Мистецтво маленьких кроків: від клубних стартів до чемпіонату світу
Леся Гордієнко
Друга ночі, навігатор, що провів наш батман усіма гірськими серпантинами Румунії, нарешті скеровує праворуч: ми на місці. Фари вихоплюють з темряви велетенську споруду на кшталт стадіону. Нас зустрічає кремезний хлопець, допомагає розмістити коня, саджає у свій Рубікон і прямо серед ночі проводить екскурсію зоною змагань: «Тут фудкорт і ветгейт, там розмістяться команди, далі — поле для розминки, стартові ворота, фінішні ворота, вода для коней, парковка». Хлопця звати Віорел Дабіжа і він головний організатор найпрестижнішого щорічного міжнародного турніру Shagya Arabian Cup в Румунії, на який з’їжджаються не лише всі пробіжники країни, але й команди з Болгарії, Греції, Туреччини, Словаччини та навіть США. Це було у далекому мирному 2021, але рівень організації та гостинність вразили нас настільки, що ми почали їздити у Буфтю на змагання майже щороку.
Візитівкою Кубка Шагія є неймовірна гостинність та увага до кожного спортсмена на фоні бездоганної організації та першорозрядної технічної підтримки. При цьому, з першого погляду тут все достатньо просто, без зайвого пафосу, лаконічно, доступно, але з акцентом на комфорті, емоціях і розвитку: якщо у тебе немає команди підтримки на авто, на трасі твого коня напоїть водою персонал змагань, розмітка маршрутів краща за дорожні знаки на автобанах, учасників та призерів національних CEN40 (це здебільшого діти) запрошують на сцену під переможний марш “We are the champions” разом з міжнародниками. Ти почуваєшся крутим і важливим навіть якщо тебе зняли з дистанції!
Якщо ви коли-небудь плануєте проводити змагання з Дистанційних Кінних Пробігів, то Буфтя – саме те місце, де варто повчитись. Тут вас проведуть за лаштунки, покажуть й розкажуть всі організаційні секрети. Локацією для проведення змагань слугує футбольний стадіон та поля навколо. Власне, від стадіону йде живлення електроенергією та водопостачання, здалеку видно прапори країн-учасниць, що розвіваються на високих флагштоках. Блакитно-жовтий тут вже втретє.
Стайні – розбірні, їх встановлюють за кілька днів до івенту, а навколо веселим наметовим табором живуть спортсмени та команди. Пахне кавою, барбекю і святом. Увечері напередодні старту стайні огороджуються сигнальною стрічкою: до 3-ї ранку доступ усім, окрім персоналу змагань, заборонено. Такі правила пробігів. З іншого боку стадіону розташовано ветеринарні доріжки і місце, де команди можуть облаштуватись під час змагань. Все просторо, зручно, якісно.
Траса у Буфті легка, без перепадів висот: ґрунтові польові дороги для швидкісних галопів та ділянки лісу, де можна перепочити від спеки. Місцями маршрут заводить у котеджні містечка пригорода Бухареста. Це – пробіги, тут немає спеціально підготовлених доріжок! Водночас естетична насолода гарантована!
Пан Віорел започаткував Кубок Шагія багато років тому і це був дуже простий, локальний старт з мінімальним бюджетом. «Ми починали практично з нуля і рухались крок за кроком. Перший рівень, другий, третій. Як три зірки у пробігах! Намагались щороку зробити краще, ніж до цього. Поступово з’явились спонсори. Нарешті після двох стартів минулого року Міжнародна федерація кінного спорту обрала нас організатором Чемпіонату Світу для молодих вершників у 2025 році!» — каже Віорел Дабіжа. Пан Віорел також обіцяє підтримати українських організаторів міжнародних змагань з пробігів: «Можете сміливо звертатись за порадами, я поділюсь своїм досвідом. Ми обов’язково пришлемо румунських спортсменів до України на змагання.»
Для пана Віорела не існує дрібниць. Нагородна атрибутика – на Кубку Шагія теж завжди неповторна. Цього року призи від особливих спонсорів турніру (UAE International Endurance Village) приїхали з самого Абу Дабі і тепер наш маленький український пробіжний клуб Arion Endurance прикрашає унікальна золота тарілка у футлярі, інкрустована арабською в’яззю.
Від себе (Леся Гордієнко ред.) додам, що у вересні 2024 українська команда знову планує стартувати у Буфті. Віталій Скоцик поїде CEI2*120 на чистокровній арабській кобилі Нью Хоуп, що належить клубу CSE Decebal. Для нас це важливий етап кваліфікації до Чемпіонату Світу. Тож побажайте успіху!