Шлях вольтижувальників України до Чемпіонату Світу

Влад Панасенко

Вольтижування — цікава та видовищна кінноспортивна дисципліна, яка свого часу була обов’язковою частиною програми підготовки всіх вершників радянської доби. В Україні базові уявлення щодо вольтижування також існували, але у змаганнях, тим більше міжнародних, наші спортсмени участі не брали. 

Нова історія українського вольтижування почалася у 2018 році з семінарів французького спортсмена та чемпіона 2016 року Ентоні Бро Петі для всіх зацікавлених кіннотників України. 

На цих семінарах спробували себе в якості вольтижерів юні вершниці з полтавського клубу «Vladus riding club», які до цього вже мали значний досвід в гімнастиці, джигітовці та конкурі. Вже через деякий час вони зачаровували своїми показовими виступами глядачів на «Equides Club», «Klimenko Stable» та інших.

Єдине чого не вистачало дівчатам – це турнірного досвіду, оскільки повноцінних змагань з цієї дисципліни в Україні не було. Після початку повномасштабного вторгнення п’ятеро спортсменок за підтримки FEI отримали прихисток та можливість тренуватися у Братиславі (Словаччина), де згодом команда у складі: Панасенко Катерина, Шовкова Поліна, Панасенко Євгенія, Лопаєнко Марта та Шульга Софія, мали змогу вперше взяти участь у національних та міжнародних змаганнях у словацькому Шаморині та в угорському Капошварі. 

Після повернення додому команда продовжила свої тренування під моїм керівництвом як тренера й вже в сезоні 2023 року наші дівчата знов представляли Україну на міжнародних змаганнях у м. Капошвар (Угорщина). Поціновувачам кінного спорту в Україні було особливо приємно дізнатись про сенсаційну перемогу юних українських вольтижувальниць на турнірі у Шаморині, що відбувся 16-18 червня 2023 року. Дівчата стартували в індивідуальній програмі у категорії “юніори” CVIJ1*. Виконувати вправи їм допомагали кінь з кличкою Filon (Uphill/Ulana), досвідчений лонжер Kevine Moneuse та тенер Anthony Bro-Petit. Polina Shovkova отримала від суддів оцінку 7.239 та посіла перше місце серед 23 учасників, Kateryna Panasenko з результатом 6.975 здобула срібну нагороду. На третю сходинку п’єдесталу піднялася польська спортсменка Natasza Zak. Цей успіх став їх першою важливою віхою на шляху до Чемпіонату світу у Флайінге (SWE), а також став першим випадком коли гімн України прозвучав на міжнародній церемонії вручення призів з вольтижування.

Приємні для України новини на цьому не скінчилися. Обидві наші спортсменки стартували також у категорії CVI 2* та посіли місця у першій десятці. Завдяки чудовому виступу в Шаморині, українки кваліфікувалися на Чемпіонат світу з вольтижування, який відбувся у шведському національному кінноспортивному центрі Flyinge 24-30 липня 2023 р. Але перед Чемпіонатом світу у дівчат ще були двотижневі збори з колишнім чемпіоном світу з Франції Ентоні Бро-Петі в Італії поблизу Мілану. Це була дуже важка та наполеглива робота.

Поліна Шовкова: «Перед Шаморином ми навіть не сподівалася, що отримаємо кваліфікацію, але наш чудовий виступ показав, що ми готові до чемпіонату світу. В Італії в нас були тренування в залі щодня по 6 годин, попри неймовірну спеку. Там ми вперше спробували racewood це механічний кінь, який повністю відтворює галоп коня. Також у нас були тренування на коні Філоні, він дуже спокійний і слухняний. Ми з ним вже були знайомі, бо на ньому виступали у Шаморині».

Панасенко Катерина: «Після зборів ми поїхали до Швеції. На тренувальному манежі мали змогу познайомитися з легендарними спортсменами та нашими кумирами, яких бачили тільки в соцмережах. Це Манон Моутінью, Квентін Джабет і Ламберт Леклезіо з Франції. Першого дня відбулася церемонія відкриття у центрі міста, на якій ми мали честь разом з командами інших країн пронести наш національний прапор.

«Наступного дня – продовжила свою розповідь Катерина — почалися змагання, ми дуже хвилювалися, бо наш Філон (кінь) не пройшов ветеринарну перевірку, але тренер забронював нам ще 2-х коней — у мене був Jonny, а у Полі Roshen».

Поліна Шовкова: «Перед змаганням ми звісно нервували, бо це перший чемпіонат світу з вольтижування для України, тому це було дуже відповідально. Почали заспокоюватися лише тоді, коли почали тренуватися, й саме це допомогло зосередитися. Весь цей досвід пішов нам на користь. Вважаю що, як для першого разу, ми показали чудовий результат».

Саме про досягнення українських дівчат-вольтижерів йшлось у статті на сайті FEI: «Поліна Шовкова та Катерина Панасенко здійснили мрію, над якою працювали вже давно — представити Україну на Чемпіонаті світу з вольтижування серед юніорів. Але подорож до Flyinge не обійшлася без труднощів для 15-річних українок. Разом із трьома іншими членами їхньої команди дівчата вперше покинули рідне місто Полтаву в березні 2022 року, щоб уникнути війни, яка перевернула життя мільйонів українців. Протягом багатьох місяців вони жили та тренувалися в Бернолаково, передмісті Братислави (SVK), де їх вітали члени місцевої спільноти вольтижерів і фінансово підтримував Фонд солідарної допомоги Міжнародної федерації кінного спорту (FEI)».

Найціннішим для дівчат, на думку, яку висловив їх тренер Ентоні Бро-Петі, був особистий досвід.

 

«У 15 років від Поліни та Катерини вимагалося продемонструвати надзвичайну стійкість і розумову силу, щоб перенести все, що відбувається в Україні, і зосередитися на своєму навчанні», — пояснив Єнтоні — й вони безумовно підвищили свій рівень. Перебуваючи тут, у Філінгі, спостерігаючи за перебігом змагань на Чемпіонаті для старшого рівня вони відчули, як виглядає цей наступний рівень та над чим їм потрібно працювати… .  Я не можу зупинити війну, але я можу зараз щось зробити, щоб допомогти Поліні та Каті розвиватися в цьому виді спорту». Від себе та дівчат висловлює наші слова вдячності не тільки за таку оцінку наших результатів, а й взагалі за неоцінену допомогу Ентоні Бро-Петі на шляху розвитку вольтижування в Україні.

Після змагань президент Оргкомітету Ted Velander сказав: «Ми були зворушені підтримкою, яку отримали від директора Солідарності FEI Jean-Philippe Camboulives та генерального секретаря Словацької федерації Zuzana Baciak Masarykova. Вони допомогли спортсменкам зосередитися на чомусь іншому, крім війни, і ми дуже вдячні їм за це та дуже раді, що Поліна та Катя, як представники України, змогли дебютувати тут на Чемпіонаті світу. Ми були вражені їх виступом на Чемпіонаті, розуміючи як важко їм довелося працювати, щоб потрапити сюди. Сподіваємось, досвід, який вони тут отримали, приведе їх далеко у спортивній кар’єрі».

Завершити нашу розповідь про українських вольтижерів доцільно, на наш погляд, словами Президент FEI та голови Комітету солідарності FEI Ingmar De Vos:

 «Я надзвичайно пишаюся тим, що став свідком відданості та непохитної наполегливості, продемонстрованих Поліною та Катею під час Чемпіонату світу FEI з вольтижування серед юніорів. Україна може пишатись ними, а ми маємо честь підтримувати та допомагати їм здійснити свої мрії. Ми сподіваємось, що вони надалі віритимуть в свій величезний потенціал і працюватимуть над собою задля досягнення видатних результатів».