Сага про Семільї — До 30-ї річниці Діаманта де Семільї (випуск журналу №51)
Тетяна Мариніч
Скорочений переклад з французької
Сімейна справа
Все почалося з Рішарового діда, який доволі вдало займався розведенням коней-ваговозів. Трохи згодом, разом із директором конезавода Сен-Ло, він започаткував нову лінію більш легких тварин, для чого спаровував рисаків з чистокровними, що призвело до появи в заводі спортивних коней. Батько Рішара не проявляв зацікавленості до експериментів, він був насамперед торговцем, до того ж в ці роки фермери масово продавали сільськогосподарських коней, аби придбати замість них трактори. Втім Левалуа-пер захоплювався верховою їздою і досить часто брав участь в змаганнях, організованих сільськими кінними спілками.
Справжнє захоплення розведенням на професійному рівні почалося з Рішара Левалуа. Саме з цією метою у 1989 році він придбав в Кувенсі невеличку стайню. Спочатку працював всього з трьома, хоча й дуже хорошими кобилами, але згодом, завдяки розвитку техніки переносу ембріонів, отримав доступ до якісного генетичного матеріалу.
Технічна революція в тваринництві починалася в Нормандії
Перші дослідження з переносу ембріонів на конях почалося саме в конезаводі де Семільї. Левалуа, разом з родиною Піньоле, не лише започаткували техніку штучного запліднення кобил, але й зробили її доступною для селекціонерів. Поступово перенесення ембріонів стало нормальним явищем в Європі, а надалі й в усьому світі.
У розведенні надаємо перевагу природі, а не ін‘єкціям
Протягом декілька років конезавод де Семільї вважався найбільшим центром розведення коней у Франції. В середньому за період розмноження через нього проходить близько 700 кобил. Розповідає Рішар Левалуа: “Секрет нашого успіху полягає в дбайливому ставленні до природи. Часто кобили приходять до нас в дуже нервовому стані, що заважає нормальній роботі з ними. Причин тому чимало: хтось замикає племінних тварин в боксах без жодних контактів з родичами, хтось зловживає ін’єкціями гормонів з метою прискорити овуляцію. Деякий час така практика працює непогано, але згодом все починає псуватися. В цьому випадку нам доводиться займатися “перепрограмуванням” тварин. Ми випускаємо їх пастися на траву — в поєднанні з сонцем це сприяє насиченню потрібними дозами вітамінів, ми відкриваємо їм доступ до табунів, що забезпечує нормальну взаємодію з родичами. Паралельно спостерігаємо за станом здоров’я кобил, проводимо регулярні обстеження, процедуру запліднення у нас виконують найдосвідченіші ветеринари, при цьому ми категорично уникаємо вживання гормональних препаратів, навіть якщо це в деяких випадках призводить до гальмування процесу. Але досягти оптимальних результатів можливо лише таким, цілком природним шляхом.”
Протягом року в конезаводі народжується близько 30-ти лошат — цифра, як бачимо, невелика. Деякі заводчики пропонують вдвічі більший показник народжуваності, не кажучи вже про Пауля Шокемюле, в господарстві якого щороку з’являються сотні голів. Тобто з точки зору промислового розведення наш конезавод не є великим. Ми прагнемо орієнтуватися насамперед на якість поголів’я.
В процесі селекції найважливішим критерієм якості ми вважаємо ментальність, тобто розумові здібності тварини. Саме за розум ми обрали провідним виробником нашого кращого жеребця Тота де Семільї. Насправді, навіть дуже сильна та технічна тварина не досягне бажаних результатів в спорті, якщо у неї відсутнє бажання перемагати. До того ж спортсменам потрібні сміливі коні, і саме тому норманські породи високо цінуються фахівцями — в їх генах присутня кров робочих коней, здатних витримувати великі навантаження. В цілому ж французький сель — це легкий, сміливий та розумний кінь, який завжди привертає увагу не лише вітчизняних, але й іноземних вершників.
На той час ми були практично єдиними, хто вірив в Тота — більшість заводчиків віддавали перевагу Наркосу, сперму якого бронювали за рік заздалегідь. Лише зараз ми переконалися в тому, що наш вибір був правильним. Тот, з його силою, легкістю, прекрасним балансом, продемонстрував себе справжнім лідером породи, незважаючи навіть на його статуру, яку дехто з фахівців називав занадто масивною.
Розвиток цієї породи відбувався дуже швидкими темпами. Зараз вершники орієнтуються на сучасну модель коня, якій притаманні легкість, енергійність, технічність та повага до партнера. До речі, вміння поважати вершника — вроджена риса характеру. Сучасний спорт не зацікавлений в повільних та важких конях, вони не користуються попитом навіть в аматорів. Спортсменам потрібні “електричні” коні, які реагують на команду вершника миттєво. Але з іншого боку реактивність робить коня занадто нервовим — така тварина може раптово зупинитися і не рухатися вперед, або, навпаки, її рух стає неконтрольованим. Знайти баланс в таких випадках зовсім непросто, тому коні з екстраординарними якостями народжуються рідко і цінуються спортсменами дуже високо.
Діамант де Семільї — космічний прибулець
Це дійсно діамант, це унікальний кінь!
Що сказати… Він схожий на високошвидкісний автомобіль. Він жодного разу за свою спортивну кар’еру не відмовився стрибати. Навіть в найскладніших і найгірших ситуаціях він не був в програші завдяки своїй силі та незрівняним розумовим здібностям.
Офіційним заводчиком Діаманта вважається Jules Mesnildrey. Саме він підшукав перспективному жеребцю-пліднику Тоту де Семільї прекрасну кобилу Веніз де Крель з дуже хорошим родоводом — її батьком був Ельф ІІІ, а дідом по материнській лінії Амарур ХХ. Безумовно Жюль сподівався на якісного нащадка від таких батьків, але несподівано сталося лихо — за декілька днів після пологів Веніз загинула. В подібних випадках новонароджені тварини гинуть дуже часто, але синові Тота пощастило. Сироту забрав до своєї стайні Жерар Левалуа, який фактично замінив малому лошаті втрачену мати. Це, з одного боку, врятувало Діамантові життя, з іншого зробило його надмірно прихильним до людини-годівника — працювати з цим конем в подальшому стороннім спортсменам подекуди було досить важко. Втім Жерар планував зробити з Діаманта саме спортивного коня, з трьох років він сам почав брати його в роботу і попри складнощі зумів виховати одного з найкращих коней в історії не лише французького, але й світового конкуру. У 8-річному віці Діамант де Семільї став чемпіоном Франції з подолання перешкод, у 2002 році знов отримав вищу нагороду на національному чемпіонаті з конкуру, а у 2003-му посів друге місце в командному заліку вже на Чемпіонаті Європи. В цьому ж році до його скарбнички нагород додалася ще й золота медаль Чемпіонату світу, що проходив в іспанському Хересі — пригадаємо цю мить: на фінальному маршруті там стояла канава з водою і одразу за нею оксер, дистанція між ними була ретельно виміряна курс-дизайнером. Діамант підійшов до оксера майже впритул, і в такій ситуації 95% коней просто відмовилися б стрибати. Але тільки не наш герой! Він стрибнув, при цьому зробив практично неможливе — перешкоду навіть не було зруйновано.
Свої унікальні здібності Діамант передає нащадкам, і зовсім не випадково декілька років поспіль його називали кращим жеребцем-плідником світового масштабу, та навіть в 27-річному віці він все ще посідав друге місце в рейтингах. Він неодноразово був удостоєний таких почесних звань як Найкращий представник породи французький сель, Найкращий батько молодих коней, Найкращий батько маточних кобил, Найкращий батько переможців CSO. Своїм нащадкам Діамант передає такі переваги як витривала сильна спина, прекрасний баланс, якісний галоп з широкою амплітудою, а також надзвичайні розумові здібності.
Фертильність Діаманта і досі лишається дуже високою, і це велике щастя для нас. Це надзвичайне явище в спорті, розведенні, та і взагалі в будь-якому сенсі, тому ми жартома порівнюємо його з космічним прибульцем. Деякі осудливі люди називали Діаманта злим, але вони не брали до уваги той факт, що він був сиротою і його годували з пляшечки. Якщо б його не було позбавлено матері, це був би прекрасний за характером кінь, такий же добрий, як і його батько Тот. Але в ті часи з ним поводилися не зовсім правильно: Рішар та один з його співробітників годували малого Діаманта що дві години, удень та вночі. Він вільно ходив по подвір’ю та сам підходив до віконця, щоб отримати свою пляшечку з молоком. Сьогодні ми не зробили б подібної помилки, такому лошаті обов’язково підшукали б сурогатну матір. Лоша, що зростало без матері, позбавлене кодексів поведінки та освіти, тому воно дуже швидко стає некерованим. Таких прикрих випадків в конезаводі бачили чимало, і Діамант серед них — далеко не найгірший варіант, тим більше для жеребця.
В 2008 році Діаманта тричі оперували з приводу кольок. Після цього він повністю одужав і наразі веде приємне життя. Щодня він гуляє в паддоку — таких йому доступно аж 10! Вдень йому надається додатковий обід, а ввечері повертається в бокс, де для нього сконструйовано гумовий надувний матрац — це не дозволяє коневі їсти солому і тирсу, які заборонені йому дієтою №4. В свої 30 років він сповнений енергії та оптимізму, які щедро передає численним і вельми перспективним нащадкам.
Серед найкращих нащадків Діаманта слід насамперед виділити Андіамо, якому притаманні усі найкращі риси його батька, але ми вважаємо його ще більш сучасним і спортивним. По материнській лінії в ньому присутні гени Rantzau, це дуже велика його перевага. На маршруті він демонструє неперевершені якості — це надзвичайно сміливий, легкий та розумний кінь.
Ще один перспективний син Діаманта — Капітен де Семільї. Це жеребець з дуже гарною статурою, якому притаманні сила, гнучкість та неперевершена харизма. Наразі йому трохи важко концентруватися на конкурному маршруті, бо гаряча кров заважає бути розважливим. Але ми вважаємо, що йому потрібен час аби розкрити свій талант. З цього приводу ми завжди згадуємо такого коня як Папійон Руж, який байдикував до восьми років і лише після цього з нього сформувався великий спортсмен. В нашій справі надзвичайно важливо розуміти, як правильно адаптуватися до кожного коня, і не менш важливо зберігати спокій та терпіння…
На світових конкурних аренах проявили себе як справжні спортсмени нащадки Діамант де Семільї — Кебрачо де Семільї, Авей де Семільї, Рок-н-Ролл де Семільї та багато-багато інших.
За матеріалами сайтів: http://www.normandie-terre-de-cheval.fr/ та semilly.com