ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ В ТОКІО: ТРИБОРСТВО (ВИПУСК ЖУРНАЛУ №53)

Photo Copyright © FEI/EFE/Kai Försterling

Photo Copyright © FEI/Christophe Taniére

Photo Copyright: FEI/Libby Law Photography

 

Змагання з триборства стартували у Токіо в останній день липня.

Українські триборці не отримали ліцензії на ОІ і тому ця подія пройшла без представників нашої держави.

Як і завжди, випробування для триборців починаються з виконання манежного тесту —  виїздки, у якій вершнику потрібно набрати якомога менше штрафних очок. У порівнянні з минулою Олімпіадою вимоги до виконання елементів їзди ускладнилися, але більшість дуетів виявилися цілком готовими до нововведень. За результатами першого дня у лідери вийшов титулований атлет з Німеччини Michael Jung в дуеті з 13-річним конем Fischer Chipmunk FRH (Contendro I/Havanna). Відносно недавно сформована пара продемонструвала технічну їзду у повному порозумінні вершника з його чотириногим напарником, тож оцінка була відповідною: лише 21.10 ш.о. — непоганий подарунок до дня народження атлета. На другому місці з результатом  23.60 ш.о. фінішував у їзді британець Oliver Townend в парі з Ballaghmor Class (Сourage II/Kilderry Place), третій рядок у протоколі посів представник Китаю Alex Hua Tyan, який виступав у дуеті з Don Geniro (Don Kennedy/Gina), його оцінка 23.90 ш.о була дуже гідною. До топ-п’ятірки першого дня увійшли також німецька триборка Julia Krajevski — вона у парі з Amande de B’Neville (Oscar des Fontaines/Perle de B’Neville) заробила лише 25.20 ш.о., та новозеландський дует Tim Price- Vitali (Contender/Noble Lady I) з показником 25.60 ш.о. Білоруський спортсмен Alexandre Zelenko у перший день виступив досить вдало — разом з Carlo Grande Jr. (Carlo Grande/Kaloe) він заробив 31.00 ш.о., росіяни Andrey Mitin, у якого під сідлом стартувала Gurza (Kwazimodo/Gabonya) та Mikhail Nastenko в парі з MP Imagine If (Shannondale Sarco ST Ghyvan/Fast Morning Flight) набрали відповідно 36.10 та 43.00 штрафних.

Другий етап змагань у триборців найбільш проблемний. Це польові випробування, або крос-кантрі, де зазвичай трапляється чимало несподіванок, як приємних, так і навпаки.

Головним крос-дизайнером змагань з кінного триборства на токійській Олімпіаді-2020 був обраний відомий фахівець Derek di Grazia, (Дерек ді Граціа).

Працювати над олімпійською трасою на штучно сформованому острові у передмісті японської столиці, вже четвертою в своїй кар’єрі, Дерек розпочав ще в 2017 році. Конкурист у минулому, він чудово знається на поведінці коней та вершників у процесі подолання перешкод, тому розроблені ним схеми польових випробувань завжди цікаві та різноманітні, водночас складні та максимально безпечні для спортсменів. Масштабні роботи, в тому числі із зміни ландшафту, надали можливість завершити роботи над трасою довжиною у 5700 метрів приблизно у березні поточного року і організувати цілу низку тестувань, в яких, окрім команди дизайнерів та технічного персоналу, брали участь найвідоміші атлети-триборці з різних країн світу. Доречи, вже за кілька днів по завершенні Олімпіади трасу буде демонтовано — і це, за словами ді Граціа, звичайна практика для змагань найвищого рівня складності.

Як зазначив автор траси, згідно з сучасними вимогами, всі перешкоди було оздоблено системами безпеки, але саме через таку систему втратив надії на перемогу лідер першого дня Michael Jung. Заробивши на трасі 11 штрафних, Юнг за результатами двох днів змагань замкнув топ-десятку учасників з останнім результатом. Oliver Townend та Julia Krajevski впоралися із випробуванням відмінно та вийшли відповідно на першу та другу позиції. Третій результат продемонструвала британська спортсменка Laura Colett, що разом з конем з символічною кличкою London 52 (Landos/Vernante) подолала дистанцію без штрафних і відтепер мала на особистому рахунку всього 25.80 очок.

Tim Price заробив одне очко за перевищення норми часу, втім утримався в топ-п’ятірці, яку замкнув японський триборець Kazuma Tomoto в парі з Vinci de la Vigne (Esterel des Bois SF/Korrigane des Vignes SF) — він також фінішував з нульовим результатом і набрав по сумі двох днів 27 ш.о. Білоруський та обидва російських дуети, хоча і з великою кількістю штрафних, зуміли дістатися фінішу, на відміну від 16 спортивних пар, що за результатами кросу вибули із змагань. Як не прикро про це згадувати, на польових випробуваннях сталася драматична подія. Молодий швейцарський вершник Robin Godel не зовсім вдало підвів свого коня до однієї з перешкод, і Jet Set (Nordico/Carina) після приземлення отримав складну травму. Хоча ветеринарну допомогу було надано коневі негайно, притому дуже кваліфіковано, у шпиталі пошкодження кінцівки визнали надто складним та запропонували приспати тварину, на що спортсмен після тривалих вагань врешті-решт дав свою згоду. Щирі співчуття з цього приводу надали Робіну Годелю офіційні представники FEI, спортсмени та вболівальники.

Останнім випробуванням для триборців став конкурний маршрут. На жаль до нього не був допущений Alexandre Zelenko — його напарник Carlo Grande не пройшов другої виводки, що за правилами змагань проводиться після кросу. Щодо російських атлетів, Андрій Мітін з Гюрзою завершив третій день змагань на 38-му місці з загальною сумою штрафних 92.10, а Михайло Настенко з Імаджін Іф заробили 133.80 ш.о., що відповідало 43-му місцю.

У групі лідерів представниця збірної Німеччини Julia Krajevski в дуеті з Амандою зуміла обіграти суперника-британця: за результатами трьох днів змагань кількість штрафних в неї виявилася мінімальною — 25.60. Таким чином талановита вершниця Юлія Краєвські виборола золоту нагороду в особистому заліку.

На 2 очки більше заробив атлет з Великої Британії Tom McEwen, який за допомогою Toledo de Kerser (Diamant de Semilly/Ariane du Prieure II) став срібним призером Олімпіади. З бронзовою нагородою завершив змагання ветеран-триборець з Австралії, 62-річний Andrew Hoy. Його напарник Vassily de Lassos (Jaguar Mail/Illusion Perdue) блискуче пройшов конкурне випробування, тож сумарний результат дуету склав 29.60 ш.о. Спортивна пара з приймаючої країни Kazuma Tomoto-Vinci de la Vigne посіла 4-е місце в особистому заліку з результатом 31.90 ш.о., і замкнув п’ятірку кращих дует Oliver Townend — Ballaghmor Class, який за три дні змагань заробив 32.40 штрафних очок.

У командному заліку Олімпійськими чемпіонами стали представники Великої Британії з результатом 86.30, комплект срібних медалей поїхав до Австралії — збірна цієї країни завершила змагання з 100.20, а бронзові нагороди було вручено атлетам із Франції — на загальному рахунку французької команди штрафних очок виявилося доволі небагато, лише 101.50.