Триборці підводять підсумки офіційним стартам сезону (випуск журналу №54)
Вересень цього року знов надав змогу представникам цієї олімпійської дисципліни кінного спорту звести фінансові витрати на участь у змаганнях до мінімуму – ні для кого не секрет, що ні стартові, ні оплату за денники на офіційних змаганнях – чемпіонатах и Кубках України – спортсмени не сплачують. Та й погода не дуже засмутила учасників – так, дощик трошки полякав, але до зливи не дійшло.
В черговий раз слова подяки нашому крос-дизайнеру Андрію Пономарьову за підготовку не тільки кросової дистанції, а й конкурного маршруту.
Перший день, після проходження мандатної комісії, як і завжди, всіх учасників Чемпіонату України з триборства серед дорослих, юніорів та юнаків очікувала
виводка. Підготовка місця її проведення не зайняла багато часу і о 17-й годині вершники вже виводили своїх партнерів на огляд членів ветеринарної комісії, яку очолювала суддя національної категорії з триборства, головний суддя змагань Ірина Пономарьова разом з ветлікарем Наталією Бобровською.
Після огляду всіх 40 коней, члени ветінспекції підвели підсумки і секретаріат приступив до складання стартових протоколів.
За умовами проведення змагань рівня 1 *, у відповідності до Програми чемпіонату, комплекти нагород розігрувались серед дорослих вершників, тих хто стартував на конях 5-6 років та юнаків. З огляду на це ми й розповімо про перебіг боротьби за медалі.
Категорія юнаки
Манежну їзду з однаковим результатом закінчують представниця Львівської області Аделіна Жураковська та Черкаської – Катерина Йосипенко. Сірий восьмирічний красень Аделіни Лимонний блиск та 13-річний Абсолют – постійний партнер Катерини — «примусили» суддів виставити за виконання тесту такі оцінки (64,93% — 35,1 штр.оч), що місця потрібно було визначати у відповідності до Правил змагань і першою визнали А.Жураковську. Трошки відстав від двох попередніх кандидатів у майстри спорту першорозрядник Остап Галишич, в якого під сідлом в цій категорії стартував гнідий мерін Кілогерц, його результат дорівнював 62,17% — 37,8 штр. оч).
Польові випробування знов завершились перемогою вихованки Олега Дончака – Лимонний блиск з «блиском» пройшов всі перепони, що стояли на його шляху, і тільки невеличке перевищення норми часу додало цій парі 0,4 штрафного очка. Всього чотири вершники з дев’яти в цій категорії під час проходження дистанції кросу не мали штрафних очок і серед них спортсменка 2 розряду Вікторія Єреп з конем Холст (Сумська обл.) та представниця Черкаської області Рената Мутеремова в парі з досвідченим Вел Дон Далі., але, знов таки, за перевищення норми часу вони мали штрафні очки – 5,6 та 7,2 – відповідно. Без штрафу на перешкодах фінішував і Максим Полов’ян разом з гнідою кобилою Каліста, але аж 22 штрафних очки вони мали за перевищення норми часу. Доречи руйнування однієї крихкої перешкоди завадило Катерині Йосипенко зайняти місце в призовій трійці так саме, як і Остпу Галишичу, якій, доречи, зміг ліквідувати цю «прогалину» в же на конкурі.
Конкур. По загальному стартовому протоколу Остап разом з Кілогерцем виходив під десятим номером і в нього була можливість спостерігати за рухом по маршруту інших вершників, можливо саме це і дало йому змогу безпомилково подолати всі перешкоди і вкластись в норму часу – перемога залишилась за ним. Так саме «чисто» пройшла маршрут спортивна пара Софія Голомовза і Квінтеро Бі, але, з огляду на час проходження, вони посіли друге місце. Так саме час відіграв свою роль у розподіленні 3-го призового місця і для трьох наступних пар, які мали по два руйнування: Катерина Йосипенко – Абсолют, Рената Мутеремова –Вел Дон Далі та Софія Баба -.. Боротьба між ними завершилась на користь Катерини. Тут в призову трійку не змогла «пробитись» лідерка по двох днях Аделіна Жураковська, але це не завадило їй піднятись на першу сходинку п’єдесталу пошани в особистій першості.
Таким чином в особистій першості серед юнаків 1 місце посіла спортивна пара Аделіна Жураковська – Лимонний блиск, друге – Остап Галишич іа Кілогерц та трете – Рената Мутеремова і Вел Дон Далі
Категорія коні 5-6 років була представлена чотирма п’ятирічками та двома шестирічками, яких на бойове поле виводили досвідчені вершники. Найкращій відсоток у тесті манежної їзди отримав Максим Токарев. Його Хуанхе досить впевнено виконала всі передбачені елементи та продемонструвала якісні алюри. Суддівська бригада цей виступ оцінила у 67,97%. На один відсоток менше отримала спортивна пара Володимир Дуля і Гарвард, а Сергій Черних разом з Каліостро PKZ поступився другому місцю півтора відсотка.
З запропонованою трасою польових випробувань молоді коні впорались, єдиною помилкою, яка штрафувалась 11 штрафними очками було одне руйнування крихкої перешкоди, а три спортивні пари, які і посіли перші три місця в цей день, а у двох вони відповідали місцям манежного тесту, навіть не перевищили норму часу відведену на проходження траси.
Підчас конкуру ні жодній парі не вдалось уникнути штрафних очок, але найменше – всього 4 було нараховано Єлизаветі Нечитайло і цього було досить, щоб не тільки посісти перше місце, ай й в загальному заліку так саме залишитись на верхній строчці підсумкового протоколу. Маючи 12 штрафних на маршруті Максим Токарев посів друге місце і, аналогічно, друге в підсумковому заліку. В боротьбу саме в третій день втрутилась Анастасія Гаряча, яка разом з Альянсом PKZ змогли випередити по штрафних очках більш досвідченого львів’янина Володимира Дулю, у якого, вірогідно не витримали нерви і вони з Гарвардом розчарували своїх прихильників отримавши на маршруті аж 16 штрафних. Однак, маючи запас по двох днях, у підсумку він все ж-таки посів трете почесне місце.
Таким чином в особистій першості серед вершників на конях 5-6 років 1 місце посіла спортивна пара Єлизавета Нечитайло і Санхара , 2-місце Максим Токарев і Хуанхе та 3-е місце Володимир Дуля і Гарвард.
Дорослі вершники – 1* – вісім спортивних пар стартували в цій програмі і безперечним лідером тут був Денис Косик з Тайфуном – вони не залишили своїм суперникам ні жодного шансу на золоті медалі чемпіонату, незважаючи на те, що в манежній їзді поступилися 1-му місцю Анастасії Приходько в парі з Азартом та Максиму Токареву з Сакурою. Втім, і з іншим своїм напарником – Джамбо представник Рівненської області
також після четвертого місця в манежі займає друге місце і в польових випробуваннях і в конкурі.
Під час польових випробувань обидва коня Дениса не «привозять» ні жодного штрафного на перешкодах, і, навіть «укладаються» в норму часу, чого не вдається більше нікому, навіть Поліні Барабановій, яка разом з Іскаром її трошечки перевищила і отримала за це 0,8 штр.оч. В цій групі не всі змогли завершити змагання — — були зняті Артем Фоменко з Інсаром, травмувалась на перешкоді Наталья Калеєва, а у Хаупштата Володмира Дулі прискіпливі стюарди після фінішу помітили кров і пара була знята зі змагань.
Таким чином на конкурі виборювали призові місця а разом і долю меделей в особистому заліку тільки п’ять пар. Єдиним вершником, чий кінь його не підвів і хто зумів після дводенної боротьби зберегти сили свого чотириногого напарника став Денис Косик. Тайфун не допустив жодної помилки і це був єдиний нуль. З одним руйнуванням перешкоди ффінішував Денис в парі з Джамбо, а ось долю третього місця вирішив час проходження маршруту, бо дві пари пройшли його з 8 штрафними – Токарев-Сакура та Приходько-Азарт. Секундоміри кращій час зафіксували у Токарева.
У підсумку в особистій першості серед дорослих вершників за програмою 1* і золота і бронзова медалі були вручені майстру спорту Денису Косику, а бронзова нагорода поїхала до Сум – її виборола Поліна Барабанова.
За умовами проведення змагань рівня 2 *, у відповідності до Програми чемпіонату, комплекти нагород розігрувались серед дорослих та юніорів.
Серед юніорів всього три спортивні пари брали участь у розіграші медалей чемпіонату і серед них назвати прізвище однозначного лідера неможливо. Манежну їзду з великим відривом, який дорівнював аж 5%, виграє Анастасія Приходько. Муза під її сідлом продемонструвала хороше підкорення, гарний відгук на застосування вершницею засобів керування конем, що, безумовно вплинуло на якість виконання окремих елементів – судді одностайно поставили цю пару на перше місце. Що ж стосується оцінок Катерини Йосипенко з Ікс Боем та Єлізавети Неечитайло з Бомондом, то тут виконання тесту було оцінено суддівською бригадою практично однаково – більш прискіпливою була Кириченко В.В., а лояльнішою О.Щегло. Тільки десяті отриманого відсотку дозволили друге місце завоювати Катерині.
Польові випробування склались на користь Єлизавети і то тільки завдяки часу, наближеному до норми – 6.07.19, тоді як у Катерини він склав 6.05.43. Обидві спортсменки змогли провести своїх напарників по дистанції не скоївши жожної помилки, яка б підлягала штрафу. Що ж стосується Анастасії, то вони з Музою допустили одну закидку, яка коштувала їм 20 штрафних очок.
Конкур – Найбільшу суму штрафу на маршруті (24) отримала Єлизавета Нечитайло – Бомонд ніяк не допоміг своїй вершниці, тоді як Анастасія Приходько з Музою допустили всього дві помилки, а кращій результат, що дорівнював всього одному руйнуванню перешкоди показала пара Катерина Йосипенко-Ікс Бой.
В особистій першості серед юніорів по сумі трьох днів золоту медаль отримала представниця Черкаської області Катерина Йосипенко, срібну її одноклубниця Єлизавета Нечитайло, а бронзову – львів’янка Анастасія Приходько. Доречи і Катерина і Анастасія виконали норматив майстра спорту України.
Дорослих вершників в програмі 2* стартувало 10 спортивних пар
Саме в цій категорії все було неоднозначно. Переможці кожен день змінювались – лідера важко було визначити. Манеж виграє Юрій Труш на своєму соловому Баркаді – на білому пісочному грунті його солова масть виглядала дуже привабливо, та й сама їзда заслуговувала на увагу, але буквально по п’ятах йшов однин з найдосвідченіших триборців – Микола Томочко разом з Агатом – всього дві десятих відсотка розділили перше та друге місце. Що до третього — то також тільки десяті відіграли роль і Сергій Черних отримавши від суддів 65,98% поділив його з Ольгою Костів.
Польові випробування для представників цієї програми не викликали для більшості спортивних пар великої складності, однак дві все ж таки вимушені були зійти з дистанції, а дві допустили на перешкодах непідкорення. Потрібно зауважити, і ми спостерігаємо таку ситуацію щорічно, під час проходження траси самі перешкоди, як правило, зрідка викликають непорозуміння у вершників, а норму часу більшість з них перевищує. Так було і на чемпіонаті – тільки М.Томочко, О.Костів та Ю.Труш змогли привести своїх чотириногих партнерів до фінішу вчасно. Без штрафних очок пройшов дистанцію Микола томочко з Агатом і це був кращій результат. Тільки по часу близькому до норми програла їм Ольга Костів, в якій під сідлом стартував гнідий мерин Магнат. На третю позицію вийшов Олег Дончак в парі з рудою кобилою Оттепель, отримавши 4, 4 штрафних очки вже за перевищення норми часу.
Конкур повність «попутав всі карти». Єдиним вершником, якому вдалось після кросу провести свого напарника по маршруту без жодного штрафного став Кирило Думчиков. Бархан долав перешкоди так, начебто і не було позаду двох днів змагань. Саме такий вдалий фіниш на конкурному полі Жашкова і вивів в особистій першості їх на друге місце. По одному руйнуванню на маршруті допустив Сергій Черних, причому на обох конях –Малібу PKZ( 3 місце) та Аква В Віва PKZ (4 місце), а також Наталія Ященко з Роксі – саме вони і посіли тут друге місце. Надалі в технічних результатах опинились з двома руйнування Олег Дончак та Ольга Костів, з 12 штрафними Юрій Труш. Микола Томочко разом з Ангатом прримусив своїх прихильників добре похвилюватись під час проходження маршруту – одна за однією жердини опинялись на грунті – у підсумку ця пара отримала аж 16 штрафних і це позбавило Миколу у підсумку призового місця.
Після триденного випробування в особистій першості у змаганнях 2* золота медаль вручена Ользі Костів, срібна – Кирилу Думчикову, бронзова Олегу Дончаку.
У програмі 3* стартували два майстра спорту — Єлизавета Харченко, Наталія Калеєва, та два майстра спорту міжнародного класу – Світлана Євтехова, Сергій Черних. Начебто нічого не говорило про те, що двоє з них не закінчать змагання, але, як це не сумно, сталось. Як-то кажуть, «в одні ворота» манежну їзду виграє Світлана зі своєю Буланіхою з досить гарним результатом – 71,67%, що дорівнювало 28,3 штрафного очка. Біля трьох відсотків програє їй Сергій Черних в парі з Камелією PKZ (32,3 штр.оч). На третій позиції Наталія Калеєва, в якій під сідлом досвідчений Богуслав – їх результат 65, 87% (34,1 штрр.оч.). З результатом 63,17% (36,8 штр.оч) завершує їзду Єлизавета Харченко в парі з Богуславом.
У день проведення польових випробувань першими серед всіх учасників змагань на старт вийшли спортсмени саме групи 3*, а першою серед них довелось випробувати трасу Світлані Євтеховій. Спостерігаючи на старті за поведінкою Буланіхи складалось враження, що вона просто рветься до бою – енергія з неї лилась через край, і перші перешкоди долались на широкому ходу. Вочевидь саме це і підвело вершницю, на одній зних вона просто не змогла стримати кобилу і як наслідок – 20 штрафних,і саме це призвело до перевищення норми часу, за що відповідно було нараховано 6,8 штрафних очок, але надалі все пройшло чудово – 1-е місце. Наступною на трасу уходить спортивна пара Єлизавета Харченко і Багратіон – два непідкорення і значне перевищення норми часу. Вони фінішують з результатом 86,4 штр. очків. Ну а далі не зовсім очікуване – знята з траси Наталія Калеєва і падіння на 8-й перешкоді у Сергія Черних.
Подальша боротьба за медалі і звання точилась в заключний день змагань. Першою з цих двох на старт виходить Єлизавета Харченко і до своїх 118, 2 штрафних пара додає ще 20. Світлана Євтехова, маючи величезний запас у вигляді штрафних, мала можливість не хвилюватись, але її бойовий настрій на кращій результат дав всім присутнім можливість спостерігати за бездоганним, безпомилковим проходженням кожної перешкоди і фінішувати в норму часу, посівши перше місце в особистій першості.
Нагородження переможців і призерів за сумою трьох днів відбулось одразу після фінішу змагань з подолання перешкод на параді закриття.
На п’єдестал пошани по черзі запрошувались переможці і призери в шести номінаціях, яким вручались медалі міністерства молоді і спорту і букети квітів. І ще один приємний момент прикрасив церемонію – Миколі Томочко вручили посвідчення майстра спорту України МІЖНАРОДНОГО КЛАСУ. На цій емоційній ноті, під Гімн України чемпіонат України з триборства 2021 року було оголошено закритим.