Легендарний Heartbreaker (випуск журналу №52)

Ще один чотириногий спортсмен покинув цей світ на початку 2021 року. У квітні в зелені луги у 32-річному віці відійшов чи не найвидатніший з конкурних жеребців, легендарний Heartbreaker (Nimmerdor/Bacarole).

У великий спорт Хартбрейкер потрапив завдяки заводчику з Голландії Хенку Нійхофу. Хенк з першого погляду вподобав гармонійну статуру молодого жеребця, але коли коневі запропонували подолати перешкоду, стало зрозумілим, що він здатен прославитись не лише як плідник — стрибок був напрочуд гарним.

Якщо Нійхоф прийняв би рішення ліцензувати сина Німмердора в голландському студбуці, Хартбрейкер, найімовірніше, лишився одним з багатьох малопомітних, хоча й ефективних жеребців-плідників. На щастя заводчик виявився дійсно далекоглядною людиною — він робить спробу здобути ліцензію спочатку в Бельгії. Трирічний Хартбрейкер успішно проходить комісію з ліцензування у BWP, і вже за перший сезон від нього народжується 63 лошати. Водночас жеребця з ефектним стрибком випробують і на спортивних змаганнях, що виявляється не менш успішним: на чемпіонаті для молодих коней 6-річний Хартбрейкер в дуеті з новозеландським вершником Грантом Вілсоном посідає 5-е місце, а ще рік по тому фінішує з 4-м результатом серед семирічок. Коли жеребцеві виповнилося 8 років, він потрапив до рук бельгійського конкуриста Пітера Гірінка. Саме цей вершник зумів остаточно розкрити величезний спортивний потенціал Хартбрейкера. У 1968 році в Фалстербо пара виборює перемогу на змаганнях Кубку націй з конкуру, далі стартує у Гран Прі в Гамбурзі, де посідає третє призове місце.

Завдяки цим показникам його з повним правом представляють на ліцензування в KWPN, і в цьому студбуці він відтепер фігурує як один з провідних жеребців-плідників. Забігаючи трохи уперед, зазначимо, що на традиційному шоу жеребців KWPN у Хертогенбосі у 2016 році Хартбрейкера було одностайно визнано “Конем року”. А поки що він продовжує стартувати на різноманітних кінних змаганнях найвищого рівня. Серед його досягнень впевнені входження в топ-п’ятірку на Гран Прі в Лондоні та Аахені, блискуча перемога на шоу конкурних жеребців у Зволе, найвища нагорода міжнародного турніру у Дортмунді. Стрибки цей кінь демонстрував дійсно фантастичні. Один з його напарників влучно назвав Хартбрейкера “ненормальним конем” в кращому сенсі слова — на конкурній арені він помітно відрізнявся від більшості чотириногих спортсменів своїми потужними рухами, витривалістю та надійністю, до того ж на маршруті, попри високу швидкість, він завжди поводився зважено та розсудливо.

Ці чудові спортивні риси притаманні його численним нащадкам серед яких відзначимо лише найбільш яскравих — Splendid vd Heffinck (xKurioso), Thorax van’t Eikhof (xNinja van’t Eikhof), Toulon (xNikita), Quasimodo van de Molendreef (xJarme v’t Steentje), Doree van de Moskifarm (xVerona van’t Zorgvliet), Romanov (xNarzisse). Ці клички добре знайомі любителям змагань з подолання перешкод, крім того всі ці коні ліцензовані як плідники в кращих світових студбуках. В останні роки селекційні якості Хартбрейкера помітно знизились, проте Жанет Нійхоф не полишає наміру підтримувати цю перспективну лінію спортивних коней, навіть якщо це буде потребуватиме використання методик штучної селекції або клонування.

Доречно відмітити, що і в Українському кіннозаводстві цей відомий жеребець-плідник залишив свій слід. В Петриківському племконезаводі в жилах деяких коней також тече кров Хартбрекера і як батька і як дідуся. Такими яскравими представниками є: Vinchester PKZ, J’adore PKZ, Infernape PKZ, Hartmann PKZ, Deep Purple, Hillary VAN DE Heffinck, Kaviaar VD’abdijhoeve, Kannalora Z, Latil.

На звістку про ухід в зелені луги відізвались на сторінках ФБ власник Петриківського племконезаводу Андрій Мілованов: «Великий жеребец был! Нам всем известный по его дочке Рабанна — матери Легендарного Корнета Оболенского», власник КСК «Butenko Stuble» Бутенко Олексій: «У мене була кобила від нього (ЧІКА). Всі авторитетні люди говорили, що по стилю їзди і характеру вона схожа на батька».

Хартбрейкер, на відміну від багатьох видатних спортивних коней, які прожили яскраве, але драматичне життя, зустрів старість в спокійній та доброзичливій атмосфері. Причиною його смерті стала не тяжка хвороба, а поважний вік. Тож побажаймо йому м’яких хмаринок в країні вічнозелених левад та доброї пам’яті від вдячних людей, причетних до спорту і розведення.