Перша ластівка (Що до проведення в Україні рефреш-семінарів для суддів 2 та 3-ї категорій та осіб без категорії)

Кінець 2024 та початок 2025 року став для суддів в Україні своєрідним початком активізації роботи Колегії суддів, яку очолила Ксенія Горбунова. Була підготовлена та введена в дію нова, 8 редакція Положення про Колегію суддів та Положення про атестаційну комісію ВФКС. Тож на її черговому засіданні затверджена також й нова редакція Положення про проведення семінарів та іспитів для офіційних осіб змагань.

У зв’язку зі скасуванням третьої суддівської категорії, АК ВФКС прийняла рішення про необхідність термінового проведення низки рефреш-семінарів для суддів, які вже мали 2 та 3 суддівські категорії, щоб тим кому була вже присвоєна 2 категорія мали змогу її підтвердити своєю участю в такому семінарі, а для тих, хто мав 3-ю, або не мав взагалі ніякої категорії, участь у семінарі з позитивною оцінкою керівника стала б однією з вимог для подальшої участі у кваліфікаційному семінарі.

Рішенням АК ВФКС мені та Вірі Вікторівні Кириченко було доручено у стислий термін підготувати перелік тестових завдань, які будуть запропоновані надалі для використання на іспиті для тих, хто виконає всі обумовлені вимоги для допуску на нього та організувати проведення низки рефреш-семінарів.

Першим, так би мовити, «пробним» ОЧНИМ рефреш-семінаром став підготовлений та проведений Вірою Вікторівною 15 березня у м. Дніпро на території КСК «Klimenko Stable». Її багаторічний не тільки суддівській, а й викладацький досвід у коледжі, дав змогу, на мій погляд, провести даний захід на гідному рівні, про що свідчили висловлювання практично всіх слухачів по його закінченню.

 

У призначений час зібралось 20 учасників, серед яких були спортсмени, тренери, аматори – до речі дуже обнадійливим є той факт що більшість з них були представниками СДЮСШОР м. Дніпра, а після розв’язання деяких організаційних питань розпочалась основна частина.

Проте, мені здається доцільним буде наголосити на деяких особливостях методики подачі матеріалу – впевнена що це допоможе тим суддям, які будуть надалі проводити аналогічні заходи. Безумовно, все зводилось до вивчення «національних» Правил змагань з кінного спорту, але, Віра Вікторівна постійно звертала увага слухачів, саме на ті пункти, знання яких допоможе виконувати передбачені в них обов’язки того, хто претендує на одержання виключно 2-ї (початкової) суддівської категорії. Це було саме те, що потрібно, бо мені, наприклад, постійно хотілось додати й те, й те, щоб розширити знання присутніх з того чи іншого питання, але саме тут керівника семінару буде підстерігати «пастка» — «впхнути» всі потрібні знання в початківців неможливо, та й не тільки в початківців. Саме головне – дати «базові» знання та деякі практичні навички вміння швидко знаходити інформацію по кожному питанню в нашому головному документі – в Правилах….(саме для 2-ї категорії змін у порівнянні з редакцією 2021 року, якою ми наразі користуємось, їх зовсім мало).

Активно використовувались, так би мовити, ігрові моменти під час яких всі розв’язували запропоноване письмове запитання, а рішення фіксувалось підняттям картки з номером правильної відповіді з подальшим її обговоренням. Різноманіття методичних прийомів, які використовував керівник семінару, дозволяло йому постійно тримати не тільки увагу присутніх, а й невимушеність обстановки. На мій погляд, відсутність можливості застосовувати показ слайдів на екрані у приміщенні підтверджує доцільність виготовлення саме паперового роздаткового матеріалу.

Тож відлік часу у питанні підготовки нових суддів 2-ї категорії в нашій країні пішов. У два найближчих тижні аналогічні семінари пройдуть у Харкові, Києві, Сумах, Львові, Полтаві. Сподіваємось що Колегія суддів отримає гідне поповнення новими суддями, які будуть готуватись до майбутнього іспиту завдяки волонтерської участі у різноманітних змаганнях.