Практична реалізація співпраці в галузі ветеринарної медицини
Алла Хохла –
директор ДЮСШ «Буревісник»
З кінця березня 2024 року Комунальний заклад дитячо-юнацька спортивна школа «Буревісник»” з кінного спорту і Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького активно налагоджують взаємозв’язки.
Передбачається співпраця в напрямку навчальної, навчально-методичної, науково-дослідної роботи, інформаційних та консультативних послуг, взаємного обміну досвідом і підвищення практичних навичок здобувачів вищої освіти. Планується взаємна участь обох закладів у формуванні освітніх програм, програм практик, тем та спільної участі у виконанні кваліфікаційних робіт, курсових, окремих курсів підготовки, долучення до процесу створення нових або оновлення існуючих освітніх програм із відповідної спеціальності, зокрема у сфері анімалотерапії, а саме іпотерапії. Співпраця навчального закладу з Дитячо-юнацькою спортивною школою буде корисна й безпосередньо для здобувачів вищої освіти університету та слугуватиме засобом закріплення теоретичних знань та їх практичного застосування в майбутньому на виробництві. Що до організації стажувань, практичних занять, лекцій, семінарів для здобувачів вищої освіти Університету на базі нашої спортивної школи – це реально, й ми будемо докладати всіх зусиль для здійснення таких проектів.
Яскравим прикладом початку такої співпраці слугує той факт, що 4 квітня керівник Навчально-виробничого центру клінічної ветеринарної медицини ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького, доктор ветеринарних наук, професор кафедри внутрішніх хвороб тварин та клінічної діагностики Максимович Ігор та асистент цієї ж кафедри Стефаник Остап провели ендоскопічне дослідження одній з чотириногих вихованок нашої школи. В кобили на кличку Муза спостерігалась рясна слинотеча та анорексія. Ветеринарний лікар школи Марта Портенко припустила потрапляння стороннього тіла, стан коня розцінювався як гострий, тому ми вимушені були звернутись до фахівців університету з проханням про допомогу, яка й була у короткий термін надана.
Редакція журналу звернулась до Максимовича Ігоря Андрійовича і попросила більш детально розповісти про знайомство з чотириногим пацієнтом та про перебіг проведеного дослідження.
«Це не перша наша робоча зустріч з КЗ ДЮСШ «Буревісник». Наявність обладнання, зокрема відеоендоскопа (EC-530LP FUJINON; технічні характеристики: діаметр дистального кінця 11,0 мм; діаметр інструментального каналу 3,2 мм; робоча довжина 1690 мм; загальна довжина 1990 мм; Fujifilm, Японія) дозволило проводити дослідження і діагностувати захворювання передніх (верхніх) дихальних шляхів у коней, за яких реєструються симптоми «Ядухи». Серед них у коней ми діагностуємо геміплегію гортані (Inspiratory roaring), дорзальне зміщення м’якого піднебіння (англ. Dorsal displacement of the soft palate; DDSP), фарингальну лімфоїдну гіперплазію (англ. Pharyngeal lymphoid hyperplasia). Причиною підвищеного опору верхніх дихальних шляхів у коней визнано також надмірне згинання голови (Rollkur) (для вершників дуже важливо звернути на це увагу – ред). Донедавна таким захворюванням не надавалося достатньої уваги. Це не означає, що такі захворювання є новими, вони давно відомі. Проте, обмежені діагностичні можливості не дозволяли їх діагностувати.
Ми ефективно застосовуємо трахеобронхоскопію, скоринг трахеального слизу та цитологічні дослідження змивів бронхоальвеолярного лаважу з дихальних шляхів у коней для діагностики та диференціальної діагностики індукованої навантаженням легеневої кровотечі (англ. Exercise-induced pulmonary hemorrhage; EIPH) EIPH), запальних захворювань нижніх дихальних шляхів (англ. Inflamatory airway disease; IAD) та астми коней (стара назва – рецидивуюча обструкція дихальних шляхів (англ. Recurrent airways obstruction; RAO)).
Відомо що у коней дуже рідко знаходять сторонні тіла в ділянці горла, що не є характерним для цього виду тварин. Проте, у нашій практиці вже траплялися такі клінічні випадки, про які ми опишемо в наступних статтях журналу.
Щодо поточного випадку. Фарингальна лімфоїдна гіперплазія є частим ендоскопічним клінічним симптомом, який виявляють при дослідженні дорзальної стінки глотки у молодих коней віком 1–3 роки (до 5 років). Коні не мають дискретних утворень лімфоїдної тканини ділянки глотки. У них знаходиться багато дрібних вогнищ або фолікулів лімфоїдної тканини, дифузно поширених на дорзальній та бічних стінках глотки. У дорослих коней ці фолікули зливаються зі слизовою оболонкою і є непомітними. У коней молодого віку лімфоїдні фолікули виступають у вигляді піднятих над слизовою оболонкою горбиків на дорзальній поверхні глотки і поширюються по бокових її стінах до носоглотки.
Всупереч тому, що лімфоїдна гіперплазія глотки колись вважалася однією з основних причин низької працездатності коней, її клінічне значення сьогодні є сумнівним. Практично у всіх молодих коней розвивається гіперплазія глоткових лімфоїдних фолікулів і в більшості випадків це являє собою нормальну імунологічну реакцію.
Іноді лімфатичні фолікули можуть збільшуватися і зливатися з навколишніми. У таких випадках з’являється гіперемія фолікулів з ознаками запалення та виділенням слизового або слизисто-гнійного ексудату. Ці випадки являють собою легкий або субклінічний перебіг вірусної інфекції та можуть бути причиною зниженої працездатності коней. Лікування у переважній більшості випадків не є необхідним. Однак, у випадку ознак запалення (болючість в ділянці глотки, зниження або втрата апетиту, часті позиви до ковтання) у коней необхідно застосовувати нестероїдні протизапальні препарати».
Ми дуже вдячні Ігорю Андрійовичу та всій команді навчального закладу за таку спільну роботу Університету та нашої школи, яка не лише допомагає рятувати життя тваринам здійснюючи якісну інформативну діагностику, а також своєчасно застосувати відповідну терапію, отримати практичний кейс з клінічними випадками, що може стати цінним матеріалом також й для навчального процесу здобувачів освіти. Сподіваємось, що така стала співпраця між університетом та спортивною школою допоможе також у ще кращій підготовці кваліфікованих лікарів ветеринарної медицини, адже ми зможемо бути якісною практичною базою для роботи з тваринами, а також вивчати окремі клінічні випадки, які трапляються у коней, а наші чотириногі улюбленці отримають додаткові інструменти для покращення стану здоровʼя та його збереження.
Зважаючи на все викладене вище, хочу повідомити й про подальші практичні кроки у галузі співпраці. Вже 11 квітня на навчально тренувальній базі нашої школи я, як директорка, старший тренер Олена Плекан, лікар ветеринарної медицини Марта Портенко та виконувач обов’язків ректора Університету професор Ivan Parubchak, перший проректор, доцент Ігор Турко, проректор з науково-педагогічної роботи, доцент Ігор Двилюк та керівник відділу працевлаштування та зав’язків з виробництвом Богдан Галух затвердили основні напрямки співпраці спортивної школи та університету.
Офіційною стороною цієї зустрічі стало підписання важливого документу — Угоди про співпрацю. Окрім того, були затверджені й перші практичні заходи, а саме План ветеринарно-профілактичних заходів КЗ “ДЮСШ «Буревісник»” з кінного спорту на 2024 рік. Після підписання Угоди, ми ознайомили представників університету з навчально спортивною базою школи та специфікою її функціонування.