Всеукраїнський семінар для виїздкових суддів

29 травня 2024 року, напередодні Чемпіонату України в Жашкові, відбувся семінар для суддів з виїздки. «Цей семінар для мене був довгоочікуваним – розповіла всім нам добре відома Лариса Велика – міжнародний суддя Level 3. — Я планувала провести його у 2022, але війна змінила плани. Може, я б і досі вагалась, чи їхати в Україну, чи ні, але моя колега Ірина Василівна Козіна не давала мені відкласти цю подію на кращі часи. Я дуже їй вдячна  за активну роль у підготовці та проведенні заходу».

Вже починаючи з 10-ї години ранку аудиторія, яку надала адміністрація КСК «Parade Allere», потрошку почала заповнюватись охочими взяти участь у цьому заході. Серед них практично всі добре знали один одного, тому жваво обговорювали новини, цікавились життям в цей нелегкий час. Судді здавали на реєстрацію свої залікові книжки офіційної особи змагань, готувались до плідної роботи, а керівники семінару переглядали підготовлені матеріали, налагоджували оргтехніку.

Слід зауважити, що семінар складався, так би мовити, з трьох частин: теоретичної, письмового екзамену та практичного оцінювання тесту Малого призу на наступний день. Тож левова частина часу, відведеного на теоретичну частину, була присвячена наболілим питання, що турбують виїздкових суддів. В першу чергу Лариса Велика звернула увагу присутніх на суть поняття «суддя», а вже надалі йшли по окремим статтям Правил змагань з виїздки, які супроводжувались ілюстративним матеріалом, що демонструвався на екрані.

Присутні дуже уважно слухали, робили нотатки та ставили питання. Характерною рисою доповідачки було не тільки професійне викладення матеріалу, а й вміння володіти аудиторією, спромагатись, своєю чергою ставити питання й очікувати відповіді від самих учасників – все це створювало невимушену атмосферу спілкування та сприяло засвоєнню матеріалу. Уважно розглядали таблиці оцінювання окремих фігур за наявністю можливих допущених вершником помилок, проте особливо жваво всі сприйняли наочний малюнок Лариси Тихонівни на дошці під час розгляду поняття «в горку», що існує у виїздці.

Попри клопоти головного судді змагань допомогу у висвітленні питань суддівства Фристайлу надала присутнім й Марія Михайлівна Джумаджук.

Час пройшов дуже швидко, попереду у деяких учасників семінару був екзамен – його теоретична частина, тому, після невеличкої перерви він і розпочався з письмового виконання тестів. «Питання я готувала за тим же принципом, що й щорічне оцінювання суддів FEI, тобто у тестовому вигляді – розповіла Лариса Велика — Це найбільш зручний варіант, тому що відповідь стисла, є опції, з чого вибрати. Всього учасників семінару разом зі слухачами було близько 30, з них шестеро виявили бажання здавати екзамен на першу та один- на національну категорію. Цікаво що дехто з тих, хто заздалегідь наполягав на здачі екзамену, на нього взагалі не з’явився».

Деякий час було витрачено на оцінювання результатів письмової частини екзамену і ми поцікавились її результатами: «На жаль, при перевірці відповідей виявилось, що наші судді не мають досвіду в роботі з тестами, тому прийшлось запрошувати декого на співбесіду, де вони пояснили свої відповіді. Позаяк було багато помилок, в тому числі й у принципових питаннях, мені хотілося б підкреслити, що для суддівства національних змагань, треба не тільки механічно виставляти оцінки, а й впевнено приймати рішення, на які є декілька секунд, треба бути готовим на виконання обов’язків головного судді, вміти пояснити свої оцінки при спілкуванні з вершником, членами його команди, з пресою. І тут неприпустимим є невпевненість, коливання, зміна думки під тиском. Я вже колись писала, що активність судді у вивченні правил не припиняється ніколи, тому що сучасні правила досить часто змінюються. Ви можете помилитись на 1- 2 бали, оцінюючи вправу, але не можете не знати, за що вершник виключається зі змагань, або як реагувати на ту чи іншу ситуацію, що склалася під час виконання тесту. Ми навіть не заглиблювались у густі хащі організаційної та ветеринарної тем, а також стюардінгу. Ми просто хотіли бачити розуміння основних принципів виїздки. Але загальний рівень був досить-таки невтішним».

На другий день відбулася практична частина семінару на трибуні з коментарями не тільки самої Лариси Тихонівни, але й всіх учасників семінару їзди «Малого призу» вершників, які стартували на Чемпіонаті України. «Практична робота виявилась більш легкою для слухачів, вони були більш впевненими та не робили принципових помилок.

Таким чином, після ретельного аналізу письмової та усної частини, а також співбесід з тими, хто писав тести, ми вирішили, що лише троє з них можуть отримати першу категорію — це Голота Наталія, Плекан Олена та Кисельова Світлана. З чим ми їх щиро вітаємо! Хочу додати, що проводити семінар нам було зручно, в нашому розпорядженні була необхідна техніка і приміщення, за що окремо дякуємо організаторам змагань і нашій федерації».