Перший Етап Кубку України з подолання перешкод 2023
Віра Кириченко
Фото Тетяна Капліна
Невдовзі після першого етапу Кубку України з виїздки, Жашківській кінний завод прийняв на своїй території і перший етап з подолання перешкод. На відміну від виїздкових, конкурних вершників зібралось чимало, тому членам ГСК довелось «попотіти» з документами, ретельно перевіряючи відповідність віку коней та вершників заявленим класам змагань, наявність страховок, допуску від лікарів. Поки готувались і коні й документи до ветінспекції, курс-дизайнер Сергій Жогов приступив вже до постановки маршруту на перший день.
На ветінспекцію під керівництвом головного судді змагань Марини Матвєйчук було представлено коней яких спочатку ретельно ідентифікувала ветлікар змагань Наталія Бобровська, а згодом всі члени комісії вже оглядали ходу коней та виносили «вердикт» щодо допуску. На щастя не допущених до змагань виявлено не було, тому проєкт стартового протоколу головному секретареві Анні Швецовій практично переробляти не довелось.
Як завжди говорити про результати першого національного випробування нового року ми будемо по групах, що були зазначені у Регламенті змагань.
У категорії «Діти» було виділено дві підгрупи, висота перешкод для яких відрізнялась, що дуже доречно, особливо на початку спортивного сезону, тому що не всі спортивні установи мають достатньо умов для зимової підготовки коней, зважаючи ще й на постійні загрози обстрілів з боку нашого «дружнього» сусіда. Однак молоде покоління конкуристів нас не порадувало.
У молодшій групі стартувало всього 4 спортивних пари, але Вікторія Харитонова з КСК «Молода країна» не змогла подолати кваліфікаційний бар’єр і в завершальний день всього три пари розіграли медалі. До речі у перестрибуванні золото змогла вибороти представниця КДЮСШ «Динамо» Софія Савенко. Друге місце посіла Поліна Трохімчук («Молода Країна»), а з 4 штрафними в основному маршруті на третьому місці залишилась Дарина Пірог – КСК «Equides Club».
Другу групу в цій категорії представляла, до речі досить гідно, всього одна спортсменка – Єва Щербина, яка тренується під керівництвом м\с Євгена Лапи з КСК «Klimenko Stable». У парі з жеребцем Кастель вони тільки в перший день мали 4 штрафних за руйнування перешкоди на маршруті, а наступні два всі перешкоди подолали «чисто».
У категорії «Юнаки» ми спостерігали таку ж саму картину – дві підгрупи, але тут вже дещо більша кількість учасників на низьких висотах – від 110 до 120см. Серед 9 спортивних пар ми побачили декілька представників КСК «Klimenko Stable», Equides Club», «Патріот» Рівненської області, спортивного товариства «Динамо» Черкаської області, КДЮСШ «Динамо» м. Києва. Слід зазначити, що з кожним маршрутом результати учасників поліпшувались. Якщо в першому тільки один міг пройти дистанцію без штрафу – Марія Томіліна, то в другий день таких вже було четверо. Переможець заключного маршруту визначався у перестрибуванні між Ніною Сафоновою та Софією Синянською, які пройшли його також без штрафних очок і тільки прилад електронного обліку часу зафіксував перевагу Ніни.
З більшою висотою перешкод і іншій групі змагався єдиний учасник – Дмитро Мошенський, в якого під сідлом стартував вже досить відомий кінь Історик PKZ, але вершнику ще потрібно вдосконалювати свою майстерність на цих висотах.
ЮНІОРИ – тут впору пустити сльозу – всього один учасник вступив в боротьбу з маршрутами – це Вероніка Чибліс, яка представляє досить молодий спортивний клуб «Іхор» що на Дніпропетровщині, а здобуває досвід вона під керівництвом м\с Юрія Голікова. «Мої перші 130 см. – зазначила спортсменка на сторінці ФБ — Ми з Купаром пройшли маршрут чисто. Не передати ці емоції, адже як довго ми з тренером до цього йшли. Ще на Камелоті я починала стрибати цю висоту, але до змагань так і не дійшло. Купар кінь із величезним серцем. Він так любить стрибати та робить це із величезним азартом. Мені іноді просто потрібно йому довіритись і він зробить ідеальний стрибок. Дякую долі, що звела мене із цим конем, а ESC «IHOR» за таку можливість. Найкращий тренер Юрій Голиков і наша BEST TEAM!».
Зазвичай приємно читати такі слова від вдячних спортсменів.
До Програми Етапу Кубку України були включені також маршрути для молодих коней 5 та 6 років, це майбутнє нашої дисципліни кінного спорту, і, зазвичай, всі присутні з цікавістю спостерігали за їх виступами, оцінюючи результати та можливості молодих коней, а може хтось і приглядав для себе майбутнього партнера.
Коні 5 років почали з висоти 105см у складі п’яти спортивних пар, але отримати кваліфікацію у вигляді не більше 12 штрафних змогли всього дві. Саме між Едуардом Слободенюком, який представив сірого вестфальця від Корнета Оболенського та Володимиром Гарасютою в парі з гнідим мерином від Дер Танцера розгорнулась боротьба за перше місце як у маршруті з висотою до 115см., так і у завершальний день. Перевага була на боці Корнет Голд (0\0), тоді як результат Кабардіна складався з чистого проходження другого маршруту та 15 штрафних у заключний день, з яких 11 штрафних були за перевищення норми часу. Обидва коні справили приємне враження – не було помітно явного непідкорення під час руху по дистанції, та і якість стрибка доволі хороша.
Коней 6 років представляли два майстра спорту – Євген Лапа та Євген Індюшкін, кандидати в майстри спорту Володимир Гарасюта, Максим Родіонов, Вероніка Бочарова, Андрій Пещерін та Олег Остріков, а також першорозрядниця Вероніка Чибліс. З завданням першого маршруту впорались практично всі заявлені вершники разом зі своїми кіньми й здобули кваліфікацію до другого дня, а у двофазовому були зняті з маршруту Євген Індюшкін з Кіборгом та пару йому склав Володимир Гарасюта з Каділом. Деякі з учасників не стартували в заключний день змагань в цій категорії, тому нам залишилось спостерігати за боротьбою лише трьох спортивних пар, але у підсумку не витримав напруження Євген Лапа з Еір Джокером – саме з ним він долав дистанцію вже після вдалого проходження маршруту в парі з Кандінським. Срібна медаль лягла у скарбничку першорозрядниці Вероніки Чибліс, яка разом з Сабін мала одне руйнування перешкоди, що коштувало їй 4-х штрафних.
За традицією завершуємо огляд результатів триденних випробувань розповіддю про маршрути для коней 7 років та старше.
Попри наявність серед 18 спортивних пар практично половини «чистих» семирічок, з першим маршрутом більшість учасників впоралась на відмінно і тільки час розставив вершників по місцях: 1м. Едуард Слободенюк разом з Ізюмчиком, 2м. посів Євген Індюшкін з Компліментом PKZ, а разом з Оскаром PKZ вони були третіми. Другий день – двофазовий маршрут приніс декому розчарування, бо судився він за ст.238.2.2 Правил змагань з подолання перешкод, тому всі хто мав у першій фазі штрафні очки до другої не були допущені. Таким чином змінився розподіл призових місць, але знов перевага була на стороні Едуарда з Ізюмчиком, далі Євген Індюшкін, але вже в парі з Генералом. Щодо третього місця – його виборола Анастасія Єршова, під сідлом в якої демонстрував свою вправність Даріос де Вескері.
Гран Прі – 13 спортивних пар!
Першим на бойовій арені з’являться пара Євген Індюшкін – Оскар PKZ — на жаль два руйнування, непідкорення і вершник приймає рішення про відмову від подальшого виступу. Євген Лапа з Корамбо та Анастасія Єршова з Кетаном PKZ допускають по одному руйнуванню. Пара Єлізавета Ткачук разом з Май Леді як ракета проносяться по маршруту, але швидкість не завжди приносить успіх – вже наприкінці дистанції жердини на 10 й та 11-й перешкодах опиняються на грунті. Наступні учасники гідно склали іспит і були допущені до перестрибування, бо основний маршрут завершили без штрафних очок – це Євген Іендюшкін та Генерал.
Не впорався з завданням Роман Ведмідь, їзда одразу була якась «рвана» й за два непідкорення його з Гектором виключають зі змагання. Всі аплодують наступній парі, бо саме від них, зважаючи на відмінні результати двох попередніх днів, чекали потраплянні до перестрибування. Так і відбулось! Едуарда Слободенюка не підводить Ізюмчик, натомість знов не підкоряється маршрут Євгену Індюшкіну, але вже з Кальваро – друга, четверта перешкоди зруйновані, та й вже наближаючись до фінішу цей гнідий мерин повністю «виносе» систему. Ні про яке перестрибування мови не йдеться. Сірий вестфалець Конрад від Корнета Оболенського також не допомагає своєму напарнику Івану Кирилюку, бо протягом руху по дистанції декілька разів жваво «підігрує» задом, а також допускає одне непідкорення та разом вони «заробляють» ще й 11 штрафних за перевищення норми часу, так саме як і пара Наталія Настенко-Кафар. Ця «махіна» не завжди потрапляє «у розрахунок» та фінішують вони з 12 штрафними на маршруті, а також, на додаток, отримують ще 9 знов-таки за перевищення норми часу. Залишається всього три пари, а ми маємо всього двох учасників перестрибування, однак довго чекати не довелось. Євген Лапа з Новелою PKZ бездоганно відпрацьовують кожну перешкоду й становляться третім учасником перестрибування. Не поступається такою можливістю також Анастасія Єршова. Даріос де Вескарі як літак промайнув над всіма перешкодами – ми ледь встигали проводити цю пару поглядом. – є четвертий учасник!
Всі сподівались, що такого ж успіху досягне й завершальна пара – Євген Індюшкін з Компліментом PKZ, але не сталося – вони-таки допустили одне руйнування і не змогли скласти своїм товаришам конкуренцію в боротьбі за призові місця.
Наразі перестрибування! Сергій Миколайович Жогов перевіряє готовність бойового поля і починає першим Євген Індюшкін, який знов міняє під сідлом напарника.
Разом з Генералом вони перетинають створи фінішну без єдиного штрафного з часом 34,19сек. З таким самим результатом, маємо на увазі штрафні очки, фінішує й Слободенюк, але покращує час попередньої пари – 32,93сек. Не витримує напруги боротьби наступна пара – руйнування висоти кам’яної стінки, та, на останок, ще верхня жердина заключної перешкоди також опускається на землю і Євген Лапа вимушений чекати результату Анастасії Єршової – саме від неї залежить розподіл призових місць. Свій шанс вона не випускає, хоча разом з Даріос де Віскарі мають час гірший за попередніх двох учасників, але він дорівнює третьому місцю.
Золоту медаль отримує Едуард Слободенюк в парі з Ізюмчиком, а срібну – Євген Індюшкін з Генералом. Бронза в руках Анастасії Ершової з Даріос де Вескарі
P.S. У всіх присутніх на території кінно-спортивного комплексу «Parade Alure» в ці дні була нагода привітати з ювілеєм нашого суддю національної категорії з конкуру та міжнародного стюарда Ірину Пономарьову, а після урочистого привітання судді сфотографувались на пам’ять з ювіляркою.