тренерів.
Що ж стосується польових випробувань, то тільки Світлані з Буланихою вдалось уникнути штрафу не тільки за перевищення норми часу, а і на перешкодах та по двох днях залишити суму штрафних в 34 штр.очки незмінною. Не зміг завершити крос Юрій Труш — підвів його Баркад. На п’ятій, начебто і простій але «коварній» перешкоді зазнав неприємності Олег Перелигін і «заробив» 20 штрафних, таку ж суму під час проходження траси отримав і Сергій Черних. Трошки менше – 15 штрафних мали Кирило Думчиков з Імпульсом, але ще раз підкреслюємо – всі вони мали перевищення норми часу.
У конкурі дві пари з чотирьох на маршруті допустили по два руйнування, що коштувало їм по 8 штрафних кожній. Але, але знов-таки час дозволив вийти вперед Олегу Перелигіну разом з Дівою – вони його не перевищили, тоді як Сергій Черних з Полтавкою PKZ мали за це 1,8 штрафного очки. Кирило Думчиков не зміг втримати, так би мовити «на плаву», свого Імпульса і «заробили» аж 16 штрафних, хоча все рівно у підсумку отримали срібну медаль та звання призера Кубку України (63,9 штр.оч). Олег же виборов бронзу (74,9штр.оч).
Світлана з дуже енергійною Буланіхою пройшли маршрут в норму часу, але мала три зруйнованих перешкоди, втім це не завадило їм маючи хороший запас завдяки манежу, у підсумку вибороти звання володаря Кубку України з триборства 2021 року з загальним результатом 46 штрафних.
Таким чином у літопис кінного спорту України вписані нові прізвища Володаря Кубку України з триборства 2021 року — Світлана Євтехова
та призерів: срібного – Кирило Думчиков, бронзового – Олег Перелигін.
Підсумовуючи результати проведеного Кубку України з триборства 2021 хотілось би:
- по-перше
привітати вершників, які вперше виконали норматив майстра спорту України:
Ольга Костів — Львівська обл., ДЮСШ «Буревісник» — тренер Петро Плекан;
Анастасія Приходько — Львівська обл., ДЮСШ «Буревісник» — тренер Петро Плекан;
Катерина Йосипенко – Черкаська обл., КДЮСШ, «Д» — тренери Андрій та Ірина Пономарьови.
- по-друге звернути увагу наших читачів на той безцінний внесок у розвиток триборства в Україні, який робить крос-дизайнер Андрій Пономарьов. Коли ми давали оглядову статтю про завершальний етап Кубку України з триборства, ми говорили про побудову принципіально нової траси польових випробувань в Жашкові і відзначали що вона відбудована ще не повністю. І ось вже на фіналі Кубку України вершники мали можливість познайомитись з деякими новими перешкодами.
Крім того триборці під час огляду траси польових випробувань особливу увагу звернули на низку водних перешкод, ретельно вимірюючи не тільки підходи до них, а й глибину води, щільність грунту на дні.
Деяких вершників та їх коней «вода» змусила похвилюватись, але більшість з завданням впорались.
Ще після завершення тесту манежної їзди, коли вже траса була відкрита для перегляду, ми поспілкувались з Олегом Перелигіним і поцікавились його думкою що до складності кросу на першій погляд, і ось що почули:
«Перше враження дуже приємне тим, що вже більше перешкод різної конфігурації, присутні зв’язки, але в деяких місцях не дуже сподобались заїзди та виїзди після перешкод – тут е ще над чим попрацювати». Ну а все ж перше враження, спитали ми у Олега – траса «проходима» для учасників? – «Звичайно, я впевнений що її можна пройти».
Після кросу ми також попросили Олега висловити своє враження: «Задоволений – було тяжко, але воно виправдано. Дуже добре, що в Україні за останні роки це один з самих складних кросів які в нас ставили – це вже рівень чемпіонату та Кубку України. Хочеться звернути увагу що для таких зв’язок та перешкод малувато місця для того, щоб рухатись з швидкістю 550мї\хв., адже на таких «крутеньких» заїздах для коней важкувато. А в цілому треба подякувати Андрію Пономарьову за його працю і небайдужість до справи крос-дизайнера і триборства в цілому».
Але не тільки Олег, а всі спортсмени і тренери відмітили що саме така траса значно допоможе готуватись до майбутніх змагань, в тому числі і міжнародних.