Ознаки наявності больового синдрому у коня (Як розпізнати 24 різних проявів поведінки коня під сідлом, які вказують на біль) (випуск журналу №52)

Скільки разів ви чули від інших, або, навіть самі вимовляли: «Це все характер», «Шкідлива звичка», «Кінь балується» і чинить опір тому що злий, підлий і т.д.

А що якщо ці висловлювання помилкові і наші коні своєю, так би мовити, «поганою поведінкою» хочуть просто нам сказати: «Мені Боляче!»

Всесвітньо відомий ветеринарний лікар і дослідниця Сью Дайсон  провела 6 різних досліджень з 400 кіньми із залученням кінних ветеринарів, в ході яких було виявлено, що після усунення саме болю «погана поведінка» зникала. Спираючись на  отримані результати і враховуючи необхідність донести їх в першу чергу до широкого кола практикуючих ветлікарів, спортсменів, тренерів, коневласників, вона створила для них цілий навчальний курс. (Посилання на курс.  https://www.equitopiacenter.com/ru/shop/how-to-recognize-the-24-behaviors-indicating-pain/ref/

Олена Кудінова, один з провідних масажистів Росії і FEI Permitted Equine Therapist, переклала даний курс на російську мову. За її згодою ми, для читачів журналу, приводимо деякі приклади «поганої поведінки» коней, що викликані скелетно-м’язовим болем під час роботи під сідлом:

 1. Постійне кивання головою, або нахили голови.
 2. Вуха повернені назад за вертикаль на 5 і більше секунд.
 3. Віка прикриті або закриті більше 3-5 секунд.
 4. Рот неспокійний (відкривається-закривається). Кінь, показує зуби або язика, скрегоче зубами.
 5. Трензель зміщений на одну сторону.
 6. Хвіст або щільно притиснутий, або відведений в сторону. Махи хвостом вгору-вниз, у бік (але в цьому випадку потрібно переконатися що немає докучання комахами).

 1. Нерегулярна рись.
 2. Спонтанна зміна алюру. Кінь сам змінює ноги (не за командою вершника).
 3. Постійне спотикання або волочіння ніг.
 4. Раптова зміна напрямку, всупереч команді вершника, або відмова (небажання) рухатися вперед. Висмикує повід.
 5. Свічки, козли, намагання позбавитись вершника.

Це не повний перелік ознак можливої негативної поведінки коня, яка свідчить про наявність больового синдрому.  Тому, з метою визначення причин такої «неадекватної» поведінки, потрібно спочатку переконатися що у коня все в порядку з зубами, проведено правильне розчищення/кування, правильно підібране сідло.

Хочу звернути увагу на розроблену  Сью Дайсон «Етограму», яка займає значне місце в запропонованому нею навчальному курсі. Вона розроблена на основі відеозаписів, а також вміщує велику кількість фото знімків кульгавих і не кульгавих коней, а також кульгавих до і після діагностичної аналгезії, яка усуває скелетно-м’язовий біль. Саме цей документ може стати для наших ветлікарів, і не тільки, корисним інструментом для визначення наявності болю у коней, та надалі вже застосовувати різноманітні засоби усунення наявних проблем в їх поведінці.

Як фахівець рекомендую всім зацікавленим особам пройти цей курс навчання (посилання на початку статті), і використовувати Етограму з тим, щоб розуміти що коні хочуть нам сказати.

Давайте будемо уважні до своїх чотириногих партнерів.