Longines Global Champions Tour, CSI5*- 2-й етап, Мадрид (Іспанія)/ 3-й етап, Раматюель/Сен-Тропе (Франція)/ 4-й етап, Валкенсвард (Нідерланди)

Тетяна Маринич

Фото з офіційної сторінки Longines Global Champions Tour у Facebook


Longines Global Champions Tour, CSI5* 

2-й кваліфікаційний етап, Мадрид (Іспанія), 21-23 травня 2021 р.

На бойовій арені Мадриду французький конкуріст Olivier Robert в парі з Vivaldi des Meneaux (Chippendale Z/Dagotte CSSF) здобув чи не найвидатнішу в своїй спортивній кар’єрі перемогу. Його нестримний політ через останню перешкоду на маршруті перестрибування супроводжувався суцільною овацією. Єдиним суперником Робера в останньому раунді Гран Прі був британець Scott Brash, але його партнер Hello Jefferson (Cooper vd Heffinck/Hovis) в цьому двобії виявився повільнішим, хоча й подолав маршрут без порушень. Різниця у дві з половиною секунди стала вирішальною для французького атлета, який, за його власними словами, жодного разу не був переможцем п’ятизіркового Гран Прі, постійно лишаючись другим. Свого конкурента Робер вважає видатним майстром з подолання перешкод, всі чотириногі партнери Brash’а відзначаються високими показниками швидкості, але в попередньому раунді Hello Jefferson виглядав дещо стриманим, тому на старт перестрибування француз вийшов заздалегідь налаштованим на успіх.

Автором маршруту був відомий іспанський курс-дизайнер Santiago Varela Ullastres, і як завжди його схема стала для всіх спортсменів серйозним випробуванням на майстерність. Чимало проблем завдала коням та вершникам подвійна система, непростим був підхід до останньої перешкоди, але найскладнішою для більшості учасників виявилася відкрита канава з водою. Через відмову її долати трьом дуетам довелося передчасно залишити змагання за рішенням суддівської бригади, а ще дві пари добровільно відмовилися продовжувати боротьбу за головний приз турніру.

Появу на арені британського дуету глядачі зустріли аплодисментами, і Hello Jefferson під керуванням Brash’а дійсно показав високий клас стрибків. Якщо в основному раунді кінь не продемонстрував очікуваної від нього швидкості, то в перестрибуванні він виглядав неперевершено, після серії віражив згідно схеми впевнено вийшов на останню лінію та зупинив хронометр на відмітці 39.26 сек.

Що міг відповісти на цей виклик французький атлет? Звісно, йому довелося ризикувати зрізуючи гострі кути на маршруті, проте, стартуючи другим номером, він мав перевагу над британцем, і вже на середині дистанції стало зрозуміло, що він випереджає суперника щонайменше на секунду. До тріумфу лишилося в тому ж темпі пройти чисто другу половину маршруту, і Роберт це зробив! Феноменальний час — 36.74 сек. висвітився на табло і приніс дуету таку жадану перемогу в мадридському Гран Прі.

Бронзовим призером з результатом 4/77.16 став ірландський конкуріст Darragh Kelly в дуеті з VDL Cartello (Cartani 4/B-Estelle). Він не зумів потрапити до перестрибування, але показав найкращий час подолання маршруту серед тих учасників, що завершили основний раунд з однією помилкою. Зауважимо, що до рук Kelly 14-річний Cartello перейшов лише у травні поточного року, тому досягнення ірландської пари вражають не менше, аніж блискучі виступи дуетів з Франції та Британії.

Виборовши перемогу в мадридському Гран Прі, Olivier Robert не лише отримав вагому грошову винагороду, а й забронював квиток до Праги, де наприкінці року відбудеться заключний етап чергового сезону Longines Global Champions Tour — Super Grand Prix.

Щодо рейтингу учасників, за результатами другого етапу перше місце з 68 балами наразі посідає Scott Brash, другим в таблиці йде голандець Bart Bles, який набрав 63 бали, і 60 балів поклав до особистої скарбнички Olivier Robert. Попереду в учасників турніру чергова кваліфікація у французькому Раматюелі/Сен-Тропе, дати проведення шоу з 27 до 29 травня.  

3кваліфікаційний етап, Раматюель/Сен-Тропе (Франція), 27-29 травня 2021 р.

«Хотілося б відчувати подібне щодня! Хоча мені довелося понервувати, слідкуючи за виступами конкурентів, на щастя це був МІЙ день!” — так висловився про свій блискучий виступ на арені Раматюелю переможець Гран Прі, шведський вершник Peder Fredricson. Здобути вищу нагороду раматюельського етапу Фредріксону допоміг його давній партнер 15-річний сірий красень Catch Me Not S (Cardento 933/Ralmea (Ex Black Lady).

Маршрут Гран Прі, ретельно виміряний та збудований на конкурному полі курс-дизайнером Грегорі Бодо (Gregory Bodo), вимагав від коней та вершників абсолютної досконалості, не лишаючи їм права навіть на дрібну помилку. Найскладнішими на цій дистанції для більшості вершників виявилася потрійна система Лонжін та чухонець Дольче&Габана, верхня жердина якого злітала з колобашок від мінімального торкання. Втім шість дуетів змогли здійснити задум дизайнера в основному раунді, аби всерйоз помірятися силами в перестрибуванні.

Першим у фінальному раунді стартував представник Нідерландів Harrie Smolders, у якого під сідлом був Monaco (Cassini II/Ulla II). При такому розкладі йому апріорі було дуже складно претендувати на призове місце, навіть за умови чистого подолання маршруту, а пара ще й збила одну з жердин, заробивши на цьому 4 ш.о. Час, показаний голландцем на фініші 35.83 сек., був непоганим, але покращити його одразу ж налаштувалися всі учасники перестрибування. Бельгійцю Pieter’у Devos’у верхи на 13-річній Claire Z (Clearway/Colessa Z) це не вдалося — він фінішував з результатом 36.89 сек., також заробивши за порушення перешкоди 4 ш.о. Третій вершник, олімпійський призер Peder Fredricson з Catch Me Not з’явився на арені та рішуче повів коня по дистанції, одразу ж взявши високий темп руху. Глядачі захоплено слідкували за кожним стрибком — але всі перешкоди лишилися недоторканими, і от на табло висвітився результат 34.98 сек.! Так, шведська пара зробила серйозну заявку на призове місце, але яке саме, ще було неясним, адже троє учасників досі не сказали свого слова в цьому драматичному сценарії.

На старт вийшов представник приймаючої країни Simon Delestre, під сідлом якого стрибав стрімкий Hermes Ryan (Hugo Gesmeray/Ryonne des Hayettes Z). Ця пара показала дуже гідний час подолання маршруту 35.74, і хоча заробила на ньому 4 ш.о., поки що це був другий результат. Чергову відчайдушну спробу обіграти лідера зробив співвітчизник Фредріксона Henrik von Eckermann, але його дійсно потужний кінь King Edward (Edward 28/Koningin de Lauzelle) трохи затримався на одному з поворотів. Тож результат другої шведської пари склав 35.91, але оскільки штрафних очок на дистанції зафіксовано не було, Екерману таки вдалося обійти французького суперника, а от Фредріксон лишався й досі непереможеним. Останній старт — ще один дует з Франції Nicolas Delmotte з Urvoso du Roch (Nervoso/Emilie du GD Bois SF). Ця пара, на жаль, спіткнулася на тій же перешкоді, що й Гаррі Смолдерс, ще й фінішувала з ідентичним показником часу 35.83 сек. Таким чином Smolders та Delmotte поділили 4-те та 5-те місця, на останньому, 6-му місці лишився Devos, Delestre став бронзовим призером раматюєльского Гран Прі. Два шведські дуети, що подолали дистанцію перестрибування без порушень, зайняли першу та другу ступені п’едесталу. І якщо Екерман поки не здобув права на участь в празькому Супер Гран Прі, Фредріксон вже вписав своє ім’я до стартового протоколу, який поволі формується з кожною черговою кваліфікацією.

 

4-й кваліфікаційний етап, Валкенсвард (Нідерланди), 04-06 червня 2021 р.

На оновленій трав’яній арені Валкенсварду відбулося грандіозне шоу — Гран Прі четвертого етапу Longines Global Champions Tour. Кращі представники конкурної еліти змагалися за престижну нагороду, а водночас і за право виходу в плей-офф, адже місця для учасників в Празькому Супер Гран Прі заброньовані ще не повністю.

Цілком логічно, що на головний приз етапу претендували насамперед видатні представники приймаючої країни, проте їм довелося задовольнитися срібною та бронзовою нагородами. Але не варто забігати вперед — в нашому невеличкому огляді ми більш докладно розповімо про розвиток подій в перестрибуванні, на старт якого вийшов 31 дует вершник-кінь. Автором маршруту був Уліано Венцані — великий майстер конкурних “сюрпризів”. Цього разу курс-дизайнерській команді довелося працювати з підвищеним навантаженням — рясний дощ не оминув зеленої валкенсвардської арени, але результат роботи більшість учасників назвала геніальним. Позитивне враження від схеми Гран Прі не зруйнувала навіть низка драматичних  моментів основного раунду — тут були і одиничні збиті жердини, які завадили десятьом парам увійти в перестрибування, і грубі порушення цілісності маршруту, і падіння британської вершниці Ellen Whitaker на останній перешкоді, і добровільна відмова двох спортсменів від боротьби. Але як би там не було, п’ятірка кращих фінішувала з нульовими результатами та почала готуватись до завершального раунду.

Згідно стартового протоколу троє голландських вершників стартували в перестрибуванні один за одним. Першим подолав дистанцію Maikel van der Vleuten в дуеті з Beauville Z (Bustique/Wrinton), і зробив це не лише супер чисто, а й вельми стрімко — за 46.02 сек. Слідом за ним без порушень пройшов маршрут Frank Schuttert на коневі Lyonel D (Little Joe/Bohawa D), але покращити результат часу співвітчизника йому не вдалося — хронометр зупинився на відмітці 46.24 сек. Третім з голландців стрибає Harrie Smolders на Dolinn N.O.P. (Cardento/Olinn), і щосили намагається зрізати кути на дистанції, але ця тактика виявляється хибною — в стрімкості він дійсно обігрує конкурентів, фінішуючи за 45.67 сек., та при цьому збиває жердину на передостанній перешкоді, додаючи до прекрасного результату 4 ш.о.

Далі настає черга британської пари продемонструвати майстерність стрибків. Ben Maher — неодноразовий володар Гран Прі лонжинівських турнірів, про його здатність економити час на маршруті можна розповідати легенди, до того ж на старт він виходить разом з Explosion W (Chacco-Blue/Untouchable). Цього розумного та потужного коня Бен називає особливим — окрім природного спортивного таланту він ще вміє надавати наснаги своєму партнерові. “З ним я відчуваю, що можу зробити все!” — так висловився про 12-річного Explosion’а в короткому інтерв’ю щасливий британець, адже саме цій парі вдалося подолати маршрут за рекордний час 44.00 сек., не зробивши жодної помилки, і у 8-й раз стати переможцем Лонжін Гран Прі.

Останній учасник раунду, вершник з Канади Eric Lamaze звичайно ж намагався потрапити хоча б на одне з призових місць, але його напарниці Fine Lady 5 (Forsyth FRH/Dorina) передалася нервозність хазяїна, тож за однією збитою жердиною на траву полетіла і друга, і з результатом 8/48.36 Ламаз фінішував в перестрибуванні лише п’ятим.