Зустріч за круглим столом

Ірина Козіна

В нинішній, непростий час, коли щоденно наша країна під обстрілами, а спортсмени знаходять можливість утримувати коней та займатись кінним спортом, мені прийшла на думку авантюрна ідея. Чому авантюрна, тому, що досі не чула, щоб хтось проводив обговорення наявних проблем в роботі з кіньми у подібному форматі. Мені хотілося просто зібрати осіб, безпосередньо причетних до кінного спорту, зокрема виїздки, поспілкуватися і поділитися з ними своїми знаннями та досвідом, обговорити питання стосовно підготовки коней з виїздки, виправлення та уникнення помилок в роботі з чотириногими партнерами, почути думки присутніх.

Я запропонувала Юрію Олександровичу Ковшову взяти участь у такому круглому столі. Він погодився. На жаль, спочатку, після об’яви на дискусійному майданчику, тих хто виявив бажання, були одиниці. Я подумала, що це марний задум, але потім спрацювало сарафанне радіо.

Мою ідею підтримала керівник лабораторії кафедри конярства Національного Університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) Анжеліка Анатоліївна Дідковська і сказала, що з задоволенням допоможе з приміщенням. 

Зважаючи на сильні обстріли 29 грудня та 2 січня, ми вирішили провести нашу зустріч в аудиторії навчального корпусу університету. До речі, я була приємно вражена чудовим оновленням моєї альма-матер у порівнянні із 70-ми роками, коли я тут навчалась. Сучасна обладнана аудиторія з інтерактивними дошками та WFi, на стіні рядком вишикувались портрети знайомих і незнайомих викладачів. Серед них був й метр українського конярства професор, доктор сільськогосподарських наук Борис Максимович Гопка.

Не зважаючи на складні погодні умови, приїхала Людмила Удовиченко з Дніпра, Анна Вольська зі Львова, Дар’я Січненко зі своїми учнями із Сум, представники Рівненщини Карина Пилипенко, Олександра Потієнко, Олеся Немудра. Також завітали Світлана Кисельова, Олександра Калганова, Валентина Слєпньова, Світлана Шахрай, Іван Дубін, Світлана Метчинська, а також ще юнаки та аматори. Пізніше приєдналася й суддя міжнародної категорії з виїздки Марія Джумаджук.

Питання ставили присутні найрізноманітніші, а відповіді на них давали не тільки ми з Юрієм Олександровичем Ковшовим, але виказували свою думку й інші учасники. В ході обговорення виникали також й супутні питання. Так доволі дискусійним виявилось питання Анни Вольської про черговість постановки кінцівок на алюрі крок ліворуч й праворуч. Досить цікавими були також такі:

Якщо кінь «висить» на руках, добре це, чи погано?

Існуючи методи побудови розминки?

Як зберегти рівновагу на плечі всередину?

Як виправити відставання заду при зміні ніг в повітрі?

Як працювати з кобилою, коли вона в охоті?

Як краще навчати піруетам на галопі?

Рух по центральній лінії, які існують помилки та про що вони свідчать?

Чи доцільно застосовувати робота в руках?

Як опанувати себе психологічно перед стартом?

Після доволі жвавої дискусії що до поставлених запитань, Юрій Олександрович поділився своїм досвідом участі на різних конях у трьох Олімпіадах, чемпіонатах Європи та світу.

Ми зовсім не торкалися питань суддівства, хоча на майбутнє, вважаю, можна організувати подібний круглий стіл й для суддів.

Від імені всіх учасників проведеного заходу висловлюю велику подяку Анжеліці Анатоліївні за чудову аудиторію, за смачну каву з печивом, за теплу гостинність! Все пройшло в спокійній, невимушеній обстановці з гарним настроєм!

Як підтвердження висновку Ірини Козіної наводимо відгук від нашої найдосвідченішої виїздкової вершниці Світлани Кисельової:

«Було дуже цікаво взяти участь у заході, бо його формат досить незвичний, та новий для загальної аудиторії. Дуже приємно було бачити не тільки знайомих тренерів, а і спортсменів-початківців, які доволі зацікавлені та мають бажання вчитися. Я вважаю, що всі присутні отримали відповіді на свої питання, звісно, це тільки початок і трохи не вистачало, можливо, мультимедійної підтримки з обох сторін. Я дуже вдячна І. В. Козіній та Ю.А. Ковшову за організацію, теплу атмосферу, та щирі бажання ділитися досвідом, а також Анжеліці Дідковській за радушний  прийом. Сподіваюсь, що ця ідея сформується і буде мати продовження надалі. Все буде Україна!»