Ознаки наявності больового синдрому у коня (Як розпізнати 24 різних проявів поведінки коня під сідлом, які вказують на біль) (випуск журналу №52)
Скільки разів ви чули від інших, або, навіть самі вимовляли: «Це все характер», «Шкідлива звичка», «Кінь балується» і чинить опір тому що злий, підлий і т.д.
А що якщо ці висловлювання помилкові і наші коні своєю, так би мовити, «поганою поведінкою» хочуть просто нам сказати: «Мені Боляче!»
Всесвітньо відомий ветеринарний лікар і дослідниця Сью Дайсон провела 6 різних досліджень з 400 кіньми із залученням кінних ветеринарів, в ході яких було виявлено, що після усунення саме болю «погана поведінка» зникала. Спираючись на отримані результати і враховуючи необхідність донести їх в першу чергу до широкого кола практикуючих ветлікарів, спортсменів, тренерів, коневласників, вона створила для них цілий навчальний курс. (Посилання на курс. https://www.equitopiacenter.com/ru/shop/how-to-recognize-the-24-behaviors-indicating-pain/ref/
Олена Кудінова, один з провідних масажистів Росії і FEI Permitted Equine Therapist, переклала даний курс на російську мову. За її згодою ми, для читачів журналу, приводимо деякі приклади «поганої поведінки» коней, що викликані скелетно-м’язовим болем під час роботи під сідлом:
- Постійне кивання головою, або нахили голови.
- Вуха повернені назад за вертикаль на 5 і більше секунд.
- Віка прикриті або закриті більше 3-5 секунд.
- Рот неспокійний (відкривається-закривається). Кінь, показує зуби або язика, скрегоче зубами.
- Трензель зміщений на одну сторону.
- Хвіст або щільно притиснутий, або відведений в сторону. Махи хвостом вгору-вниз, у бік (але в цьому випадку потрібно переконатися що немає докучання комахами).
- Нерегулярна рись.
- Спонтанна зміна алюру. Кінь сам змінює ноги (не за командою вершника).
- Постійне спотикання або волочіння ніг.
- Раптова зміна напрямку, всупереч команді вершника, або відмова (небажання) рухатися вперед. Висмикує повід.
- Свічки, козли, намагання позбавитись вершника.
Це не повний перелік ознак можливої негативної поведінки коня, яка свідчить про наявність больового синдрому. Тому, з метою визначення причин такої «неадекватної» поведінки, потрібно спочатку переконатися що у коня все в порядку з зубами, проведено правильне розчищення/кування, правильно підібране сідло.
Хочу звернути увагу на розроблену Сью Дайсон «Етограму», яка займає значне місце в запропонованому нею навчальному курсі. Вона розроблена на основі відеозаписів, а також вміщує велику кількість фото знімків кульгавих і не кульгавих коней, а також кульгавих до і після діагностичної аналгезії, яка усуває скелетно-м’язовий біль. Саме цей документ може стати для наших ветлікарів, і не тільки, корисним інструментом для визначення наявності болю у коней, та надалі вже застосовувати різноманітні засоби усунення наявних проблем в їх поведінці.
Як фахівець рекомендую всім зацікавленим особам пройти цей курс навчання (посилання на початку статті), і використовувати Етограму з тим, щоб розуміти що коні хочуть нам сказати.
Давайте будемо уважні до своїх чотириногих партнерів.